استراتژیست آنلاین و کارشناس ارشد مدیریت گردشگری.


تخصص‌ها: بازاریابی و استراتژی‌های محتوایی، بازاریابی و استراتژی‌های آنلاین، کسب‌وکارهای دیجیتال؛ و کارآفرینی در حوزه گردشگری.

15 اشتباه بسیار وحشتناک در مدیریت کسب‌وکار که شکست را حتمی می‌کند!

15 اشتباه بسیار وحشتناک در مدیریت کسب‌وکار که شکست را حتمی می‌کند!

یک کشتی هرچه‌قدر هم خوب و پیشرفته باشد با یک ناخدای بد حتماً سرنوشت بدی خواهد داشت.

مدیریت بد با این‌چه پدیده بسیار واضح و آشکاری است، اما در اغلب موارد به آن‌ها توجه نمی‌شود و دلایل شکست و زیان‌دهی کسب‌وکارها در جاهای دیگری جست‌وجو می‌شود!

حتماً در طول تجارب کاری با مدیرهای خوب و مدیرهای بد برخورد داشته‌اید و یا حتماً در تجارب مدیریت‌تان متوجه عمل‌کردهای مثبت و منفی‌تان شده‌اید. مدیران خوب می‌توانند یک کسب‌وکار یا یک سازمان را به اوج موفقیت برسانند ولی مدیران بد به همین میزان می‌توانند تمام سیستم را با اختلال و ناکارآمدی مواجه نمایند. تفاوتی هم ندارد کسب‌وکار در چه صنعتی، در چه صنفی و در چه حوزه‌ای فعال باشد.

حتا، سطوح مدیریتی هم تفاوتی ندارد. هرجا که تصمیم‌گیری رخ بدهد و کسی باید تدبیر و تدبر داشته باشد و این‌کار را به درستی انجام ندهد، فاجعه متولد می‌شود و اگر در اسرع وقت اصلاح نشود، در بهترین شرایط کسب‌وکار به صورت مسالمت‌آمیز شکست خواهد خورد و در بدترین شرایط همراه با کلی بدهی و زیان‌های جبران‌ناپذیر.

در این مطلب، خیلی ساده و صریح درباره مدیران بد صحبت خواهم کرد و ویژگی‌های آن‌ها را خواهم شمرد. اگر هر یک از این ویژگی‌ها یا نشانه‌ها در سازمان یا کسب‌وکار شما وجود دارد، مطمئن باشید زنگ خطر به صدا در آمده است و شما نشنیده‌اید. پس، هرچه سریع‌تر باید اقدام کنید.

 

یک: مدیر تنش‌زا

اگر در سازمان و کسب‌وکار، بیش از نیمی از کارکنان این «احساس» را داشتند که هر نوع ارتباط با مدیریت، یا ارتباط مدیریت با ایشان درباره هر موضوع و هر مسئله‌ای، زمان تنش‌زایی است و باعث استرس می‌شود، بدانید که مدیریت دچار مشکل است.

مدیر با کارکنان و کارکنان با مدیر باید «رابطه» داشته باشد و رابطه زمانی شکل می‌گیرد که ماهیت استرس‌زا نداشته باشد. مدیران تنش‌زا با رفتارها، کارها و گفتارهای خود معمولاً فضا را در تنش قرار می‌دهند. بسیاری از خلاقیت‌ها، همکاری‌ها، هم‌افزایی‌ها و شکوفایی‌های درونی کسب‌وکار در محیط تنش از بین می‌رود و کاملاً برعکس می‌شود.

پس حضور مدیر تنش‌زا به ناکارآمدی سازمانی منتهی می‌شود.

 

دو: مدیری که تشویق و تشکر بلد نیست

مدیرانی که اصولاً مفهوم تشویق و تشکر را درک نمی‌کنند کم نیستند. این مدیران باعث می‌شوند که کارکنان احساس ارزش‌مندی در کار و اهداف سازمانی پیدا نکنند، و این باعث کاهش انگیزه و به دنبال آن کارآمدی خواهد شد. پس مدیری که نتواند به موقع و با کیفیت خوب کارکنان را تشویق کند، چه با زبان، چه با رفتار چه با پاداش، این مدیر، مدیریت سمی دارد. این سم کم‌کم در رگ‌های کسب‌وکار یا سازمان پخش می‌شود و کل سازمان با فضای ناامیدی پر خواهد شد.

اگر بیش از نیمی از کارکنان حتا به کار کردن در یک کسب‌وکار دیگر «فکر» کردند، بدانید مشکل از کسب‌وکار و به زبان دقیق‌تر مدیریت است.

 

سه: مدیر میکرو-مدیریتی

مدیری که در همه چیز دخالت کند و به هیچ‌کس اعتماد عملی نداشته باشد، در تمام جزئیات حضور داشته باشد و همه چیز را باید تأیید کند و از نظر بگذراند مدیری است که مدیر نیست و در واقع ضد-مدیریت است. این مدیرها بیشتر شبیه به سیستم مانیتورینگ هستند تا مدیر.

میکرو-مدیرها باعث می‌شوند:

 • تمامی فرآیندهای سازمانی مختل و کند شود
 • خلاقیت تمام سازمان قتل‌عام شود
 • کارکردها غیرتخصصی شود
 • ظرفیت‌ها و استعدادهای کارکنان از بین برود
 • شادابی و چابکی سازمانی «له» شود
 • نارضایتی شغلی افزایش یابد
 • ورود و خروج کارکنان از شرکت (به معنای خروج و جذب نیروی کار) افزایش یابد
 • هزینه نهایی مدیریت سازمان افزایش یابد زیرا بهره‌وری وجود ندارد
 • زیان‌دهی وجود داشته باشد
 • کسب‌وکار همیشه درجا بزند
 • کاغذبازی و هجو-کاری زیاد شود

میکرو-مدیرها، از مدیرانی هستند که بسیار خطرناک هستند. چنین مدیرانی هرگز نباید در جایگاه تصمیم‌گیرنده قرار گیرند و مدیریت کل کسب‌وکار را برعهده داشته باشند. این مدیران بیشتر برای مدیریت زیربخش‌هایی که نیاز به دقت و ریزبینی دارند مناسب هستند و حتا در این بخش‌ها هم باید بر این حالت خود مدیریت کنند تا تولید سم نکنند.

 

سه: مدیر زیادی تصمیم‌گیر

مدیر زیادی تصمیم‌گیر، معمولاً میکرو-مدیر هم هست. مدیر زیادی تصمیم‌گیر، مدیری است که در عمل اجازه تصمیم‌گیری به کسی نمی‌دهد و همه چیز را خود باید چک کرده و تأیید یا رد کند. این مدیر هم مانند مدیر میکرو، باعث می‌شود:

 • خلاقیت کارکنان و سازمان از بین برود
 • هجو-کاری و دوباره‌کاری زیاد شود
 • انرژی و هزینه سازمان برای فرآیندهای اضافی هدر رود
 • رضایت شغلی به دلیل عدم وجود انگیزه و حس مثبت از بین برود
 • افراد تبدیل به ربات شوند و نه یک کارکن خلاق و پویا
 • تخصص‌ها و رشدهای فردی سرکوب شود
 • فضای شاداب سازمانی از بین برود
 • اقدامات و کارکردهای کل کسب‌وکار بی‌کیفیت باشد و حرفه‌ای نباشد
 • کسب‌وکار حرکت رو به جلویی نداشته باشد

 

چهار: مدیر بی‌احساس و بی‌توجه

این مدیر، مدیری است که به چالش‌ها و مشکلات کارکنان، چه شخصی و چه حرفه‌ای توجه نمی‌کند و پاسخ مناسب به این موارد نمی‌دهد.

چنین مدیری معمولاً مسائل را به تعویق می‌اندازد، به دیگری ارجاع می‌دهد و یا کلاً مسئله را نمی‌بیند و یا می‌بیند و توجهی نمی‌کند. همچنین، چنین مدیری معمولاً بد خلق هم هست. یکی از دلایل بداخلاقی بی‌توجهی به طرف مقابل است. مدیری که نتواند و یا نخواهد که کارکنان خود را درک کند و به جای حمایت و حل مشکل آنان، ایجاد تنش یا ناراحتی کند، مدیر بی‌احساس و بی‌توجهی است که هنر مدیریت را ندارد.

 

پنج: مدیر بی‌علم و بی‌هنر

هرکسی که در مدیریت کمی تخصص داشته باشد می‌داند که مدیریت هم علم است و هم هنر.

علم است به این دلیل که باید از مسائل علمی و به روز مدیریت آگاه بود، روش‌ها و رویکردها و روندها و مباحث مختلف مدیریتی را دانست. و هنر است از این منظر که باید بتوان علم آن را در عمل به خوبی اجرا کرد.

هر کسی که پشت میز مدیریت نشست الزاماً مدیر نیست و الزاماً علم و هنر مدیریت را ندارد. بنابراین، اگر مشاهده کردیم که سازمانی یا کسب‌وکاری رشد منفی دارد، یا رشدی ندارد و یا چالش‌های زیادی درون خود دارد، حتما و قطعا باید علم و هنر مدیریت آن سازمان یا کسب‌وکار را مورد توجه و بازبینی جدی قرار دهیم.

 

شش: مدیر ضد تخصص

مدیران ضد تخصص، مدیران چالش‌برانگیزی هستند. کسانی هستند که در ظاهر به تخصص اهمیت می‌دهند ولی در عمل خیر. چنین مدیرانی معمولاً این نوع رفتارها و عمل‌کردها را دارند:

 • متخصص جذب می‌کنند ولی به پیشنهادات و حرف‌های او گوش نمی‌دهند.
 • متخصص جذب می‌کنند ولی فضا را برای تخصص او فراهم نمی‌کنند.
 • متخصص جذب می‌کنند ولی به حرف‌های غیرمتخصصان گوش می‌دهند.
 • متخصص جذب می‌کنند، به پیشنهادات و راهکارهای او عمل نمی‌کنند ولی همواره متوقع هستند.
 • متخصص جذب می‌کنند ولی به روش درست و ناکارآمد از او استفاده می‌کنند.
 • متخصص جذب می‌کنند ولی همچنان خود را متخصص‌تر می‌دانند و اعتماد عملی و لازم به تخصص ندارند (عکس ظاهر).

 

هفت: مدیر اعتماد به هیچ

من نام این نوع مدیران را گذاشته‌ام «مدیر اعتماد به هیچ» به جای اعتماد به نفس. این مدیران چه کسانی هستند؟

مدیرانی که راه‌های اشتباهی که رفته‌اند را با «تصور» درست شدن و «تخیل» اعتماد به درونیات خود، همچنان ادامه می‌دهند. اساساً این مدیران در مقابل تغییرات مقاوم هستند. و در مقابل روندها و حرکت‌های جدید دچار مشکل و سردرگمی می‌شوند.

با این‌که روش‌های قبلی مدیریت‌شان همواره با شکست همراه بوده و موفقیتی نداشته، آن روش‌ها را ادامه می‌دهند و گمان می‌کنند که سرانجام درست خواهد شد و مشکل جای دیگری است. درصورتی که مشکل خودشان هستند.

 

هشت: مدیر زیادی دوستانه

مدیرانی هم هستند که زیاد از حد دوستانه و مهربان هستند. این نوع مدیریت نیز نتیجه عکس خواهد داد و تعادل سازمانی و مدیریت را از بین خواهد برد. در این نوع مدیریت هم کارآمدی کاهش پیدا می‌کند و کارکنان از فضای عمل‌کردی دور می‌شوند.

اما به این معنا نیست که مدیران نباید دوستانه و مهربان باشند، خیر. چیزی که در اینجا بیان شد در حالت زیاد از حد بود. در حالی که سازمان‌ها و کسب‌وکارهای نوین و موفق همه دارای فضای مدیریتی و سازمانی دوستانه و گرمی هستند و در حالت یک سیستم منسجم و به شکل یک تیم در راستای اهداف حرکت می‌کنند.

 

نه: مدیر نظامی

کسب‌وکارها و سازمان‌ها، مناطق نظامی نیستند که افراد به طور کامل در چارچوب‌های خاصی رفتار و حرکت نمایند. چنین مدیرانی معمولاً فضای سازمان را به فضایی تبدیل می‌کنند که شرایط زیر را دارد:

 • افراد حس می‌کنند مدیر جاسوس دارد و آزادی بیان و عمل ندارند
 • فضا بسیار خشک است
 • فضا بسیار ساکت است
 • هرکس مشغول و محدود به خود است
 • فضای دوستانه و گرم و شاد وجود ندارد
 • روزهای کاری خسته‌کننده و تنش‌زاست
 • پس از اتمام ساعت کاری همه فرار می‌کنند
 • خارج از فضای سازمان ارتباط دوستانه وجود ندارد
 • تنبیه و تهدید و اضطراب بسیار بیشتر از تشویق و تشکر و آرامش است
 • عدم شکل‌گیری فضای کار تیمی و گروهی

 

ده: مدیر دم‌دمی

مدیرانی وجود دارند که دم‌دم هستند و اصطلاحاً به آن‌ها بی‌ثبات می‌گویند. چنین مدیرانی یک‌روز خوش‌اخلاق هستند، یک‌روز بداخلاق. حال مهم نیست دلایل شخصی یا حرفه‌ای وجود داشته باشد. مهم این است که مدیر بتواند نخست خود را مدیریت کند و مسائل درون ذهن خود را به سازمان بسط و نشت ندهد. این نوع مدیران معمولاً هر روز یا هر چندروز یک‌بار با یکی از کارکنان دچار تنش هستند یا سر مسائل جزئی یا مباحث و توقعات غیرتخصصی و غیرحرفه‌ای استرس و تنش ایجاد می‌کنند.
مدیران بی‌ثبات، فضای سازنده و یک‌پارچه کسب‌وکار یا سازمان را از بین می‌برند و هرگز به یک رهبر یا مدیر موفق تبدیل نمی‌شوند؛ چون هرچه می‌کارند را خود بر هم می‌زنند.

 

یازده: مدیر دودل

مدیران دودل همیشه سازمان دو دلی هم دارند. یعنی معمولاً سازمان‌ها و یا کسب‌وکارهای تحت مدیریت این مدیران تکلیف‌اشان مشخص نیست. و نمی‌توان در یک خط تعریف‌شان کرد.

چنین مدیرانی معمولاً به حرف همه گوش می‌دهند و معمولاً هم در دام حرف‌های عامیانه و غیرتخصصی می‌افتند. چون کار تخصصی را سخت و پیچیده می‌بینند و همیشه دچار شک هستند.

 

دوازده: مدیر یک‌دنده

این نوع مدیران همیشه حق را با خود می‌دانند. بسیار پیش آمده است که پس از جلسات چند ساعته و آوردن دلایل و مستندات علمی و کاربردی بسیار، مدیر یک‌دنده همچنان حرف خود را زده است. چنین مدیرانی در درون خود معتقد هستند که درست می‌گویند، به همین دلیل هیچ شانسی را در نظر نمی‌گیرند که شاید تاحدی و یا حتا کاملاً اشتباه می‌کنند.

پیروی این رفتار، دچار غرور مدیریتی هم می‌شوند و گمان می‌کنند اگر از موضع خود خارج شوند و کوتاه بیایند مدیریت‌شان زیر سوال می‌رود که البته درست هم نیست؛ مدیر الگوی اخلاقی و حرفه‌ای سازمان است؛ جدا از تخصص.

 

سیزده: مدیران مقاوم دربرابر تغییر

برخی مدیران هستند که به طور کلی در مقابل تغییر مقاوم هستند. چنین مدیرانی می‌توانند بسیار مشکل‌زا باشند و یا به مانعی جدی برای رشد و توسعه کسب‌وکار تبدیل شوند. مدیری که نتواند تغییر کند و روندها و رویکردهای جدید و بهتر را جایگزین کند، معمولاً مدیری است که دانش مدیریت کافی ندارد. همواره از تغییر هراس دارد و سعی می‌کند هرطور شده است شرایط فعلی را حفظ کند، حتا اگر شرایط ایده‌آلی نباشد.

توسعه کسب‌وکار یعنی ریسک مداوم منطقی و تغییر مداوم در جهت بهتر شدن. تغییر در همه ابعاد و مسائل کسب‌وکار.

همانطور که می‌دانید این عدم تغییر و سازش گونه‌های زیستی است که به انقراض‌شان می‌انجامد؛ کسب‌وکارها و سازمان‌ها هم «هیچ» تفاوتی ندارند.

 

چهارده: مدیر گلایه‌ای

این نوع مدیران همواره در حال گلایه و شکایت از «دیگران» هستند تا عمل‌کرد منفی و ناموفق خود را گردن دیگران بیاندازند. چنین مدیرانی از تمامی ابزارها و امکانات و فرصت‌های مدیریتی استفاده می‌کنند تا تمامی مشکلات و ناکامی‌هایی که وجود دارد را متوجه دیگران کنند و خود خوب جلوه نمایند. حال آن‌که این مدیران در اغلب موارد خود مشکل اصلی هستند.

 

پانزده: مدیر بی‌تخصص

جدا از بحث دانش و هنر مدیریت، بسیار دیده می‌شود که در سازمان‌ها و یا برخی کسب‌وکارها، مدیریت در دست کسی است که تخصص یا تخصص‌های لازم آن کسب‌وکار را ندارد. مشخص است که عدم تخصص در یک مسئله باعث ناکارآمدی می‌شود.

 

و اما چند واقعیت از تحقیقات دانشگاه استنفورد:

دانشگاه استنفورد در تحقیقی که در زمینه اثربخشی مدیران انجام داد، نتایج زیر را مشخص کرد:

 • کارکنانی که زیرمجموعه مدیران خوب هستند، کارآمدتر هستند.
 • مدیر خوب، کارمندان را بهتر و اثربخش‌تر درگیر کار می‌کند.
 • کارکنانی که زیرمجوعه مدیران خوب هستند، انگیزه بیشتری برای کار دارند.
 • مدیر خوب مدیری است که کارکنان را در چشم‌انداز و مأموریت سازمان شریک می‌کند و جایگاه و ذهنیت مثبتی برای آنان ایجاد می‌نماید.
 • مدیر خوب کارکنان را راهنمایی، مربی‌گری و انگیزه‌دهی می‌کند.
 • مدیر خوب به کارکنان کمک می‌کند به اهداف حرفه‌ای و شخصی خود دست یابند.

 

نتیجه‌گیری

اگر در کسب‌وکار یا سازمان‌تان، حالت‌ها و نشانه‌هایی که در بالا بیان شد وجود دارد، حتماً و قطعاً نیاز به یک بازنگری اساسی و جدی دارید. در این بازنگری اساسی و جدی، تمام تعارف‌ها و ملاحظه‌کاری‌ها را کنار بگذارید و به سرنوشت و چشم‌انداز سازمان یا کسب‌وکار بیاندیشید. یک مدیر بد، تمام سازمان و کسب‌وکار را به هم می‌ریزد و به سمت سقوط می‌برد.

در واقع باید همیشه از مدیری استفاده نمایید که در کنار تخصص، دانش و هنر مدیریت هم داشته باشد. همچنین حداقل مقدور، از کارشناسان و مشاوران مدیریت استفاده نموده و به پیشنهادات و راهکارهای مدیریتی آنان به صورت جدی، کامل و مستمر عمل کنید. موفقیت تصادفی نیست؛ هرگز!

 

 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — علی
سلام مطلبتون خیلی مفید بود و واقعا آدم رو به فکر میندازه. اگر اینطور باشه خیلی از شرکتها اشکالات مدیریتی دارن و اوضاعی خیلیا خرابه... ادامه مطلب
چهارشنبه, 06 بهمن 1395 21:52
مهمان — افسانه
با سلام مطالب سایت شما بسیار کامل و اموزنده است من مدیری هستم که با خواندن این صفحه متوجه شدم ایراد مدیریتی دارم حال از شما ت... ادامه مطلب
چهارشنبه, 06 دی 1396 12:39
خواندن را ادامه دهيد
2027 Hits
نظرات 2

چک‌لیست یک آژانس هواپیمایی برای موفقیت (با رویکرد امروزی)

چک‌لیست یک آژانس هواپیمایی برای موفقیت (با رویکرد امروزی)

شرکت‌های مختلفی را از دور و نزدیک مشاهده کرده‌ام. افراد یا گروه‌هایی که با انگیزه‌های مختلف وارد حوزه گردشگری شده‌اند و به نوعی در حال فعالیت هستند. اما اکثراً موفق نیستند.

درباره این عدم موفقیت می‌توان ساعت‌ها نوشت و صحبت کرد و از هر رویکردی آن را مورد بررسی قرار داد. اما در این مطلب نمی‌خواهم رویکرد انتقادی داشته باشم و در دلایل شکست آژانس‌های هواپیمایی  و مسافرتی ریز شوم. بلکه می‌خواهم فهرستی ارائه بدهم که در صورت استفاده از این فهرست خیلی از مشکلات این شرکت‌ها به صورت طبیعی و خودکار حل می‌شود.

 


 

 

 

جایگزین کردن مدیریت نوین به جای مدیریت سنتی

مدیریت سنتی یعنی چه؟

به طور خلاصه و کوتاه مدیریت سنتی یعنی مدیریت براساس تجربه و نه براساس تخصص و دانش آکادمیک.

مدیریت نوین یعنی چه؟

نقطه مقابل مدیریت سنتی است. یعنی مدیریت براساس تخصص و دانش روز.

تفاوت مدیریت نوین و مدیریت سنتی؟

 • مدیر سنتی برساس تجربه تصمیم می‌گیرد اما مدیر نوین براساس داده.
 • مدیر سنتی اهمیت راهبردی ابزارهای نوین را درک نمی‌کند، ولی مدیر نوین، به خوبی با ابزارهای به‌روز و اهمیت راهبردی آن‌ها آشناست.
 • مدیر سنتی از بالا به پایین است (هیرارشی) ولی مدیریت نوین با حفظ مسئولیت‌ها سلسله‌مراتبی نیست (هترارشی)
 • در مدیریت سنتی عمل‌کردها کند و زمان‌بر است ولی در مدیریت نوین عمل‌کردها سریع‌تر است.
 • تصمیم‌گیری در مدیریت سنتی تجربی است ولی تصمیم‌گیری در مدیریت نوین براساس مدل است.

برای تغییر مدیریت سنتی به مدیریت نوین در آژانس هواپیمایی چه باید کرد؟

 

1- باید کامپیوتر و اتوماسیون وارد فرآیندهای مدیریتی شود.
وارد شدن کامپیوتر و مهم‌تر از آن اتوماسیون، ادبیات جدیدی را در مدیریت آژانس هواپیمایی مطرح می‌کند که باعث می‌شود ویژگی‌های مدیریت نوین در مقابل مدیریت سنتی برجسته شوند.
نرم‌افزارهای مدیریت یکپارچه و اتوماسیون خوبی آن بیرون است، بررسی‌شان کنید و سریعاً به کار گیریدشان.

 

2- باید ساختار سلسله‌مراتبی و از بالا به پایین به ساختار فلت تبدیل شود.
ساختاری که در بسیاری از استارت‌آپ‌ها مشاهده می‌کنیم، ساختارهای فلت و یا غیر سلسله‌مراتبی است. در این نوع ساختارها با حفظ مسئولیت‌ها و حریم‌ها، کارها به صورت تیمی انجام شده و به سمت هدف حرکت می‌کنند.

با استارت‌آپ‌ها آشنا شوید و مدل‌های آن‌ها را در آژانس خود پیاده کنید.

 

3- جایگزینی رهبری به جای مدیربازی
مدیربازی در بیشتر آژانس‌های هواپیمایی کوچک که تازه وارد بازار شده‌اند و یا سرمایه بالایی برای بسیاری از کارها ندارند، بی‌معنی است. چنین شرکت‌هایی باید مدیربازی را کنار بگذارند و به جای مدیریت، رهبری کنند. مدیر کسی است که می‌نشیند و می‌گوید پارو بزنید، ولی رهبر کسی‌ست که خود نیز یک پارو به دست می‌گیرد؛ هم تلاش می‌کند و هم در کنار سایرین یاد می‌گیرد
نکته: اگر در شرکت و سازمانی مشاهده کردید که گفتگوها و صحبت‌ها زیادی و همواره رسمی است، نظام مدیریتی آن شرکت سنتی است. اگر مشاهده کردید در عین صمیمیت، حوزه‌ها و وظایف سر جای خود هستند، نظام مدیریتی آن مدرن است.

محیطی صمیمی و تیم‌پایه ایجاد کنید و به جای سلسله‌مراتب‌ها، تیم‌های یک‌پارچه ایجاد کنید. کاری کنید افراد به صورت راحت‌تر و صمیمی‌تر با هم رفتار و گفتگو کنند و از حالت‌های خشک به حالت‌های انگیزشی نقل مکان کنید.

 

4- جبران نبود مدیریت نوین با به کارگیری متخصصین و مدیران امروزی.

در نقاط حساس شرکت، از مدیران امروزی و با تخصص مرتبط استفاده کنید و با کسی تعارف نداشته باشید. به یاد داشته باشید یک مدیر و مسئول متخصص و حرفه‌ای از 30 نفر نیروی آماتور یا غیرمتخصص کارآمدتر است.

 

بازسازی و بهینه‌سازی نیروی انسانی

اگر یک شرکت مسافرتی از نیروهای مبتدی استفاده نماید و توقع بازدهی حرفه‌ای داشته باشد، در اشتباه است. این جمله بسیار ساده به نظر می‌رسد ولی در عمل شخصاٌ ده‌ها شرکت را مشاهده کرده‌ام که دچار این اشتباه هستند.

بله، هیچ مدیری نمی‌خواهد نیروی آماتور داشته باشد، ولی پرسش من از شما این است که آیا بستر را برای فعالیت نیروی حرفه‌ای فراهم کرده‌اید؟ در 100% شرکت‌های مذکور چنین بستری فراهم نبود. بنابراین این شرکت‌ها همواره در یک چرخه بی‌پایان از رفت‌وآمدهای نیروهای آماتور هستند. راه حل چیست؟

5- اصلاح ساختار سازمانی
سیستمی فکر کنید و سیستمی تصمیم بگیرید و سیستمی بخش‌‌ها و وظایف مختلف شرکت را طرح‌ریزی کنید.

 

6- فرآیندهای معیوب را شناسایی کنید.
تمامی فرآیندهای شرکت را رسم کرده و فرآیندهای معیوب را شناسایی کنید و راهکارهای لازم هر یک را تدوین و اجرا کنید.

این کار را با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف رایگان و غیررایگان می‌توانید انجام دهید.

 

7- ابزارها و امکانات لازم نیروهای حرفه‌ای را فراهم کنید.
شما نمی‌توانید از یک نیروی حرفه‌ای در زمینه‌های تبلیغات، بازاریابی، طراحی بسته‌های سفر و ... بخواهید تا در یک بستر غیرایده‌آل فعال شود. بنابراین اگر اتوماسیون ندارید، اگر وب‌سایت قوی‌ای ندارید، اگر تبلیغات درستی ندارید، اگر حضور آنلاین مناسب ندارید، اگر خود را به خوبی برند نکرده‌اید و به بازار نشناسانده‌اید، توقع نداشته باشید افراد حرفه‌ای مایل به همکاری با شما باشند.

 

8- بسترسازی کنید و نیروهای حرفه‌ای را حتا با دستمزد بالا به کار گیرید.
شما می‌توانید در حین بسترسازی برای فعالیت نیروهای حرفه‌ای، افراد حرفه‌ای را نیز به کار گیرید تا این افراد تخصص خود را در شرکت شما نشست داده و پخش کنند.
برای مثال اگر یک مدیر بازاریابی آنلاین حرفه‌ای را به کار گیرید، قطعاً دیگر نیروها می‌توانند از تخصص و دانش او بهره‌مند شده و فرهنگ و دانش سازمانی شرکت ارتقا پیدا می‌کند. این مسئله در تمامی بخش‌های یک آژانس مسافرتی وجود دارد. اگر یک طبیعت‌گرد حرفه‌ای را به کار گیرید، روی تخصص و مهارت‌های او می‌توانید سرمایه‌گذاری کرده و فاز به فاز پیشرفت را توسعه دهید.

برای پیدا کردن افراد حرفه‌ای از وب‌سایت‌های مختلف مانند جاب‌این‌جا می‌توانید استفاده کنید. وب‌سایت‌های دیگر هم هستند البته.

روش‌های دیگر یافتن افراد حرفه‌ای، شبکه‌های اجتماعی است. برای این منظور تلاش کنید در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و به دنبال افراد حرفه‌ای با ویژگی‌هایی که لازم دارید بگردید. مطمئن باشید با صرف زمان و انرژی حتما پیدا خواهید کرد.

اگر نمی‌توانید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید مشکل در سه چیز بیشتر نیست:

الف) بسترسازی نکرده‌اید

ب) در جای مناسب نمی‌گردید.

ج) زمان، هزینه و انرژی کافی را صرف نکرده‌اید.

 

 

9- با استفاده از سیستم‌های اتوماسیون مدیریتی، عمل‌کرد افراد و بخش‌ها را رصد کنید.

 

10- برای ارتقای سطح دانش و تخصص نیروهای خود، برنامه داشته باشید.

 

11- حتما دپارتمان بازاریابی آنلاین داشته باشید.

بازاریابی آنلاین یک تخصص است. هرکسی که از کامپیوتر و شبکه‌های اجتماعی سر در بیاورد و یا کار با وب‌سایت را بلد باشد، دلیل بر آن نمی‌شود که از بازاریابی آنلاین چیزی بداند. بازاریابی آنلاین یک تخصص بسیار حساس و البته دشوار است که ده‌ها زیرمجوعه و شاخه دارد. و بهتر است بدانید که بخش بازاریابی آنلاین مستقیماً با رأس شرکت در تماس است و این نشان از اهمیت راهبردی این بخش برای شرکت‌ها دارد. پس، هم چنین بخشی را در شرکت خود ایجاد کنید و هم یک فرد متخصص را مسئول آن.

 

حضور آنلاین‌تان را اصلاح و تقویت کنید

12- وب‌سایت‌تان را حرفه‌ای درست کنید.
یک وب‌سایت حرفه‌ای برای یک آژانس هواپیمایی باید ساختار و محتوای مناسب و هدفمندی داشته باشد. برای مثال از استفاده از صفحات و بخش‌های غیرلازم و بی‌معنی خودداری کنید. یکی از این صفحات صفحات جاذبه‌هاست! کدام انسان عاقلی با وجود این همه منبع می‌آید و جاذبه‌های گردشگری را در وب‌سایت یک آژانس مسافرتی جستجو می‌کند؟! چنین بخش‌هایی غیرحرفه‌ای هستند.

دقت کنید که آژانس مسافرتی یعنی یک خرده فروش، یعنی نماینده فروش. بنابراین یک نماینده فروش باید اطلاعات لازم و کاربردی برای آن‌چه می‌فروشد ارائه نماید. در نتیجه وب‌سایت یک آژانس مسافرتی نیز باید چنین عمل کند. تلاش کنید همه چیز را درخصوص آن‌چه ارائه می‌دهید بیان کرده باشید، آن هم به شکل بصری مناسب و جذاب.

چند نکته:

 • از اسلایدشوهای بی‌هدف استفاده نکنید و به‌جایش از پیشنهادات و خبرنامه استفاده کنید.
 • حتما یک بخش محتوایی مانند بلاگ، مجله یا ... داشته باشید.
 • وب‌سایت‌تان آماده پرسش و پاسخ باشد و تماس با شما از طریق وب‌سایت راحت باشد.
 • صفحات شلوغ نباشند.
 • هر صفحه هدف هوشمندی داشته باشد.
 • وب‌سایت‌تان قیف فروش داشته باشد.
 • و خیلی نکات دیگر که در یک مطلب جدا درباره آن خواهم نوشت.

 

13- پایگاه داده ایمیل خود را تقویت کنید.

همواره استراتژی‌های آنلاین و آفلاین برای جمع‌آوری ایمیل کاربران آنلاین و همچنین مشتریان آفلاین را در دستور کار داشته باشید. از طریق همین ایمیل‌ها می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی خوبی را به اجرا بگذارید. برای جذب کاربر (مشتری بالقوه) جدید به وب‌سایت‌تان باید چندین برابر بیشتر هزینه کنید، پس قدر آن‌چه هم‌اکنون دارید و مراجعاتی که به شما می‌شود را بدانید. یکی از این روش‌های قدردانی، ایمیل است. بانک ایمیل خود را کمی و کیفی ارتقا دهید تا هم مشتریان وفادارتری داشته باشید و هم از طریق این مشتریان وفادار، مشتریان جدیدی جذب کنید. نه این‌که از پایه و در خلاء دنبال مشتریان جدید باشید، چراکه در این صورت 7 برابر بیشتر باید هزینه کنید.

 

14- در شبکه‌های اجتماعی راهبردی حضور فعال داشته باشید.

حضور در شبکه‌های اجتماعی به این معنی نیست که در «همه» شبکه‌های مجازی حضور داشته باشید، خیر. بلکه به این معنا است که بدانید مشتریان شما در کدام فضاهای آنلاین حضور دارند، آن‌جا حضور برجسته داشته باشید تا دیده شوید.

 

15- تبلیغات آنلاین مستمر داشته باشید.

براساس بودجه خود، همواره تبلیغات آنلاین مستمر داشته باشید. برای این مسئله از روش‌های مختلف مانند تبلیغات کلیکی، تبلیغات گوگلی، تبلیغات بنری و ... استفاده کنید. هرچه این تبلیغات هوشمندتر و بیشتر، بازده دریافتی بیشتر.

 

16- صفحات فرود را از یاد نبرید.

برای خدمات خود صفحات فرود حرفه‌ای طراحی کنید و از آن صفحات فرود در کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود استفاده کنید. صفحات فرود نسبت به صفحات معمولی وب‌سایت‌ها، بازده بیشتری دارند. البته این به شرط آن است که وب‌سایت خوبی داشته باشید تا این صفحات را پشتیبانی کند. وگرنه صفحات فرود در خلاء، راهگشا نیستند.

17- محتوای خوب تولید کنید.

با استفاده از نیروهای مختصص و حرفه‌ای، محتوای خوب تولید کنید تا صدای شما در بازار شنیده شود. اگر در یک بازه زمانی پیرامون خدمات خود محتوای خوب تولید کنید، و این محتوا را در وب‌سایت خود و شبکه‌های اجتماعی به خوبی توزیع کنید، صدای برند شما شنیده خواهد شد و مشتریان جدید به سمت شما خواهند آمد.

 

مدیریت خدمات و بازار

18- خلاق باشید و از شناور بودن فاصله بگیرید.

این کار باید به تدریج انجام شود که البته با پدید آمدن راه‌های آسان ارتباطی، این کار دیگر آن‌چنان سخت نیست. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی افراد حرفه‌ای و تأثیرگذاران بازار را پیدا کنید، با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و تلاش کنید بسته خدماتی خود را خلق کنید. دقت کنید که تورگردان شدن از اقدامات ساده این‌چنینی آغاز می‌شود. پس تلاش کنید از ابزارها و امکانات آنلاین به خوبی برای این مسئله بهره ببرید.

 

19- ارتباطات راهبردی خود را توسعه دهید.

هنگامی که حضور آنلاین خوبی داشته باشید، قطعاً و حتماً سر راه افراد و شرکت‌های موفق دیگر قرار خواهید گرفت. پس، همواره برنامه‌ای برای ایجاد و توسعه این ارتباطات داشته باشید تا بتوانید ارتباطات راهبردی خود را در جهت دستیابی به اهداف و چشم‌انداز ارتقا دهید.

 

20- با رصد آنلاین بازار، بازارهای پنهان را کشف کنید.

اگر از ابزارهای مختلف رایگان و غیر رایگان (مانند انواع تحلیل‌گرهای آنلاین) استفاده کنید و به صورت مداوم فرصت‌های نهفته در بازار را کاوش کنید، متوجه خلاء‌ها خواهید شد، آن وقت است که برپایه این خلاء‌ها می‌توانید خدماتی تعریف کنید و بازاری انحصاری یا کم‌تر رقابتی برای خود پرورش دهید.

 

پیشنهاد مهم و مرتبط: راهنمای تهیه برنامه بازاریابی همراه با نمونه طرح بازاریابی آژانس مسافرتی

 

21- از تحلیل‌گرهای آنلاین استفاده کنید.
با استفاده از این تحلیل‌گرها می‌توانید رقبایتان را به خوبی رصد کنید، استراتژی‌های تبلیغاتی‌شان را کشف کنید و از طرف دیگر، به خوبی بدانید چه موقع، چه کاری باید انجام بدهید.

بنابراین، با استفاده از این تحلیل‌گرها، تصمیم‌گیری‌های تبلیغاتی‌تان برپایه داده خواهد بود. زین‌پس خواهید دانست که در کدام وب‌سایت‌ها، با چه روش‌هایی، به چه اندازه تبلیغات کنید. چه محتواهایی با چه موضوعات و کلیدواژه‌هایی تولید کنید تا برای رقبایتان یک رقیب جدی شوید.

 

22- از اشتباه کردن نترسید و مدام در حال یادگیری و اصلاح باشید

هنگامی که 21 مورد بالا را اجرا کنید، پیش می‌آید که گاهی در مسئله‌ای اشتباهی مرتکب شوید. مشکلی ندارد. اساساً موفقیت بدون اشتباه شدنی نیست. بنابراین یک مدیر و به بیان من، رهبر خوب، از اشتباهات درس می‌گیرد و دیگر آن‌ها را تکرار نمی‌کند.

فرآیندهای معیوب و اشتباهات ساختاری را یک‌بار برای همیشه اصلاح می‌کند. روش‌های تبلیغاتی مختلف را با ریسک‌پذیری منطقی آزموده و ارزیابی می‌کند تا به بسته ایده‌آل خود دست یابد.

یک رهبر خوب، عدم قطعیت را درک می‌کند، بنابراین به صورت هوشمندانه منعطف خواهد بود. بنابراین، او همواره در حال اصلاح و تعالی دادن سازمان خود است.

 

نتیجه‌گیری

با اجرای این چک‌لیست 22 موردی، خیلی از مشکلات ابتدایی آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی حل خواهد شد و یا دست‌کم رو به بهبودی خواهند گذاشت. لازم به ذکر است که در 22 مورد بالا تلاش شد رویکردهای امروزی لحاظ شوند، بنابراین در بیشتر موارد به نوعی صحبت از رویکردهای آنلاین شده است. چراکه من خود اساساً مدیریت سنتی را در کسب‌وکارهای امروزی، حتا در آژانس‌های مسافرتی اصلاً قبول ندارم و هیچ مورد موفقی هم با رویکردهای سنتی مدیریت ندیده‌ام. پیشنهاد من به مدیران آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی این است که مانند یک استارت‌آپ فکر کنند و مانند یک استارت‌آپ عمل کنند.

دوران دفاتر چند طبقه‌ای و ساختمان‌های عریض و طویل و اقدامات و تفکرات سنتی، دست‌کم در این حوزه، خیلی وقت است که به پایان رسیده، با تغییرات دنیا همگام باشید تا دیرنشده است؛ زیرا ممکن است در سال‌های آینده، آژانس‌های مسافرتی به معنا و ساختار امروزی وجود نداشته باشند. نگویید که سرفلاح نگفت.

نظر شما چیست؟

 

 

خواندن را ادامه دهيد
4296 Hits
نظرات 0

قیف فروش در وب‌سایت واقعا به چه معناست؟!

قیف فروش در وب‌سایت واقعا به چه معناست؟!

تاکنون حتماً چنین تجربه‌ای داشته‌اید که به جایی بروید و چیزی یا کسی نباشد شما را راهنمایی کند تا متوجه بشوید برای انجام کارتان کدام سو بروید و چه باید بکنید.

این مسئله هم برای شما بد است و هم برای جایی که به آن مراجعه کرده‌اید. هر دو، فرآیند دست‌یابی‌تان به هدف‌هایتان، گیر یا مشکل دارد. برای شما هدر رفتن زمان است و تنش و گاهی هم زیان، و برای آن‌جا نیز کمبود کیفیت، افزایش نارضایتی و در نتیجه کاهش محبوبیت.

وب‌سایت هم همین است. اصلاً وب‌سایت چیست؟ مگر جز این است که همان ساختمان و راه‌روها و درها تبدیل شده‌اند به چند کد و تصویر و متن؟ خیر!

پس، همان‌طور که در یک ساختمان که ارباب رجوع دارد، مسیرها و جهت‌ها باید مشخص باشد و علاوه بر مشخص بودن باید به خوبی هم طراحی شده‌ باشند، در یک وب‌سایت نیز به همین صورت باید عمل شود.

این‌جاست که قیف فروش فلسفه خود را پیدا می‌کند.

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — ليث
بسيار عالي و آموزنده. مشتاقم بدونم يك قيف فروش خوب چه ويژگيهايي بايد داشته باشد. ضمنا براي مشاوره در مورد سايت خودم و قيف فروش ، ... ادامه مطلب
سه شنبه, 20 مهر 1395 06:37
مهران سرفلاح
با درودضمن سپاس، پاسخ خدمت‌تان ایمیل شد.
پنج شنبه, 22 مهر 1395 12:38
خواندن را ادامه دهيد
3158 Hits
نظرات 2

چگونه نه خودمان را سر کار بگذاریم و نه کسب‌وکارمان را؟

چگونه نه خودمان را سر کار بگذاریم و نه کسب‌وکارمان را؟

مگر می‌شود آدم خود و کسب‌وکارش را سر کار بگذارد؟ پاسخ روشن است: «چرا که نه؟!»

در این چند سال گذشته که با کسب‌وکارهای مختلف و همچنین افراد مختلف در زمینه‌های مدیریت، بازاریابی، استراتژی‌های دیجیتال و آنلاین و موارد این‌چنینی سروکار دارم، شاخصی را کشف کردم که نام آن را شاخص «خودسرکارگذاری» می‌نامم.

این شاخص میان تمامی کسب‌وکارهای ناموفق و یا نیمه‌موفق به چشم می‌خورد، و حتا در میان موفق‌ها.

در این مطلب می‌خواهم درباره این شاخص و ریشه‌های آن برای شما بنویسم؛ همراه باشید.

آخرين نظر ارسال شده در اين مطلب
مهمان — آوا بورالان
سلام ممنون عالی بود پستتون بله نظر شما واقعا متین درسته که شاید ایده کسب کار خوب باشه اما باید شرایط رو هم در نظر گرفت و ایده ... ادامه مطلب
دوشنبه, 06 دی 1395 06:42
خواندن را ادامه دهيد
2758 Hits
نظر 1

پرنویس 9: چگونه از ظرفیت عصر دیجیتال برای تأسیس یک شرکت استفاده کنیم؟

پرنویس 9: چگونه از ظرفیت عصر دیجیتال برای تأسیس یک شرکت استفاده کنیم؟
 1. درک این مسئله که جلب توجه (تقاضا) بسیار مهم است.
 2. برنامه‌ریزی دیجیتال و آنلاین
  - استراتژی دیجیتال / آنلاین
  - برنامه بازاریابی و تولید محتوا
  - برنامه ارائه خدمت
  - برنامه بازاریابی دیجیتال / آنلاین
 3. خلق برند و طراحی هویت دیجیتالی آن
 4. طراحی یا ایجاد وب‌سایت
 5. جذب مخاطب
 6. طراحی کسب‌وکار پس از 6 ماه یا 1سال
 7. تأسیس شرکت
آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — علی زندی
با سلام خواهشمند هستم راجب هرکدام از گزینه های پرنویس 9 توضیحاتی داده شود
یکشنبه, 16 خرداد 1395 19:01
مهران سرفلاح
با درودپیش از هرچیز، باید توجه کرد که در فضای به شدت رقابتی اقتصادی کنونی، آن‌چه بیش از پیش برای هر نوع کسب‌وکاری اهمیت دارد، داشت... ادامه مطلب
پنج شنبه, 20 خرداد 1395 17:18
مهمان — اینستاگرام ها
فوق العاده عالی تشکر میکنم که کامل توضیح دادین
پنج شنبه, 20 دی 1397 12:17
خواندن را ادامه دهيد
2499 Hits
نظرات 3

7 نکته درباره تبلیغات اینترنتی آژانس‌های مسافرتی و تورگردان‌ها

7 نکته درباره تبلیغات اینترنتی آژانس‌های مسافرتی و تورگردان‌ها
یکی از خوانندگان گرامی بال الکترونیکی که در صنعت تبلیغات در زمینه گردشگری فعالیت می‌کند پرسشی را بیان کرد.
پرسش ایشان در زمینه تفاوت تبلیغات اینترنتی یک آژانس مسافرتی و یک تورگردان بود.
البته پاسخ به این پرسش با توجه به گستره وسیع استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی، و همچنین مباحث مربوط به گردشگری و گردشگر و روندهای صنعت گردشگری، پاسخی‌ست که به اندازه یک کتاب می‌تواند به درازا کشد.
اما در یک ایمیل نسبتاً مختصر تلاش کردم پاسخ بهینه‌ای به این دوست گرامی بدهم.
در این مطلب کوتاه نیز نکاتی را که برای ایشان گفتم، بازگو می‌کنم تا شاید به کار دیگر عزیزان نیز بیاید.
 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — مبین موسوی
با سلام از حسن توجه و زمانی که جهت پاسخ‌گویی به پرسش بنده گذاشتید، کمال تشکر و قدردانی را دارم. بی شک این اقدام شما، اینجانب را نس... ادامه مطلب
پنج شنبه, 19 فروردين 1395 07:54
مهران سرفلاح
درود بر شماسپاس از شما که پرسش‌تان را بیان فرمودید. امیدوارم در مسیرتان، همواره موفق و سربلند باشید.داشتن مخاطبانی چون جناب‌عالی ب... ادامه مطلب
جمعه, 21 خرداد 1395 09:24
مهمان — آوا بورالان
سلام ممنون از مقالتون به نظر من گام شناخت یا تدوین اهداف تبلیغات مهمترین مسئله در تبلیغات که تاثیر زیادی در بازخود تبلیغ داره
یکشنبه, 28 آذر 1395 11:03
خواندن را ادامه دهيد
3732 Hits
نظرات 4

پرنویس 8: چگونه به صورت هوشمندانه از تعطیلات نوروز 95 بهره ببریم؟

پرنویس 8: چگونه به صورت هوشمندانه از تعطیلات نوروز 95 بهره ببریم؟
 • بررسی و بهبود ساختاری وب‌سایت در جهت افزایش کیفیت رابط کاربری و تجربه کاربر
 • بررسی و بهبود نرخ تبدیل با تکیه بر تحلیل‌گرها
 • تولید محتوا یا بسته‌های محتوایی با کیفیت
 • مرور بازخوردهای مشتریان و کاربران در راستای اصلاح فرآیندها و برطرف کردن نقاط ضعف
 • بررسی و تحلیل اقدامات بازاریابی و تبلیغاتی سال 94 و شناسایی آن‌چیزهایی که کار کرد و آن چیزهایی که کار نداد و لحاظ کردن آن‌ها در برنامه سال 95
 • شناسایی روندهای خرد و کلان سال جدید و در نظر داشتن برنامه تطبیق
 • اصلاح اشکالات و نکات فنی کنونی یا بهینه‌سازی فنی
 • بررسی و مطالعه تغییرات رقبا و ظهور رقبای جدید
 • نقد بی‌رحمانه استراتژی‌های خود تاکنون
 • بررسی شکست‌ها و دلایل آن‌ها (به ویژه برای صاحبان پروژه‌ها)
 • برنامه‌ریزی برای خلق شگفتی (چرا که نه؟!)
آخرين نظر ارسال شده در اين مطلب
مهمان — کاریابی
سلام مرسی من همیشه از مطالب سایتتون استفاده میکنم و بهره میبرم
چهارشنبه, 30 تیر 1395 09:50
خواندن را ادامه دهيد
2612 Hits
نظر 1

پرنویس 7: چه چیزهایی باعث می‌شود زمان را از دست بدهیم و احتمال منطقی موفقیتمان کاهش یابد؟

پرنویس 7: چه چیزهایی باعث می‌شود زمان را از دست بدهیم و احتمال منطقی موفقیتمان کاهش یابد؟
 • عدم آگاهی از مسائل فنی و پایین آمدن توان چانه‌زنی با مجریان فنی.
  راه حل: استفاده از مشاورمعتمد و آگاه.
 • نداشتن چشم‌انداز و اهداف مطالعه‌نشده و نامشخص و پیرویِ آن استراتژی نامتمرکز.
  راه حل: تدوین استراتژی یک‌پارچه برپایه چشم‌انداز و اهداف مطالعه‌شده.
 • تصمیمات با پایه احساس توسط مدیران کسب‌وکارها.
  راه حل: بهره‌گیری از مشاور اگاه.
 • کم‌بود بودجه
  راه حل: بهینه‌سازی استفاده از منابع و تدوین راهبردهای هوشمندانه‌تر.
 • تردید در تصمیمات مختلف مدیریتی، بازاریابی، تبلیغات و استراتژی
  راه حل: مطالعه و پژوهش یا بهره‌گیری از مشاوره.
 • نبود اولویت‌بندی راهبردی در اقدامات راهبردی
  راه حل: تهیه تقویم استراتژیک
 • عدم توجه به نکات مشاوران و عقب‌ماندن از روندهای کلان و خرد
  راه حل: اصلاح الگوی تفکر مدیریتی با بررسی روش‌ها و قالب‌های فکری کسب‌وکارهای موفق.
خواندن را ادامه دهيد
2366 Hits
نظرات 0

پرنویس 6: تعطیلات نوروز برای کسب‌وکارهای آنلاین فرصت است یا زمان استراحت؟

پرنویس 6: تعطیلات نوروز برای کسب‌وکارهای آنلاین فرصت است یا زمان استراحت؟

تعطیلات و انفعال پیش از سال نو، تعطیلات نوروز و همچنین انفعال عملیاتی تا پایان فروردین سه دوره زمانی مهم هستند که برای کسب‌وکارهای آنلاین فرصت تلقی می‌شوند؛ اما چرا؟

 • تعداد قابل توجهی از رقبا در حال استراحت هستند.
 • نیروی انسانی شرکت‌ها یا کسب‌وکارهای موفق‌تر، تا حد قابل توجهی در انفعال مدیریتی و عملیاتی هستند.
 • حجم تقاضا توسط مصرف‌کنندگان پایین است و نیاز به پاسخ‌گویی به آن‌ها در کم‌ترین حد خود است.
 • 30 روز زمان برای بسیاری از تغییرات و بهبودها زمان مناسبی است.
 • با دست پر سال نوی کاری آغاز می‌شود و به لحاظ زمانی در تقویم حرفه‌ای جلوتر می‌توان بود.
 • می‌توان از استراتژی حمله ناگهانی به رقبا بهره برد.
خواندن را ادامه دهيد
2121 Hits
نظرات 0

پرنویس 5: 6 راهکار سریع و ساده تقویت استراتژی بازاریابی آن‌لاین

پرنویس 5: 6 راهکار سریع و ساده تقویت استراتژی بازاریابی آن‌لاین

⦁    در میان کانال‌های بازاریابی و توزیع آن‌لاین‌تان، اولویت‌سازی کرده و کانالی را انتخاب کنید که بیشترین بازده را دارد.
⦁    میان مشتریان(کاربران) فرق هست، پس مشتریان خود را نیز اولویت‌بندی کنید و روی آن دسته‌ای تمرکز کنید که به اهداف شما رفتار نزدیک‌تری دارند.
⦁    محتواهایی که تولید می‌کنید را هر دو هفته 5% به لحاظ تعداد واژه و کیفیت ارتقا دهید.
⦁    تبلیغات و اقدامات بازاریابی خود را با استراتژی محتوای خود هماهنگ کنید تا در تداخل یا در تضاد احتمالی نباشند و هم‌دیگر را تقویت کنند.
⦁    هزینه حساب‌نشده(مطالعه نشده) برای بنر و روش‌های مبتدیانه ندهید و هزینه‌کرد را به سرمایه‌گذاری تبدیل کنید.
⦁    صفحاتی که بیشترین بازدید را دارند تقویت و بهینه‌سازی بیشتری کنید.آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — م.ق
سلام و سپاس من یک وبلاگ نویس گردشگری هستم والبته در شرکت خدمات مسافرتی نیز در بخش تبلیغات و تورهای نمایشگاهی فعالیت دارم .این مبح... ادامه مطلب
دوشنبه, 24 اسفند 1394 09:12
مهران سرفلاح
درود بر شما هر دوره زمانی از سال به نسبت بسترها و ابزارهایی که یک کسب‌وکار دارد و همچنین به نسبت آمادگی راهبردی آن بسترها و راهبرد... ادامه مطلب
دوشنبه, 24 اسفند 1394 15:48
خواندن را ادامه دهيد
2405 Hits
نظرات 2

15 نکته مهم برای یادگیری از نخستین کنفرانس تبلیغات دیجیتالی ایران

15 نکته مهم برای یادگیری از نخستین کنفرانس تبلیغات دیجیتالی ایران

نخستین همایش تبلیغات دیجیتال ایران امروز در تاریخ 27 بهمن 1394 برگزار شد.

دوستان محبت کرده بودند و بنده را دعوت کرده بودند، و من هم افتخار حضور در این گردهمایی را از دست ندادم، هم از روی کنج‌کاوی و هم از روی آن‌که نکته‌ای تازه یاد بگیرم.

همایش در کل بار علمی خوبی داشت و قطعاً در سال‌های آینده بار علمی عمیق‌تر و تخصصی‌تری پیدا می‌کند.

در این مطلب در نظر دارم تا نکات مهمی که در این همایش در میان سخنان سخن‌رانان وجود داشت  بازبیان کنم و نکاتی را هم در صورت لزوم به آن‌ها اضافه کنم.

آخرين نظر ارسال شده در اين مطلب
مهمان — Nassim
عالی....
چهارشنبه, 28 بهمن 1394 09:55
خواندن را ادامه دهيد
2417 Hits
نظر 1

بازاریابی اینترنتی از منظر ضرب‌المثل‌های فارسی بخش یک

بازاریابی اینترنتی از منظر ضرب‌المثل‌های فارسی بخش یک

شاید بگویید بازاریابی اینترنتی را چه به ضرب‌المثل‌های فارسی؟

ولی واقعاً این‌طور نیست، خیلی از ضرب‌المثل‌های فارسی مصداق‌های عینی در بازاریابی اینترنتی و استراتژی‌های آنلاین دارند.

در این مطلب من تلاش می‌کنم تا با ساختارشکنی و همچنین ایجاد جنبه طنز، مصداق‌های بازاریابی اینترنتی و استراتژی آنلاین را از دید ضرب‌المثل‌های فارسی به صورت خلاصه و مفید مرور کنم تا هم بهتر در ذهن ثبت شوند و هم نگاهی تازه به موضوع بازاریابی اینترنتی شده باشد.

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — freddy
بسیار هم عالی و جالب.
پنج شنبه, 22 بهمن 1394 08:04
مهران سرفلاح
با درودسپاس از این‌که وقت گذاشتید و ممنون از محبت‌تان.
شنبه, 24 بهمن 1394 15:13
مهمان — mahdi
مطالب تون عالیه برای استفاده از مطالبتون اجاره می خواستم( با ذکر منبع)
شنبه, 27 آذر 1395 12:00
خواندن را ادامه دهيد
3313 Hits
نظرات 3

وبسایت‌های رزرواسیون آنلاین چگونه فروش خود را افزایش دهند؟

وبسایت‌های رزرواسیون آنلاین چگونه فروش خود را افزایش دهند؟

با توسعه صنعت گردشگری و فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، بسترهای توسعه گردشگری الکترونیک اکنون فراهم‌تر است.

در سال‌های گذشته شاهد رشد وب‌سایت‌های رزرو آنلاین هتل، خرید تور یا بلیط هواپیما در کشور بوده‌ایم.

از سوی دیگر، این الگوی مصرف و خرید نیز، کم‌کم در حال افزایش است و هرچه زمان می‌گذرد افراد بیشتری مایل به استفاده از خدمات آنلاین در حوزه گردشگری و سفر می‌شوند، مانند وب‌سایت جاباما، رزرو هتل به صورت آنلاین که هرچه جلوتر می‌رویم  افراد بیشتری برای رزرو آنلاین هتل از این وب‌سایت بهره می‌برند.

همه مفاهیم بالا در مقابل استارت‌آپ‌ها و وب‌سایت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند یک معنا دارد: چگونه نرخ فروش خود را بیشتر کنیم؟

پرسش به ظاهر ساده‌ای است و معمولاً هم به اشتباه پاسخ‌های ساده‌ای به آن داده می‌شود.

در این مطلب قصد دارم روش‌های مختلف علمی و کاربردی مختلفی را جهت افزایش نرخ رزرو وب‌سایت‌های رزرو آنلاین هتل، تور و بلیط بیان کنم که توجه به آن‌ها به صورت جدی به صاحبان این کسب‌وکارها پیشنهاد می‌شود.

 

پاسخ‌های اشتباه به این پرسش

پاسخ‌های اشتباهی که به این پرسش داده می‌شود همه یک مخرج مشترک دارند، ترافیک بیشتر.

این تفکر ترافیک‌محور که عامل موفقیت و فروش بیشتر را صرفاً ترافیک بیشتر می‌داند، باعث می‌شود افراد پاسخ‌های عملیاتی زیر را دنبال کنند:

 • اقدامات مربوط به سئو
 • انواع تبلیغات آنلاین
 • تولید محتوا

اما آیا واقعاً برای افزایش پایدار نرخ رزرو و فروش آنلاین اقدامات بالا پاسخ‌های کافی و درستی هستند؟

پیش از این‌که به سراغ پاسخ علمی‌تر و اساسی‌تر بروم، چند نکته را در مورد تفکر ترافیک‌محور بیان کنم؛

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — نازنین
سلام هر پست شما مثل یک ترم کلاس درس هست و چند بار باید مطلب را با دقت خواند تا تمامی نکات را متوجه شد. متشکر که مطالب کاربردی و عل... ادامه مطلب
شنبه, 17 بهمن 1394 00:50
مهران سرفلاح
درود بر شما بانوی گرامی محبت دارید. در تلاش هستم روز به روز مطالب بهتر و کاربردی‌تری بگذارم.سپاس از اینکه دنبال می‌کنید.
یکشنبه, 18 بهمن 1394 16:16
مهمان — ali
درود بر شما مقاله بسیار ارزشمندی بود البته در کنار این نکات از پکیج های سایت های modiresabz و memberco به خوبی می شه استفاده کرد ب... ادامه مطلب
دوشنبه, 13 اسفند 1397 06:46
خواندن را ادامه دهيد
3237 Hits
نظرات 3

پرنویس4: 7 پرسشی که باید حتماً از شرکتی که می‌خواهد برایتان سئو انجام دهد بپرسید

پرنویس4: 7 پرسشی که باید حتماً از شرکتی که می‌خواهد برایتان سئو انجام دهد بپرسید
 • استراتژی‌شان برای ارتقای رتبه‌های جستجوی شما چیست؟
 • آیا از تغییرات و جزئیات کار به صورت هفتگی گزارش می‌دهند؟
 • از روندهای مهم و تازه و تغییرات رویکردی موتورهای جستجو آگاهی دارند؟
 • چه نوع سئویی انجام خواهند داد؟ فنی؟ درون‌برگه؟ برون‌برگه؟
 • آیا کار سئوی‌شان جنبه مطالعاتی و بازاریابی اینترنتی (به صورت ویژه برای شما) هم دارد؟
 • آیا خدمات سئوی‌شان بر برنامه بازاریابی شما منطبق می‌شود؟

چه مقدار با صنعت مورد نظر شما آشنایی دارند؟

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — ایمان توکلی
البته ذکر نکات بالا برای 90% افرادی که خود را به عنوان اجرا کننده سئو می دانند یه چالش از سمت کارفرما می باشد. وقتی هدف کارفرما , ... ادامه مطلب
پنج شنبه, 15 بهمن 1394 20:14
Вам начислен платеж №710546042 https://docs.google.com/open?id=1rvRbybSwisVqu0M9yKOMMvTHO-K8saZL
جانا سخن از زبان ما می‌گویی؛ درود بر شما جنا توکلی. با شما موافقم. در خصوص پاراگراف دوم، بله متأسفانه... اما به شما مژده می‌دهم ک... ادامه مطلب
یکشنبه, 18 بهمن 1394 16:13
خواندن را ادامه دهيد
2800 Hits
نظرات 2

چگونه وبسایت‌ها و کسب و کارهای آنلاین بزرگ را به زانو در آوریم؟

چگونه وبسایت‌ها و کسب و کارهای آنلاین بزرگ را به زانو در آوریم؟

در این مطلب تصمیم دارم برای کسانی که در گام‌های نخست قرار دارند مطلب بنویسم، و یا کسانی که به نوعی انگیزه، دانش و اراده کافی را برای ورود به رقابت با کسب‌وکارها و وب‌سایت‌های بزرگ حوزه مورد نظر خود را دارند.

این افراد، از دید من قابل احترام هستند و برخی‌شان نیز ایده‌هایی دارند که به تمامی ابعاد کیفی و کمی برخی از وب‌سایت‌های بزرگ فعلی می‌ارزند!

ببخشید که کمی رک هستم، ولی وقت آن رسیده است تا کمی نوآوری و کیفیت را نیز مد نظر قرار دهیم.

بنابراین در این مطلب نکته‌ها و روش‌هایی ارائه می‌شوند که با رعایت راهبردی آن‌ها (که در ادامه خواهم گفت منظورم از رعایت راهبردی چیست) می‌توان رقبای بزرگ را در عرصه آنلاین شکست داد و یا به رقیبی جدی برای آن‌ها تبدیل شد.

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — محمد
مطلب خیلی پرمغزی بود. شما نبوغ خاصی دارید. امیدوارم همیشه موفق باشید
سه شنبه, 13 بهمن 1394 20:54
مهمان — www.ysorkh.net
ممنونم
یکشنبه, 15 بهمن 1396 18:09
خواندن را ادامه دهيد
2562 Hits
نظرات 2

گردشگری، گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی

گردشگری، گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی

گردشگری الکترونیک، دیجیتالیزه کردن تمامی فرآیندها و زنجیره‌های ارزش در صنایع گردشگری، سفر، هتلداری و پذیرایی است که سازمان‌ها را در جهت حداکثر کردن بهره‌وری و کارآمدی توان‌مند می‌کند (بوهالیس، 2003).

از طرفی، بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین، به تبلیغات و تلاش‌های بازاریابی اشاره می‌کند که با استفاده از وب و ایمیل یا منجر به فروش می‌شود یا در جهت فروش مستقیم از طریق تجارت الکترونیکی عمل می‌کند.

در این مطلب، تلاش می‌کنم تا چرایی و چگونگی رابطه بین گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی را هم از دید کیفی و هم از دید کمی مورد بررسی قرار دهم و اهمیت بازاریابی اینترنتی در گردشگری الکترونیک را برجسته‌تر کنم.

خواندن این مطلب به صورت جدی به تمامی فعالان گردشگری، گردشگری الکترونیک و مدیران بازاریابی اینترنتی پیشنهاد می‌شود.

 

حال که یکی از تعریف‌های نظری گردشگری الکترونیک را در بالا بیان کردم، بیایید ببینیم که گردشگری الکترونیکی واقعاً شامل چه موارد و جزئیاتی می‌شود؟

به استناد دیدگاه پروفسور لئو جاگو (Leo Jago) گردشگری الکترونیک شامل موارد زیر است:

 • تجارت الکترونیکی و بازاریابی الکترونیکی
 • حساب‌داری الکترونیکی و سرمایه‌گذاری الکترونیکی
 • مدیریت الکترونیکی منابع انسانی
 • تدارکات الکترونیکی
 • استراتژی الکترونیکی
 • برنامه‌ریزی الکترونیکی
 • مدیریت الکترونیکی

به نظر می‌آید این دیدگاه تمامی جزئیاتی که ما در این مطلب نیاز و در نظر داریم را پوشش داده است.

گردشگری الکترونیک چه چیزهایی را سبب شد؟

دیجیتالیزه شدن گردشگری و پدید آمدن گردشگری الکترونیک، باعث انقلابی در تمامی فرآیندهای تجارت و کسب‌وکارها شده است و از سوی دیگر زنجیره ارزش را نیز در کنار روابط راهبردی سازمان‌ها و ذی‌نفعان متحول کرده است.

به طوری که از منظر اینترانت (Intranet) یا شبکه‌های داخلی، روابط داخلی سازمان‌ها، نهادها و ذی‌نفعان را دچار نظمی جدید و از منظر اکثترانت (Extranet) یا شبکه‌های خارجی، امکان توسعه تراکنش‌ها را فراهم کرده است.

همچنین، از منظر اینترنت نیز، میان تمامی ذی‌نفعان صنعت رابطه تعاملی ایجاد کرده است.

در کنار همه این موارد که در بالا بیان کردم، گردشگری الکترونیک، باعث تشدید رقابت میان مقاصد گردشگری و یا تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که در این صنعت فعال هستند شده است.

از این‌رو است که توجه به ابعاد گردشگری الکترونیک اهمیتی راهبردی برای شکوفایی و توسعه صنعت گردشگری پیدا می‌کند.


پیش از ادامه بحث، بگذارید چند مسئله را با هم مرور کنیم.

 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — آوا بورالان
سلام ممنون اطلاعات مفیدی در این مقاله گردآوری کردید
یکشنبه, 28 آذر 1395 10:51
مهمان — www.ysorkh.net
عالی بود
یکشنبه, 15 بهمن 1396 18:09
مهمان — www.ysorkh.net
خیلی خوب بود
یکشنبه, 15 بهمن 1396 18:09
خواندن را ادامه دهيد
3574 Hits
نظرات 3

47 استراتژی محتوا و سئو

47 استراتژی محتوا و سئو

 حتما در مطالب مختلف اینترنتی از بازاریابی محتوا و سئو خوانده‌اید و گوش‌تان پر است از توصیه‌ها و حرف‌های تکراری.

ولی در این مطلب، من 47 استراتژی ساده بازاریابی محتوا را با تأکید بر سئو که در واقع دیدگاه 46 متخصص بین‌المللی هستند گردآوری کرده‌ام همراه با آخرین دیدگاه که دیدگاه خودم هست، تا خیلی ساده و شفاف اهمیت این‌دو و رابطه این‌دو با هم بیان شوند.

این متخصص‌ها این مسیر را برای سال‌ها پیموده‌اند، پس چه به لحاظ علمی به دنبال یادگیری این دو مفهوم هستید و چه به لحاظ کاربردی برای کسب‌وکارتان، پیشنهاد می‌کنم آن‌چه در ادامه می‌خوانید را نه تنها جدی بگیرید، بلکه از ضرورت‌های حرفه‌ای‌تان برشمارید.

در کنار این مطلب حتماَ مطالعه آموزش بازاریابی محتوا برایتان جالب خواهد بود.

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهران سرفلاح
جناب آقای کمالی درود بر شماسپاس از این‌که مطالب بنده را دنبال می‌فرمایید. بله. من کاملا با شما موافق هستم. به بیان دیگر نباید مصدا... ادامه مطلب
دوشنبه, 28 دی 1394 19:15
مهران سرفلاح
سپاس‌گزارم از توجه و محبت شما. امیدوارم به کار آید.کام‌یاب باشید.
سه شنبه, 29 دی 1394 10:47
مهمان — سهند بنی کمالی
باسلام، مطلب بسیار مفید و نتیجه گیری شما نیز بسیار جالب بود. به نظر من نیز هر چه در جهت ارائه محتوای خلاقانه و جذاب با در نظر گرفت... ادامه مطلب
جمعه, 02 بهمن 1394 15:38
خواندن را ادامه دهيد
3870 Hits
نظرات 10

اینفوگرافی: چگونه برای عبارت مد نظرمان از نتایج برتر جستجو باشیم؟

اینفوگرافی: چگونه برای عبارت مد نظرمان از نتایج برتر جستجو باشیم؟
خواندن را ادامه دهيد
1424 Hits
نظرات 0

پرنویس 3: محل تلاقی بازاریابی محتوا، اقدامات سئو و فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی چیست؟

پرنویس 3: محل تلاقی بازاریابی محتوا، اقدامات سئو و فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی محتوا، هسته اصلی هرنوع برنامه بازاریابی اینترنتی می‌باشد.

با این‌حال، تولید محتوای با کیفیت در چارچوب برنامه بازاریابی محتوای صرف، اقدامی راهبردی نیست.

آن‌چه که باعث می‌شود تولید محتوا مفهوم و چشم‌انداز راهبردی به خود گیرد، انطباق و هم‌افزایی آن با دو رویکرد سئو و شبکه‌های اجتماعی است.

محل تلاقی این سه فعالیت، برنامه بهینه شده بازاریابی محتوایی است.

در برنامه بهینه‌شده، سازوکاری راهبردی و یک‌پارچه طراحی می‌شود تا از هر سه اقدام در جهت تقویت هر سه آن‌ها و با تأکید بر حداکثر بازدهی بهره‌برداری شود.

آخرين نظر ارسال شده در اين مطلب
مهمان — سئو تریک
کاملا صحبتها درست میباشد و همینطور است ممنون
پنج شنبه, 07 مرداد 1395 06:20
خواندن را ادامه دهيد
1535 Hits
نظر 1

پَرنویس 2: اهداف کلان محتوا را به چند دسته می‌توان تقسیم کرد؟

پَرنویس 2: اهداف کلان محتوا را به چند دسته می‌توان تقسیم کرد؟

به سه دسته؛

دسته نخست: محتوایی که جهت پایداری گفتگو با مخاطب طراحی و تولید می‌گردد.

کاربرد راهبردی: حفط کاربرهای فعلی


دسته دوم: محتوایی که جهت پایداری فنی با تأکید بر رفتار موتورهای جستجوگر تولید می‌گردد.

کاربرد راهبردی: ارتقای رتبه وب‌سایت | به دست آوردن مخاطب جدید | حفظ کاربرهای فعلی


دسته سوم: محتوایی که از یک طرف به گفتگو با مخاطب می‌پردازد و از طرف دیگر با موتورهای جستجوگر ارتباط ویژه‌ای برقرار می‌کند.

کاربرد راهبردی: ارتقای رتبه وب‌سایت | به دست آوردن و تثبیت مخاطب جدید | وفاداری کاربرهای فعلی | افزایش نرخ بازدهی وب‌سایت

 

خواندن را ادامه دهيد
1495 Hits
نظرات 0

8 کشف مهم من در بازاریابی محتوایی

8 کشف مهم من در بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی، کاری‌ست به ظاهر ساده ولی در باطن دشوار و پیچیده.

طبق بررسی‌ها و پژوهش‌هایی که انجام داده‌ام می‌توان گفت: «درواقع، هر نوع محتوایی که در یک وبسایت بتوان گنجاند را می‌شود در چارچوب یک برنامه بازاریابی محتوایی تحلیل، ارزیابی و برنامه‌ریزی کرد.»

محتوا (محتوای آنلاین) به لحاظ گونه‌شناختی به چهار نوع نوشته-بنیان، تصویر-بنیان، صدا و ویدئو بخش‌بندی می‌شود؛ ولی در این مقاله من کلیت محتوا را مورد بحث قرار می‌دهم و اینجا وارد دنیای هر یک نمی‌شوم.

بنابراین در این مقاله نکات مهمی که درباره بازاریابی محتوایی بر پایه بررسی‌ها و پژوهش‌ها و البته آزمایش‌هایم به آن‌ها دست پیدا کرده‌ام را مرور می‌کنم.

با اینکه از بازاریابی محتوایی در قالب استراتژی‌های مختلف بازاریابی آنلاین و برای اهداف گوناگون (مانند برندسازی آنلاین، جذب بازدیدکننده به وب‌سایت به روش طبیعی، تأثیرگذاری بر ذهن بازار، بالا بردن همراهی و همکاری کاربر، افزایش وفاداری و ...) استفاده می‌شود، اما این نکته‌هایی که در زیر بیان می‌کنم در تمامی استراتژی‌ها و اهداف از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

خواندن را ادامه دهيد
1686 Hits
نظرات 0

پرنویس 1: آیا بدون لینک‌سازی می‌شود بازدید وب‌سایت را افزایش داد؟

پرنویس 1: آیا بدون لینک‌سازی می‌شود بازدید وب‌سایت را افزایش داد؟

آیا بدون لینک‌سازی می‌شود بازدید وب‌سایت را افزایش داد؟

بله می‌شود؛

 • با بهره‌گیری از عنوان‌دهی مناسب و هوشمندانه برای مطالب
 • نوشتن مطالب جذاب، کاربردی و با نگارش خوب
 • بهینه‌سازی محتوایی جهت افزایش دیده‌شدن آن‌ها
 • نگارش مطالب به صورتی که مورد پسند ربات‌های جستجوگر باشند
 • استفاده از روش‌های تقویتی مانند: شبکه‌های اجتماعی، مناسب‌سازی برای موبایل، افزایش سرعت وب‌سایت، برطرف‌کردن ساختارها و اشکالات آزاردهنده


با این‌که ارتقای رتبه وب‌سایت بدون وقت‌گذاری و هزینه‌کردن برای لینک‌سازی دشوار است ولی کاملاً و قطعاً شدنی است. این تفکر که حتما باید لینک‌سازی کرد تا وب‌سایت را به بازدهی رساند، تفکر اشتباه و غیرمستند و غیرعلمی است.

نظر شما چیست؟ شما چه روش‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — اوینیک
با سلام، خود شمایی که می فرمایین بدون لینک سازی می شود صفحه را در نتایج جستجو ارتقا داد، کلمه "لینک سازی" رو لینک کردین به یکی از ... ادامه مطلب
سه شنبه, 20 بهمن 1394 17:57
مهمان — بال الکترونیکی
سلام دوست گرامی؛ نه این کلاهبرداری نیست! نخست باید معنای لینک‌سازی را درست درک کنیم، که برای این منظور من به مقاله‌ای در یک وب‌سای... ادامه مطلب
چهارشنبه, 21 بهمن 1394 09:25
مهمان — سئو تریک
لینک سازی 40% بهینه سازی برای سایت میباشد این کلام آقای ترامپ میباشد
پنج شنبه, 07 مرداد 1395 06:18
خواندن را ادامه دهيد
1989 Hits
نظرات 4

25 روش تبلیغ تور و آژانس مسافرتی به صورت آنلاین

25 روش تبلیغ تور و آژانس مسافرتی به صورت آنلاین

مشاهده بسته‌های خدمات بازاریابی آژانس هواپیمایی و مسافرتی


تقریبا تمامی صنایع موجود در جهان از مزیت دنیای ارتباطات و اطلاعات برای پویایی و حیات اقتصادی خود استفاده می‌کنند.

در این میان، صنعت گردشگری نیز نه تنها از دیگر صنایع عقب نیست، بلکه تلاش می‌کند تا با استفاده از فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی، مرزهای جدیدی را بگشاید و ارتباطات بهتر، کامل‌تر و سریع‌تری را میان عرضه و تقاضای موجود در بازار جهانی گردشگری و سفر ایجاد نماید.

در ایران، با توجه به ساختار و شرایط خاص صنعت گردشگری و در حال توسعه بودن زیرساخت‌های فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، اقدامات و فعالیت‌های هرچند نامتوازان ولی خوب و رو به جلویی صورت گرفته است.

در چند سال گذشته شاهد انفجار انواع وب‌سایت‌های گردشگری و سفر و فروش و تبلیغ تور بوده‌ایم و هستیم، در کنار این وب‌سایت‌ها آژانس‌های مسافرتی و تورگردان‌ها نیز از شیوه‌های سنتی بازاریابی و تبلیغات به روش‌های نوین و آنلاین روی آوردند و در این بین نیز نرم‌افزارهای مختلف همراه متولد شده‌اند.

با اینکه تعداد زیادی از وب‌سایت‌ها و ایده‌ها ماهیتی نوآورانه دارا نمی‌باشند و کارهای نشده در این حوزه هنوز بسیار است، اما این روند، روندی نیک است و امید است روز به روز در این زمینه شاهد نوآوری‌ها و ایده‌های جالب‌تری باشیم، و بازیگران صنعت گردشگری نیز به صورت بسیار خلاقانه‌تر از روش‌های نوین و بسترهای آنلاین در جهت توسعه صنعت سفر و گردشگری استفاده نمایند.

در این مقاله تلاش می‌کنم 25 روش و ابزار تبلیغ تور و یا آژانس مسافرتی را بیان کنم تا اهمیت این روش‌ها را برجسته نمایم و بیان کنم که جا برای فعالیت و خلاقیت بسیار است، به ویژه برای گنجاندن در برنامه‌های بازاریابی اینترنتی.

این مقاله به مدیران شرکت‌های تورگردان‌، آژانس‌های گردشگری، مراکز اقامتی، وب‌سایت‌های گردشگری و دیگر کسب‌وکارهای آنلاین و غیرآنلاین حوزه صنعت گردشگری و اهالی دانشگاه پیشنهاد می‌گردد.

 

پیشنهاد مهم و مرتبط: راهنمای تهیه برنامه بازاریابی همراه با نمونه طرح بازاریابی آژانس مسافرتی


 1. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق وب‌سایت

  اگر یک وب‌سایت خوب و مناسب ندارید و اگر در کسب‌وکارتان جدی هستید، هم‌اکنون دست به کار شوید.
  ویژگی‌های یک وب‌سایت خوب و مناسب گردشگری را در این مقاله می‌توانید بیابید:یک وب‌سایت گردشگری و سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
 2. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق شبکه‌های اجتماعی

  اگر از بسترها و فرصت‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنید، هم‌اکنون به فکر چاره باشید و اقدام کنید. منظور من از استفاده از بسترها و فرصت‌های شبکه‌های اجتماعی، تنها ساخت چند اکانت و رها کردن آن، یا از آن‌سوی دیوار افتادن با پُست مدام تبلیغ آژانس و تور نیست اصلا!
  استفاده از شبکه‌های اجتماعی یک بحث کاملا جدی و نظام‌مند است. بنابراین باید یک برنامه کاملا مدون و روشن برای آن وجود داشته باشد. یک برنامه استراتژیک بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی که تمامی نقشه راه را برای وب‌سایت یا شرکت شما به صورت دقیق تدوین کرده باشد و در هر زمان از تقویم زمانی بدانید باید چه کاری کنید. کوچک‌ترین و ساده‌ترین برنامه از بی‌برنامگی به مراتب بهتر است.

 3. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق وب‌سایت‌های کاربر محور

  وب‌سایت‌های کاربر محور حوزه فعالیت خود را بشناسید و در آن‌ها صادقانه و با برنامه فعالیت کنید. فعالیت در این نوع وب‌سایت‌ها به منظور تبلیغ مداوم محصول شما نیست، این کار باعث آزار دیگران است. برای این‌کار باید برنامه داشته باشید. به این معنا که باید تعامل خوبی با دیگر کاربران ایجاد کنید و تقریبا از 100% زمان و محتوا نهایت 10% را از محصول و خدمت خود صحبت کنید.

 4. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق نرم‌افزارهای موبایلی ارتباط جمعی

  استفاده از این نرم‌افزارها نیز از قوانین مورد دو و سه پیروی می‌کند. حال آن‌که اگر هوشیار باشید و با برنامه عمل کنید می‌توانید دوستان و مشتریان وفاداری را در این بستر برای خود فراهم کنید و یک کانال مطمئن برای خود بسازید.

 5. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق وب‌سایت‌های تخفیف

  خدماتی که این وب‌سایت‌ها ارائه می‌نمایند را می‌توان به روش‌های گوناگون در جهت فروش و یا تبلیغ یک تور یا یک آژانس مسافرتی مورد استفاده قرار داد. این روش در یافتن مشتری‌ها و مخاطبان جدید بسیار مؤثر است اگر با برنامه دقیق همراه باشد تا بهترین بازده از این اقدام گرفته شود.
 6. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق نوشتن مقاله

  این روش بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنوز جا برای کار بسیار دارد. در این روش می‌توانید در زمینه یک مقصد، موضوع، رویداد یا فعالیتی خاص، مقاله‌ای عالی نوشته و آن را منتشر کنید و با انتشار آن توجه‌ها را به سوی خود جلب نمایید. این روش برای اهداف گوناگونی از جمله تبلیغ و ترویج می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 7. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق بلاگ

  منظور از بلاگ، یک وبلاگ بی‌کیفیت در سرویس‌دهندگان رایگان وب‌لاگ‌نویسی نیست. بلکه منظور ایجاد یک فضای اینترنتی جدا از وب‌سایت یا در داخل وب‌سایت برای نشر برنامه‌ریزی‌شده محتواهای با کیفیت است. این بلاگ در صورت دارا بودن یک برنامه محتوایی خوب می‌تواند به یک قیف فروش تبدیل شود و به نوعی کانالی برای توزیع خدمات و محصولات‌تان و دعوت از خوانندگان برای خرید از شما گردد.

 8. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق مهمانی رفتن به دیگر بلاگ‌ها

  در بلاگ‌های موجود در حوزه فعالیت خود حضور داشته باشید و نظر دهید و تعامل کنید. این کار باعث گسترش پیام برند شما می‌شود.

 9. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق پرداخت به ازای کلیک یا PPC

  اگر بودجه بازاریابی‌تان اجازه داد گاهی بد نیست از این روش استفاده کنید تا هم بازدیدکننده‌های جدیدی داشته باشید و هم در کنار آن بتوانید ذخیره ایمیل‌ها یا تلفن‌های خبرنامه خود را افزایش دهید. این روش اگر همراه با استفاده از صفحه فرود (landing page) می‌تواند به فروش (یا ارائه خدمت) نیز ختم شود.

 10. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجوگر یا سئو (SEO)

  بسیار دیده می‌شود هزینه‌های قابل توجهی برای انواع روش‌های تبلیغ و بازاریابی می‌شود ولی وقتی به وب‌سایت آن شرکت یا محصول مراجعه می‌کنیم می‌بینم خیلی چیزها ایراد دارد! حال ما از چشم انسانی خود می‌بینیم ولی گوگل یا دیگر موتورهای جستجوگر اصلا از این موضوع خوش‌شان نمی‌آید.
  اگر وب‌سایت‌تان آماده پذیرایی از کاربران و موتورهای جستجوگر نیست، تمامی فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی آنلاین خود را متوقف کنید تا هزینه آن‌ها بر باد نرود. راستی، همان‌طور که به طور مفصل در مقاله بازاریابی دیجیتال، بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی اشاره کردم، بهینه‌سازی یک وب‌سایت جزئی از یک برنامه بازاریابی است و جدا از آن نیست، به همین دلیل هرجا کسی به شما پیشنهاد خدمات سئو داد و حرفی از برنامه بازاریابی نزد بدانید یک جای کار ایراد دارد و گفتگو را ادامه ندهید.
  بگذارید این‌گونه بگویم:
  هدف از بهینه‌سازی یک وب‌سایت چیست؟ در دید بودن.
  در دید چه کسانی؟ مشتری‌های هدف یا بازار هدف.
  مشتری‌ها (کاربران هدف) چه کسانی هستند؟ کسانی که تنها در فرآیند تهیه برنامه بازاریابی اینترنتی مختصات‌شان مشخص می‌شود.

 11. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق انتشار رسانه‌ای

  گاهی می‌توانید با نشریه‌ها و روزنامه‌ها برنامه‌ای را ترتیب دهید تا در خصوص مسئله یا موضوعی مطلبی کارآمد و مفید را منتشر کنید تا به نفع همگان باشد و قابلیت رسانه‌ای شدن داشته باشد. این اقدام باعث جلب توجه بسیار برای شما است.

 12. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق خبرنامه‌ها

  اگر هم‌اکنون به صورت اسپم و مزاحمت‌گونه از خبرنامه‌های پیامکی و ایمیلی استفاده می‌کنید و می‌دانید که مخاطب راضی نیست به دریافت آن، این کار را متوقف کنید. این کار به برند و برنامه‌های بازاریابی شما آسیب وارد می‌کند. تلاش کنید با برنامه‌ها و استراتژی‌های کاربردی آنلاین ایمیل‌ها و تلفن‌های علاقه‌مند را جلب کنید.

 13. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق انتشار ویدئو

  اگر یک شرکت تورگردان، یک آژانس مسافرتی یا یک وب‌سایت گردشگری هستید چرا از سفرها و گردش‌هایی که به گردشگران و مسافران ارائه می‌دهید یک کلیپ کوتاه تهیه نمی‌کنید؟ کار سختی نیست و بسیار هم مفید است اگر همراه با برنامه و هدف باشد. سپس این ویدئوها را در ارائه‌دهندگان داخلی و خارجی درج کنید تا هم برند شما بیشتر و بهتر شناخته شود و هم بازدیدکننده و لینک‌های مفید از این سرویس‌دهندگان دریافت کنید.
 14. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق ارائه امکانات ویژه

  برای مشتریان آنلاین فعلی خود امکانات ویژه‌ای فراهم کنید تا پیشنهادات و اطلاعات بهتری از تورها یا خدمات شما نسبت به دیگر مشتریان دریافت کنند. برای این‌که ارتباط با مشتریان فعلی بسیار ساده‌تر است. مثلا اگر تور جدیدی دارید، به مشتریان فعلی خود اطلاعات و مستندات بیشتر و بهتری ارائه دهید. همان تبلیغ و محتوایی که به دیگران می‌دهید را به آن‌ها ندهید.

 15. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق دعوت به پخش پیام

  پیام و محتوای تبلیغاتی و ترویجی خود را طوری تنظیم و طراحی کنید که مشتریان آنلاین و فعلی شما بتوانند به راحتی آن را از روش‌هایی که دوست دارند با دیگران به اشتراک بگذارند.

 16. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق سفارشگیری

  این امکان را در وب‌سایت خود فراهم کنید تا مخاطبان شما بتوانند تور یا سفری را سفارش دهند. آن‌گاه شما می‌توانید تورهای فعلی خود را با توقعات ایشان به صورت مستقل یا با همکاری شرکت‌های همکار، هماهنگ کنید و ارائه دهید.

 17. تبلیغ بهتر تور یا آژانس مسافرتی از طریق برجسته‌سازی منفعت

  صرف تبلیغ کردن به معنی افزایش فروش و موفقیت آن تبلیغ نیست. محتوای تبلیغ و پیام مخابره شده در آن بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید محتواهای تبلیغاتی و بازاریابی‌تان به ویژه در دنیای آنلاین (که امکانات مخابره بیشتر و گوناگون‌تری فراهم است) دارای محتوای با کیفیت باشد و در آن حتما به منفعت مورد نظر مشتری پرداخته شده باشد. یعنی مشتری پاسخ یا نیاز خود را در پیام شما در سریع‌ترین حالت ممکن ببیند.

 18. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق توفان‌های تبلیغاتی

  گاهی می‌توان به تنهایی یا با همکاری شرکت‌ها یا وب‌سایت‌های دیگر یک توفان تبلیغاتی برای ترویج یک نوع تور یا سفر یا رویدادی خاص استفاده کرد. این کار هزینه‌ها را شکسته و به طرف‌های مشارکت سود خوبی می‌بخشد.

 19. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق جلب توجه شرکت‌های دیگر

  اگر شرکت تورگردان یا آژانس مسافرتی یا وب‌سایت شما مدعی تخصص در حوزه یا حوزه‌های خاص است، حتما در وب‌سایت خود آن را نشان دهید. چگونه؟ با نوشتن و نشر محتواهای مفید، با کیفیت و کاربردی برای دیگر شرکت‌ها. این مسئله باعث افزایش و توسعه بازوهای فروش شما می‌شود و بسترهای خوبی را برای اقدامات بازاریابی B2B فراهم می‌کند.

 20. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق همکاری با فعالان خارج از صنعت گردشگری

  به دنبال ایده‌هایی باشید تا با کسب‌وکارهای آنلاین خارج از صنعت گردشگری ارتباط برقرار کرده و کار کنید. و یادتان باشد الزاما این کار نباید برای سودآوری در گام اول باشد، به این مسئله به عنوان یک فعالیت برندسازی نگاه کنید، هرچند گاهی می‌تواند یک روش خوب و متمرکز فروش باشد.

 21. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق خدمات رایگان

  به بازدیدکنندگان خود در بازه‌های زمانی خاص، خدمات رایگانی را ارائه دهید. این کار را می‌توانید به روش‌ها و برای اهداف مختلف انجام دهید. برای مثال قرعه‌کشی تور رایگان کیش در ازای یک کار خاص در وب‌سایت شما.

 22. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق دنبال کردن سرنخ‌ها

  همیشه نظارت داشته باشید که بازدیدکننده آنلاین شما از کجا و کدام مسیر آمده است. آن مسیرها ایده‌آل‌ترین مسیرها برای سرمایه‌گذاری‌های تبلیغاتی و ترویجی است.

 23. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق مسابقات آنلاین

  از ابزارهای آنلاین خود، چه وب‌سایت، چه نرم‌افزار چه شبکه‌های اجتماعی و غیره، گاهی برای مسابقه با موضوعات مختلف حوزه فعالیت خود استفاده کنید. و حتما این مسابقه‌ها را در جهت برنامه بازاریابی آنلاین خود و افزایش کیفیت حضور آنلاین‌تان به کار گیرید.

 24. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق خرید بنرها و لینک‌ها

  در حال حاضر این روش رایج‌ترین شیوه در دنیای آنلاین گردشگری ایران است. این روش هم گرچه هزینه بالایی دارد و گاهی اثرات رعد و برقی در افزایش بازدیدکننده دارد، اگر همراه و جزئی از یک برنامه استراتژیک بازاریابی اینترنتی نباشد در درازمدت ممکن است فقط یک هزینه باشد و بازده کافی نداشته باشد. هرچند شخصا معتقدم این هزینه اگر در داخل وب‌سایت سرمایه‌گذاری شود بهتر و هوشمندانه‌تر است.

 25. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق تولید محتوا

  تولید محتوا و دارا بودن یک برنامه تولید محتوا به همراه یک برنامه بازاریابی محتوا، خود می‌تواند به صورت جداگانه یک کانال توزیع و فروش باشد، مانند خود بال الکترونیکی.

 

نکته طلایی

به یاد داشته باشید تمامی موارد و روش‌های بیان‌شده را زمانی به گام اجرا برسانید که آن‌ها را به صورت مکتوب یا نوشتاری، نوشته باشید. ذهنی عمل نکنید. به دو دلیل:

 1. برنامه بازاریابی زمانی برنامه بازاریابی است که مکتوب و مدون باشد.
 2. برنامه مکتوب و نوشته شده قابلیت ارزیابی و اندازه‌گیری خواهد داشت.

 

نتیجه‌گیری

روش‌ها و تکنیک‌ها بسیارند و با نوآوری‌های مختلف می‌توان تاکتیک‌ها و تکنیک‌های ذکر شده را افزایش و ارتقا داد، لذا محدودیتی در اقدامات بازاریابی آنلاین وجود ندارد. تنها چیزی که مهم است انتخاب بهترین حالت و ترکیب از این تکنیک‌ها و تاکتیک‌هاست که آن هم تنها و تنها از طریق یک برنامه بازاریابی آنلاین شدنی است.

با آرزوی کام‌یابی

تألیف: مهران سرفلاح

 


 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — nassim
مثل همیشه عالی....
شنبه, 14 شهریور 1394 04:50
مهمان — رضا
بی نظیره باید بازاریابیمون و بازنگری کنیم با توجه به مقالات عالی شما...
شنبه, 14 شهریور 1394 07:16
مهران سرفلاح
ممنون خانم.
چهارشنبه, 23 دی 1394 11:42
خواندن را ادامه دهيد
24219 Hits
نظرات 12

یک وب‌سایت گردشگری و سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یک وب‌سایت گردشگری و سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

با توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و گسترش بسترهای آنلاین و هم‌راه شدن آن با توسعه صنعت گردشگری در جهان، این دو مقوله به شکل روزافزون بیش‌تر و بیش‌تر در حال تعامل و ایجاد فرصت‌های مشترک هستند؛ ظهور انواع وب‌سایت‌ها، خدمات اینترنتی و نرم‌افزارهای همراه در حوزه سفر، تفریح و گردش سندی بر این پیوند پویا میان فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی و صنعت گردشگری است.

در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که یک وب‌سایت خوب گردشگری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا در این شرایط بسیار رقابتی بهترین و مناسبت‌ترین سهم را در بازار و این روند، به صورت پایدار داشته باشد.

این مقاله به صاحبان وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی گردشگری، دانشگاهیان و کارشناسان گردشگری پیشنهاد می‌گردد.

 

گردشگری الکترونیک در یک پاراگراف

گردشگری الکترونیک (Electronic Tourism یا E-Tourism) یا گردشگری دیجیتال (Digital Tourism)، بخشی از تجارت الکترونیک است که نقطه تلاقی صنایع اطلاعات و ارتباطات، هتل‌داری، گردشگری و سفر، و همچنین امور مدیریتی، برنامه‌ریزی و بازاریابی است.

حرف e در این عبارت، نشان‌دهنده بازار الکترونیکی (e-marketplace) است. جایی که تجارت الکترونیک ( e-business)، مشتریان الکترونیک (e-costumers)، سیاست‌گزاری الکترونیک (e-governing)، ذی‌نفعان الکترونیک (e-partners) و دیگر بازیگران حوزه الکترونیک در بسترهای الکترونیکی (e-platforms) همدیگر را ملاقات می‌کنند.

اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که یک وب‌سایت گردشگری نیز با هر مقیاس و اندازه و نوعی، در فضای بازار الکترونیکی گردشگری الکترونیک ظهور می‌کند، پس شناخت و درک گردشگری الکترونیک و متغیرهای آن بسیار حائز اهمیت است که در مقاله‌های بعدی حتما درباره آن خواهم نوشت.

برای مطالعه رابطه گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی و چرایی و چگونگی شکل‌گیری هر یک به این مطلب مراجعه فرمایید: گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی چرا و چگونه رابطه دارند؟


تقسیم‌بندی وب‌سایت‌های گردشگری

 • وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری
 • وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری
 • وب‌سایت‌های اطلاعاتی و خدماتی گردشگری

وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری

این نوع از وب‌سایت‌ها بر ارائه اطلاعات به کاربر تمرکز دارند و فرآیندها و امکانات این وب‌سایت‌ها بر این امر محوریت دارد.
در وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری، معمولا تلاش می‌شود تا انواع اطلاعات سفر، تفریح و گردش در قالب‌های محتوایی مختلف به کاربر هدف ارائه شوند.

انواع قالب‌ها و فلسفه‌های محتوایی وب‌سایت‌های گردشگری و سفر

ارائه اطلاعات بسته به خلاقیت و هدف می‌تواند شکل‌های گوناگونی به خود گیرد. که در این‌جا به شماری از این شکل‌ها اشاره می‌کنم.

اطلاعات خُشک سفر و گردشگری

این اطلاعات، اطلاعاتی هستند که دستخوش تغییر در فلسفه و شیوه بیان نشدهاند و در واقع همان اطلاعات فنی و عمومی مکان‌ها، مقصدها و مسیرهای سفر و گردش هستند. که در این بین با توجه به نیاز کاربران هرچه این اطلاعات قابل اعتمادتر، به‌روزتر و کاربردی‌تر باشند، کیفیت بیش‌تری خواهند داشت.

اطلاعات خشک، هم می‌توانند نوشتاری و شنیداری باشند و هم به انواع شیوه‌های بصری مانند فیلم و عکس و ... .

اطلاعات تر سفر و گردشگری

این اطلاعات، اطلاعاتی هستند که خلاقیت و نوآوری در آن‌ها اعمال می‌شود.
دسته‌بندی اطلاعات تر به طور قطعی ممکن نیست، ولی در این‌جا بنا به تجربه دسته‌بندی‌ای کلی به شما ارائه می‌نمایم.

 • اطلاعات تر به شیوه روایت
 • اطلاعات تر از زبان کاربر
 • اطلاعات تر پنهان

اطلاعات تر سفر و گردشگری به شیوه روایت

در این اطلاعات به روش‌ها، بیان‌ها و شکل‌های گوناگون تلاش می‌شود چیزی برای کاربر روایت شود.
این روایت می‌تواند یک سفرنامه ساده باشد، یا یک مطلب هنری، یک داستان، یک گزارش جالب، یک مجموعه عکس، یک مستند، یک فیلم هنری، یک ترانه و ... . دراین روش جا برای خلاقیت و نوآوری بسیار است و محدودیتی نیست.
در دل این اطلاعات یک هسته وجود دارد که پیرامون آن هسته روش‌های بیان‌شده شکل می‌گیرند و مفاهیم را به کاربر منتقل می‌کنند.
نکته‌ای برای کارشناسان مدیریت گردشگری: این روش در برندسازی مقاصد گردشگری بسیار کاربرد دارد.

 
اطلاعات تر سفر و گردشگری از زبان کاربر

هرزمان در یک وب‌سایت گردشگری فرآیند و امکاناتی را فراهم کنیم که به کاربران فرصت دهیم تا تجربه‌ها و اطلاعات خود را بیان کنند، بستر تولید اطلاعات تر از زبان کاربر را ایجاد کرده‌ایم.
نکته‌ای برای کارشناسان مدیریت گردشگری: این اطلاعات در بازاریابی و تبلیغات دهان به دهان مقاصد یا خدمات کاربرد بسیار دارد.
علاوه بر این، این روش، نوعی احترام به کاربر و تعامل با او حساب شده، و به لحاظ فنی برای جایگاه وب‌سایت مفید است.

اطلاعات تر پنهان سفر و گردشگری

این نوع از اطلاعات معمولا در مقیاس‌های بزرگ‌تر و کلان‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در این روش، تلاش می‌شود به صورت پنهان مفاهیم به ناخودآگاه کاربر منتقل شوند.
برای نمونه، ساخت یک فیلم درباره یک موضوع، یک خدمت، یک مقصد، یک مسئله تاریخی و یا ساخت نرم‌افزارها و بازی‌هایی که به صورت پنهان در یک منطقه اتفاق می‌افتند یا موضوع خاصی را بیان می‌کنند (نمونه: طبیعت‌گردی).

روش‌های درآمدزایی وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری

این نوع از وب‌سایت‌ها معمولا به روش‌های زیر حیات اقتصادی دارند:

 • متعلق به ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و سفر هستند و مانند قیف فروش عمل می‌کنند.
 • با هم‌کاری با دیگر فعالان و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری و سفر
 • تبلیغات، که این تبلیغات با توجه به وسعت و شهرت وب‌سایت می‌تواند روش‌ها و سفارش‌دهندگان گوناگونی داشته باشد، یعنی سفارش‌دهنگان خُرد، کلان، حقیقی، حقوقی و رسمی... .

وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری و سفر

این نوع از وب‌سایت‌ها بر ارائه یک خدمت یا دسته‌ای از خدمات مرتبط به کاربران تمرکز دارند و فرآیند‌ها و امکانات این وب‌سایت‌ها بر این امر محوریت دارند.
این خدمات به طور کلی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خدمات خرید بلیط هواپیما
 • خدمات خرید بلیط قطار و ...
 • خدمات رزرو اقامتگاه (هتل، هتل آپارتمان و ...)
 • خدمات اجاره وسایل نقلیه
 • فروش بسته‌های سفر و تور
 • ارائه خدمات به نمایندگان فروش: آژانس‌های مسافرتی
 • و دیگر خدمات B2B و B2C

صحبت از خدمات رزرو شد، آیا دوست دارید بدانید که وبسایت‌های رزرواسیون آنلاین چگونه فروش خود را افزایش دهند؟

 

 

روش‌های درآمدزایی وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری و سفر

 • تعلق به یک ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و سفر (تورگردان، آژانس مسافرتی) با فروش مستقیم
 • فروش غیرمستقیم قراردادی و حق کمسیون
 • انواع قراردادهای همکاری و ترویجی
 • تبلیغات

وب‌سایت‌های اطلاعاتی و خدماتی گردشگری و سفر

این نوع از وب‌سایت‌ها حالت و ترکیب خاصی از خدمات و روش‌های بیان‌شده را طراحی و استفاده می‌کنند تا به هدف مورد نظر خود دست پیدا کنند.

مفهوم حضور آنلاین پایدار

یعنی کسب‌وکار یا وب‌سایت مورد نظر ما یک حیات اقتصادی کوتاه‌مدت نداشته باشد. بلکه دارای برنامه و پویایی و توسعه مداوم بوده و آینده خود را در بازار رقابتی تضمین نماید.
این مفهوم بسیار مهم است، زیرا معمولا ایجادکنندگان و سرمایه‌گذاران وب‌سایت‌های گردشگری دچار اشتباه‌هایی در این زمینه می‌شوند.


اشتباه یک) عدم توجه به روندهای کلی

عدم توجه به روندهای کلی باعث می‌شود وب‌سایت برنامه‌ریزی و طراحی آینده‌نگرانه نداشته باشد. یعنی فقط مخصوص مدت زمان کوتاهی باشد، شاید یک یا دو سال، نهایت سه سال.
بگذارید مثالی بزنم.
وب‌سایتی را در نظر بگیرید که در سال 2015 آمده است و روی کسب درآمد از بنر تمرکز کرده است. پرواضح است که محکوم است به شکست. چون روندهای کلی موجود در حوزه اینترنت این اجازه را به آن نمی‌دهد. هرچه پیش‌تر می‌رویم تمرکز بر تجربه کاربر و محتوا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، حال خلاف آن عمل کردن، کاری سنجیده نیست.

اشتباه دوم) تقلید

در جایی که ده‌ها وب‌سایت ایجاد می‌شوند و همه یک قالب کلی دارند و حتا اسکریپت‌های کار شده در آن‌ها یکی‌ست، یک مورد دیگر به آن‌ها اضافه کردن اشتباهی استراتژیک است. هر وب‌سایت باید پیام و معنای خویش را داشته باشد تا از دیگران جدا باشد، اگر نتوانستید وب‌سایت خود را در یک پاراگراف از دیگران جدا کنید، ایده آن را فراموش کنید.

اشتباه سوم) تمرکز بر سود

تمرکز بر سود باعث می‌شود تصمیم‌ها منحرف شده و پایداری خود را از دست بدهند و گاها بخش‌هایی به وبسایت‌ها اضافه شوند که نه تنها به جامعیت آن‌ها کمک نمی‌کنند بلکه باعث تخریب برند آن‌ها نیز می‌شوند!
همه چیز باید متعادل باشد، کیفیت، محتوا، طراحی، تعامل با کاربر و کسب سود.
باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا ترکیب خوبی از متغیرهای بالا کنار هم چیده شوند و کسب‌وکار اینترنتی را پایداری بخشند.

 


اشتباه چهارم) عدم آگاهی و شناخت روح گردشگری

گاه دیده شده است که برنامه‌ریزهای وب‌سایت‌های گردشگری، صرف اطلاع داشتن از مسائل فنی و با تکیه بر بازاریابی کلی، اقدام به ایجاد وب‌سایت‌هایی کرده‌اند که با شکست روبه‌رو گشته‌اند.
دلیل آن است که اولا، شناخت مسئله گردشگری و سفر است که ایده کلی را شکل می‌دهد و مسائل فنی باید در خدمت ایده خالص گردشگری باشند، نه برعکس. دوما، بازاریابی گردشگری با بازاریابی کالا و خدمات دیگر، بسیار متفاوت است و نکته‌های ویژه خاص خود را دارد، که ترکیب آن نکته‌ها با دنیای وب، نیازمند ذهنی مسلط بر بازاریابی گردشگری و دنیای وب است.

ویژگی‌های یک وب‌سایت خوب گردشگری و سفر

اکنون، جدا از این‌که وب‌سایت گردشگری ما ماهیت اطلاعاتی داشته باشد یا خدماتی و یا ترکیبی از این‌دو، به بررسی ویژگی‌هایی خواهیم پرداخت که باعث می‌شود وب‌سایت مفید، کاربردی، جذاب و خاص باشد تا به صورت پایدار در بازار اینترنتی گردشگری حضور داشته باشد.

ویژگی 1) نام و برند مناسب وب‌سایت گردشگری و وفاداری به آن

نام و برند مناسب درواقع آغازی‌ترین پله و البته یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده چشم‌انداز و آینده پروژه است.
تمامی فعالیت‌ها، خدمات، فرآیندها و فلسفه‌های چشمی و محتوایی وابسته به نام برند است و اگر زمانی یک وب‌سایت خلاف نُتِ برند خود بنوازد، به نوعی محکوم است به سقوط، زیرا این امر اجازه نمی‌دهد به یک برند موفق تبدیل شود و مفهوم اصلی خود را داشته باشد.

توجه: درباره انتخاب نام وب‌سایت و برند اینترنتی در آینده نزدیک مقاله‌ای جدا خواهم نوشت که در آن الگوی ابداعی خود را جهت انجام این کار شرح می‌دهم.


ویژگی 2) امکانات مناسب آن وب‌سایت گردشگری

ترکیب خاص و مناسبی از امکانات به معنای کاربران بیش‌تر است، زیرا باعث می‌شود کاربران بیش‌تر در وب‌سایت حضور پیدا و مراجعه کنند. امکانات مناسب یعنی هم باید در جهت چشم‌انداز برند باشند و هم کاربردی و قابلیت استفاده آسان.


ویژگی 3) تأکید بر تجربه کاربر در وب‌سایت گردشگری

در برنامه‌ریزی و طراحی هر خدمت و امکاناتی باید به کیفیت تجربه کاربر دقت بسیار شود. بهترین امکانات هم فراهم شوند، اگر تجربه خوبی را به کاربر منتقل نکند، بی‌فایده است.


 ویژگی 4) رزرو و فروش آسان در وب‌سایت گردشگری

تا می‌توانید کیفیت بخش‌ها و فرآیندهای فروش و رزرو خود را بالا ببرید، به صورتی که به سریع‌ترین و آسان‌ترین شکل کاربر بتواند فرایند را طی کند و در میانه راه پا به فرار نگذارد.


 ویژگی 5) پاسخ سریع به کاربر در وب‌سایت گردشگری

در تمامی بخش‌ها و خدمات، فرآیندها باید به گونه‌ای باشند که کاربر در سریع‌ترین زمان به پاسخ خود دست یابد. هرچه زمان رسیدن کاربر به پاسخ بیش‌تر باشد، شانس شما برای ماندگاری آن کاربر کم‌تر است.


ویژگی 6) گیج نشدن کاربر در وب‌سایت گردشگری

برخی تصور می‌کنند نشان دادن انواع دکمه و کادر و گزینه برای کاربر خوشایند است، خیر اینطور نیست.
گزینه دادن به کاربر دارای حدی است، و اگر از حد بگذرد باعث می‌شود او فرآیند را ادامه ندهد.
در این‌جا باید به بهترین شکل و استفاده از پتانسیل‌های فنی بر این چالش پیروز شد.


ویژگی 7) تماس و تعامل کاربر در وب‌سایت گردشگری

کاربر باید بتواند هر زمان و در هر موضوعی که نیاز داشت با وبسایت تماس برقرار کند. اگر این امکان در وبسایت شما فراهم نیست، هم‌اکنون بازنگری انجام دهید؛ شما مهمان خود را در سالن شرکت‌تان رها نمی‌کنید، می‌کنید؟!


ویژگی 8) تصاویر و عکس‌ها در وب‌سایت گردشگری

اگر وبسایت گردشگری شما درباره گردشگری و سفر در ایران و برای ایران است، حتما از عکس‌ها و تصاویر بومی و داخلی استفاده کنید. از تصاویر کاربران و مسافران خود بهره ببرید و کیفیت تصاویرتان بالا باشد.
یک تصویر از چند متن گویاتر است، پس اگر لازم بود تیم عکاسی حرفه‌ای داشته باشید.


ویژگی 9) جامعیت مطالب وب‌سایت گردشگری

در حد کافی به کاربر اطلاعات دهید، اطلاعات ناقص، یعنی خروج کاربر. همچنین، همواره تلاش کنید گفتگو را با کاربر در تمام وبسایت حفظ کنید، تا نرخ تبدیل شما بالا باشد.


ویژگی 10) قابل اعتماد بودن اطلاعات و مطالب وب‌سایت گردشگری

اگر به هر دلیل، مطالب و اطلاعات بر روی وبسایت شما قابلیت اعتماد بالایی نداشته باشند، بخت بازگشت کاربر و معرفی دهان به دهان را از دست خواهید داد.


ویژگی 11) عدم وجود بخش‌های ناقص در وب‌سایت گردشگری

وجود بخش‌های ناقص، یعنی شکست مفهوم برند شما در ذهن کاربر، فارق از تمام هزینه‌ها و فعالیت‌های بازاریابی شما.


ویژگی 12) واکنش‌گرا بودن وب‌سایت گردشگری

معمولا بین 30 تا 40 درصد کاربران وب‌سایت‌ها کاربرانی هستند که از وسایل همراه مانند تبلت و گوشی موبایل استفاده می‌کنند، در نتیجه از دست دادن این درصد از کاربران اشتباهی است بزرگ و زیان‌آور.
واکنش‌گرا بودن وب‌سایت باید دارای نکته‌های زیر باشد:

 • ساده بودن و شفاف بودن
 • جستجوی آسان داشتن
 • نرم‌افزارهای موبایل ویژه وب‌سایت مورد نظر
 • جانمایی دقیق و درست تماس دست کاربر روی صفحه نمایش
 • عدم ایجاد مشکل در هنگام تایپ کیبورد وسایل همراه
 • در هنگام بزرگ و کوچک کردن فونت وب‌سایت، مطالب به هم نریزد
 • تمامی صفحه در دسترس تماس کاربر باشد
 • و موارد دیگر
وبسایت گردشگری واکنشگرا

ویژگی 13) قابلیت دسترسی صفحات وب‌سایت گردشگری

 • صفحات دارای عنوان باشند
 • دارای نوشته‌های جایگزین باشند
 • از سربرگ‌ها استفاده شود
 • تضاد رنگ نوشته و صفحه رعایت شود؛ معمولا دارای نرخ 4.5 به 1 یا 3.5 به 1 باید تنظیم شود
 • امکان تغییر اندازه نوشته
 • استفاده از فرم‌ها
 • استفاده از امکانات چندرسانه‌ای

رعایت اصول دسترسی صفحات وب‌سایت، نه تنها در راهنمایی کاربر بسیار مفید است، بلکه از دید سئو و موتورهای جستجوگر اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.


  ویژگی 14) امکانات جستجوی مناسب در وب‌سایت گردشگری

جستجوی مناسب می‌تواند در فعالیت کاربر در وب‌سایت بسیار حائز اهمیت باشد. به ویژه جستجوهایی که قابلیت پیش‌بینی داشته باشند.


ویژگی 15) برنامه بازاریابی اینترنتی

فعالیت حرفه‌ای اقتصادی در حوزه گردشگری الکترونیکی و کسب‌وکارهای اینترنتی گردشگری بدون چشم‌انداز، استراتژی و برنامه شدنی نیست، و احتمال شکست و به چالش خوردن آن افزایش پیدا می‌کند.

برنامه بازاریابی اینترنتی یکی از بدیهی‌ترین و ضروری‌ترین الزامات یک وب‌سایت گردشگری است که بدون آن، آسیب‌پذیری وب‌سایت در محیط پویا و رقابتی و در حال تغییر بستر اینترنت بالا می‌رود و گاه از مهار خارج می‌شود.

همچنین، یک برنامه خوب بازاریابی اینترنتی، تضمینی برای کسب سود پایدار و تبدیل شدن به برندی موفق در حوزه فعالیت است.

اگر وب‌سایت گردشگری شما، یک برنامه مکتوب و مدون بازاریابی اینترنتی ندارد، پیشنهاد می‌کنم اگر آب دست‌تان است زمین بگذارید و اقدام کنید.

ویژگی‌های دیگری که به وب‌سایت‌های گردشگری پیشنهاد می‌شود تا بنا به ساختار و چشم‌اندازشان از آن‌ها بهره گیرند به شرح زیر می‌باشند:

 • دریافت بهینه نظرات کاربران
 • ایجاد فهرست‌های علایق
 • تقویم‌های ساده و کاربردی
 • قیمتگذاری‌های شفاف و بدون هزینه‌های پنهان
 • مطالب یگانه و عدم کپی کردن
 • دوری از اشتباهات نگارشی و املایی
 • ایجاد امکان مقایسه کاربردی و آسان
 • پیشنهادات داغ، نه برپایه تبلیغ و ترویج محصول یک شرکت، بلکه بر پایه سلیقه و علاقه کاربر
 • و دیگر ویژگی‌های جالب.

دوست دارید بدانید که گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی چرا و چگونه رابطه دارند؟

 


ویژگی طلایی یک وب‌سایت گردشگری

هر صفحه از یک وب‌سایت، باید دارای یک هدف واحد باشد.
به این معنا که تمامی المان‌های آن صفحه مانند یک قیف تبدیل عمل نموده و کاربر را به جهتی خاص راهنمایی کنند.
آن جهت خاص، می‌تواند یک کلیک باشد، ثبت یک نظر باشد یا انجام فعالیت خرید یا مسئله‌ای دیگر.
متأسفانه معمولا اغلب صفحات وب‌سایت‌ها دچار بیماری پراکندگی در اهداف هستند و یا معماری بصری و اطلاعاتی صفحه جوری انجام شده است که کاربر را به سوی هدف خاصی رهبری نمی‌کند.
این یعنی کاسته شدن بازدهی و پایین آمدن فروش.

نمای معنایی صفحه وبسایت

 تصویر شماتیک تمرکز هدف در صفحه یک وب‌سایت

اگر از صفحه هدفمند یک وب‌سایت با اشعه ایکس تصویر تهیه کنیم، چنین تصویری باید حاصل شود.

این تصویر بیان‌گر آن است که تمامی محتویات موجود در صفحه در جهت یک هدف برنامه‌ریزی شده‌اند.

 

روش درمان این بیماری چیست؟

 • برای هرصفحه هدفی خاص تدوین کنید.
 • تمامی اجزای صفحه را مرتبط با آن هدف تعیین و ایجاد کنید.
 • تمامی مطالب تصویری و نوشتاری در راستای رهبری به آن هدف باشد.
 • از ایجاد انحراف ذهنی در ذهن کاربر دوری کنید. مثلا یک تبلیغ بی‌ربط، یک بخش بی‌ربط و  ... .
 • بخش‌ها و موارد مزاحم را شناسایی و حذف کنید.
 • نه کم‌گویی کنید و کاربر را در ابهام بگذارید و نه زیاده‌گویی کنید تا کاربر حس نکند مدام از خود صحبت می‌کنید.
 • فواید را خیلی شفاف و برجسته بیان کنید تا کاربر بداند از هر صفحه چه می‌خواهد و دنبال چه باشد.
 • در صورت نیاز، به صورت آشکار یا پنهان او را راهنمایی کنید.
 • یا از یک کارشناس کمک بگیرید.

نکته: یک برنامه بازاریابی اینترنتی مدون یا حتا یک برنامه بازاریابی محتوایی، از مواردی هستند که باعث جلوگیری از این نوع بیماری‌های وب‌سایتی می‌شوند.

 

نتیجه‌گیری

گردشگری صنعت حساسی است زیرا با تجربه مستقیم گردشگر یا مسافر ارتباط دارد. بنابراین تمامی فعالیت‌های اقتصادی در این صنعت باید با توجه به این حساسیت صورت گیرند تا موفقیت آن‌ها تضمین شود. در این میان، گردشگری الکترونیکی و خدمات اینترنتی سفر و گردشگری نیز مستثنا نیستند، در نتیجه نهایت دقت باید لحاظ گردد تا هر فعالیت و برنامه‌ای برپایه استدلال و منطق روز صنعت گردشگری باشد.
وب‌سایت‌های گردشگری و سفر، اگر به روندهای صنعت گردشگری و فضای وب توجه کنند و نقطه تلاقی مناسبی برای خود بین این‌دو ایجاد نمایند، موفقیتی پایدار خواهند داشت.

نظر شما چیست؟ یک وب‌سایت خوب گردشگری، امروزه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟


با آرزوی کام‌یابی
تألیف: مهران سرفلاح

 

 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — سپهر
جناب مهران سرفلاح بصورت اتفاقی با سایت شما برخورد کردم . جدن این مطلب عالی و کـاربردی بود و به کـارم اومد. اون روزی که کسب و کار ق... ادامه مطلب
پنج شنبه, 02 مهر 1394 09:22
مهمان — آوا بورالان
سلام این پست واقعا یه پست کاربردیه عالی بود
یکشنبه, 28 آذر 1395 10:13
خواندن را ادامه دهيد
4689 Hits
نظرات 2

با بودجه صفر ولی در صفحه اول گوگل! (گزارش یک موفقیت)

با بودجه صفر ولی در صفحه اول گوگل! (گزارش یک موفقیت)

حدود تقریبا دو ماه است که از راه‌اندازی بال الکترونیکی، راهنمای علمی و کاربردی بازاریابی دیجیتال می‌گذرد. آن هم راه‌اندازی با کمترین میزان مطلب و حجم محتوایی در وبسایت، یعنی فقط و فقط یک مقاله.

اکنون اگر وارد صفحه جستجوگر گوگل بشوید و عبارت بازاریابی دیجیتال را جستجو کنید، مقاله بال الکترونیکی در گزینه‌های برتر صفحه نخست نتایج جستجو نمایش داده می‌شود؛ این یک موفقیت بسیار مهم و بزرگ است و در نوع خود بی‌نظیر. اما آیا معجزه‌ای رخ داده است؟ پاسخ روشن است: خیر!

 

نمایش در صفحه اول گوگل در کم‌تر از یک ماه

در ابتدای آغاز به کار وب‌سایت، من از یک افزونه بلاگ‌نویسی استفاده کردم چون پیش خود گفتم شاید بهتر باشد ابزارها و امکانات بیشتری در دسترسم باشد.

وب‌سایت آغاز به کار کرد ولی متوجه شدم آن افزونه به دلایلی خیلی با روبات‌ها و عنکبوت‌ها و خزنده‌های گوگل رفتار جالبی ندارد، از این‌رو تصمیم گرفتم آن افزونه را حذف کنم و از امکانات پیش‌فرض خود سیستم مدیریت محتوای جوملا استفاده کنم.

برای همین مقاله قبلی را حذف کردم و دوباره آن را در سیستم ثبت کردم، این کار یعنی عملا دوباره راه‌اندازی وبسایت و دوباره شناخته شدن توسط گوگل.

تاریخ ثبت دوباره مقاله در سایت 29 خرداد بود و الان که این  گزارش را دارم می‌نویسم 29 تیر است، یعنی دقیقا 1 ماه. اما چند روزی هست که بال الکترونیکی روی صحفه اول گوگل در بازار مورد هدف خود نشسته است، یعنی سبقت از تمامی رقبا در کم‌تر از یک ماه!

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — احسان
Excellent
سه شنبه, 30 تیر 1394 18:09
مهمان — سینا
عالی بود واقعا لذت بردم و خیلی جالب بود. به شدت خواننده مطالب شما شدم.
سه شنبه, 30 تیر 1394 22:05
مهمان — مهلا شیرمحمدی
مطالب خیلی جالب بود کتابی رو هم میتونید معرفی کنید که بتونم مطالعه کنم و جامع باشه؟
یکشنبه, 29 شهریور 1394 10:15
خواندن را ادامه دهيد
2966 Hits
نظرات 12

بازاریابی دیجیتال، بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی

بازاریابی دیجیتال، بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی

در این مقاله بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) به صورت کامل تعریف و بیان می‌شود.

همچنین به شرح کامل تفاوت آن با بازاریابی الکترونیکی (Electronic Marketing) و بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) خواهیم پرداخت تا با درک این تفاوت‌ها در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های بازاریابی دقت و هدفمندی بیشتری پدید آید.

 

پیشنهاد مرتبط و مهم: راهنمای تهیه برنامه بازاریابی همراه با نمونه

 

از سال‌های آغازین فعالیتم در نخبگان توریسم که حدود هفت هشت سالی می‌گذرد و سپس تجربه‌ام با تأسیس دکتر توریسم(مرجع دانش و خدمات مدیریت گردشگری ایران) ، تغییرات دنیای دیجیتال و اینترنت را با چشم تیزبین‌تری دنبال کردم. رفتار موتورهای جستجو، وبسایت‌ها، نرم‌افزارها، دستگاه‌های دیجیتالی، موبایل‌ها و خلاصه همه این‌ها را در قالب اندیشه بازاریابی و درک رفتار بازار رصد می‌کردم.
در این مدت، به افراد و سرمایه‌گذاران مختلفی در این حوزه‌ها یاری رساندم و در حال حاضر هم طرح‌هایی را جهت اجرا در دست برنامه‌ریزی و طراحی دارم.
راستی می‌دانید چرا رصد جامع مواردی که در بالا گفتم مهم است؟ چون کنار هم چیدن این‌ها به شما یک تصویر جامع می‌دهد و البته یک درک جامع. درک این‌که بازار و مصرف‌کنندگان و عرضه‌کنندگان به چه سمت‌وسویی در حال حرکت هستند. تا براساس این درک، بتوانید برای کسب و کار خود برنامه‌ راهبردی تدوین کنید.

حال در این جستار می‌خواهم برپایه مطالعات و تجربه‌ام در این چندسال، به تفاوت این سه نوع بازاریابی بپردازم و بیان کنم که چرا درک تفاوت این‌سه برای «مدیریت یک کسب‌وکار در حال حاضر امروز جهان» مهم است.


نگاهی به بازاریابی سنتی

در گذشته‌ای نه‌چندان دور روش‌هایی برای تبلیغات و بازاریابی حضور داشتند که ما اکنون به آن‌ها می‌گوییم روش‌های سنتی بازاریابی می‌گوییم.
این روش‌ها، مواردی چون رادیو، تلویزیون، چاپ و نشریات و بیلبورد (تابلوهای تبلیغاتی) را شامل می‌شوند.
ولی این روش‌های سنتی با وجود همه مزایا، دو عیب بزرگ دارند:
1-    روش‌های گران و پرهزینه‌ای هستند.
به صورتی که فقط شرکت‌های بزرگ می‌توانند هزینه و ریسک آن را بپذیرند. ولی شرکت‌های کوچک توانایی استفاده از این روش‌ها را ندارند.
2-    روش‌هایی هستند بدون بازخورد آنی.
به این معنا که از این روش‌ها نمی‌شود به صورت آنی و سریع گزارش بازخورد گرفت. گزارش و بازخوردی که نشان دهد چند نفر، چگونه، چه اندازه پیام تبلیغاتی یا بازاریابی را دریافت کرده‌اند!
با گذشت زمان و پیش‌رفت فناوری و راهکارها، کانال‌های ارتباط و توزیع جدیدی وارد عرصه بازار شدند و میانِ بازیگران مختلف بازار نقش ایفا کردند.
در واقع، تمام مفاهیم و جریانات بازاریابی از روش‌های سنتی وارد فضای بسیار گسترده‌تر و منعطف‌تر دیجیتال شدند و ساختار و فرآیندهای جدید و ویژه خود را خلق کردند.

اشتباه رایج شماره یک

دوستان بسیاری از من پرسیدند که فرق میان بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی چیست؟
جالب است که هنوز بسیاری این پرسش را بیان می‌کنند، که البته به جا هم هست چون بسیاری از بازاریابان گمان می‌کنند که بازاریابی دیجیتال همان بازاریابی اینترنتی است. ولی واقعا این‌طور نیست!
درست است که هم‌اکنون اینترنت یکی از محورهای اصلی و بنیادین بازاریابی دیجیتال است ولی این نوع بازاریابی بسیار فراتر و گسترده‌تر از این حرف‌هاست.
درواقع حضور اینترنت در این میان، باعث شکل‌گیری این اشتباه رایج شده است.

اشتباه رایج شماره دو

برخی بازاریابی تعاملی را در کنار این سه نوع از بازاریابی بیان می‌کنند و آن را یک «نوع مستقل» از بازاریابی خطاب می‌کنند.
ولی باید دقت کنیم که بازاریابی تعاملی یک نوع مستقل از بازاریابی نیست، بلکه یک «رویکرد» یا یک «تکنیک» است در دلِ بازاریابی اینترنتی، الکترونیکی و دیجیتال. رویکردی که با استفاده از بسترهای فراهم دنیای دیجیتال و اینترنت، میان برند و مخاطب «تعامل» ایجاد می‌کند.
بگذارید یک نمونه بیاورم؛ مثلا ایجاد یک کمپین برای جمع‌آوری ایمیل یا شماره تلفن از طریق شبکه‌های اجتماعی تا از آن‌ها برای گسترش شبکه ارتباطی و توزیع استفاده کنید و البته در این فرآیند رابطه‌ای دوسویه با مخاطبان(کاربران شبکه‌های اجتماعی) داشته باشید. یعنی هم آن‌ها افکار، سلیقه‌ها و نیازهای خود را با شما به اشتراک بگذارند و هم شما با آن‌ها.

در رویکرد بازاریابی تعاملی، بیشتر به این می‌ماند که گِردِ یک «برند» یک «جامعه کوچک» با استفاده از ابزارهای ارتباطی و الکترونیکی شکل بگیرد. برای همین هم شبکه‌های مجازی نقش کلیدی در این رویکرد دارند.
پس بازاریابی تعاملی با بازاریابی اینترنتی، الکترونیکی و دیجیتالی یکی و برابر نیست و در واقع رویکردی است در بستر آن سه.

اشتباه رایج شماره سه

 اشتباه رایج دیگر این است که برخی بازاریابی اینترنتی (online Marketing) را با بازاریابی الکترونیکی (Electronic Marketing) برابر و یکسان می‌دانند.

که البته به دلیل حضور زیاد اینترنت و محوریت آن این اشتباه صورت می‌گیرد.

ولی باید بدانیم که بازاریابی الکترونیکی گستره بیشتری دارد، به این معنی که دامنه گسترده‌تری از ابزارها، روش‌ها و رسانه‌های الکترونیکی را شامل می‌شود، که در ادامه به توضیح آن خواهم پرداخت.

تاریخچه و روند استفاده از واژه‌ها

آمار جستجوی بازاریابی دیجیتال

همان‌گونه که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید میزان استفاده کاربران در تمام دنیا از دو ترکیب «بازاریابی اینترنتی» و «بازاریابی دیجیتالی» نمایش داده شده است.

در این نمودار شاهد هستیکه از پیش از سال 2005 روند استفاده از ترکیب بازاریابی اینترنتی در حال کاهش است و در مقابل اسفاده از ترکیب بازاریابی دیجیتال در حال افزایش است.

معنا و مفهوم این نمودار چیست؟

معنا و مفهوم این نمودار این است که در ده سال گذشته شرکت‌های فعال این حوزه، بازاریابان و به پشتوانه آنان کاربران از بازاریابی دیجیتال به جای بازاریابی اینترنتی به شکل فزاینده‌ای  استفاده می‌کنند، و چون اکثرا به فرق میان این‌دو اهمیت نمی‌دهند این روند ادامه دارد و خواهد داشت.

در واقع استفاده از ترکیب‌هایی چون بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی در حال کاهش است و استفاده از بازاریابی دیجیتال در حال افزایش، چون بیشتری‌ها این‌ها را برابر می‌دانند!

اهمیت درک تفاوت بازاریابی دیجیتال بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی

درک دقیق و کامل مفاهیم در مدیریت، راهبری و تدوین راهبردهای مناسب بسیار تعیین‌کننده است.

بدون درک و شناخت دقیق حوزه مفهومی این سه نوع از بازاریابی و به ویژه بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی، تدوین یک برنامه بازاریابی جامع و دقیق شدنی نیست و حتما آن برنامه از بارخورد کافی برخوردار نخواهد گشت.

 به بیان دیگر، ادراک ما از این سه نوع بازاریابی به درک بهتر فرصت‌های پیش‌رو می‌اتجامد. یعنی فرصت‌ها را بهتر و دقیق‌تر کشف می‌کنیم و بهتر برای استفاده از آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم.

نمونه شماره 1 (براساس واقعیت)

یک آژانس مسافرتی را در نظر بگیرید که تصمیم دارد خدمات خود را ترویج دهد و برای خود یک برنامه بازاریابی مدون با در نظر گرفتن فضای دیجیتالی و اینترنتی تهیه نماید.

مدیر بازاریابی این آژانس مسافرتی درک کامل و دقیقی از تفاوت‌ها و ویژگی‌های این سه نوع ندارد.

به دلیل این‌که این مدیر بازاریابی ویژگی‌های حوزه دیجیتال را نمی‌داند و از آن‌سو ویژگی‌های حوزه اینترنت را و در کنار آن نسبت به ویژگی‌های حوزه الکترونیک هم آگاهی ندارد، معمولا برنامه‌ای تدوین خواهد کرد که دارای ویژگی‌های زیر است:

 • تکراری و تقلیدی است. (هر برنامه تنها و تنها ویژه یک کسب‌وکار است)
 • نوآوری بسیار کمی دارد. (عامل کلیدی در رقابت‌پذیری)
 • دارای مزیت‌ها و توانایی‌های ویژه راهبردی نیست.
 • فرصت‌های جدیدی برای شرکت خلق نمی‌کند.
 • بازخورد آن ابهام بیشتری دارد.

نموه شماره 2 (براساس واقعیت)

یک وب‌سایت را در حوزه خدمات تور و سفر در نظر بگیرید که قصد دارد بازدیدکننده جذب کند و آن‌ها را تبدیل به مشتری کند.

حال مالک یا مدیر این وبسایت، درک درست و تخصصی‌ای از این سه نوع بازاریابی ندارد؛ چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برنامه‌ای را تدوین می‌کند که کارآمد نیست و تنها موجب هدررفت بودجه باازاریابی می‌شود. چنین برنامه‌ای معمولا دارای ویژگی‌های زیر است:

 • عدم موفقیت در جذب بازدیدکننده (ترافیک)
 • عدم موفقیت در نگه‌داشت بازدیدکننده (ایجاد عضویت و وفاداری)
 • عدم موفقیت در نرخ تبدیل (عرضه خدمت، محصول یا فروش)
 • عدم مشارکت کاربران در وبسایت
 • ضربه به برند با ارائه چرخه و فرآیند ناقص یا غیربهینه عرضه (کاربری که برود بر نمی‌گردد)

رابطه منطقی بازاریابی دیجیتال، بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی

رابطه بین بازاریابی دیجیتال، بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی

رابطه میان این سه نوع بازاریابی برپایه «مولد بودن و پشتیبانی» است.

هر یک از این بازاریابی‌ها در دل یک‌دیگر قرار دارند. اگر در شکل بالا که برای بهتر رساندن منظور درست کردم نگاه کنید متوجه چند نکته می‌شوید:

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در دل بازاریابی اینترنتی قرار دارد.
 • بازاریابی اینترنتی در دل بازاریابی الکترونیکی شکل می‌گیرد.
 • بازاریابی الکترونیکی در دنیای بازاریابی دیجیتال به وقوع می‌پیوندد.
 • فضاهای خالی نشان‌دهنده گستره بیشتر هر یک از موارد است.
  به این معنا که:
  بازاریابی دیجیتال ابزارها و راهکارهای بیشتری را نسبت به بازاریابی الکترونیکی در بر می‌گیرد. بازاریابی الکترونیکی هم به همچنین نسبت به بازاریابی اینترنتی، برخلاف اشتباه رایج که این دو را یکی می‌دانند!
  بازاریابی اینترنتی هم بر همین اساس گستره وسیع‌تری را نسبت به شبکه‌های اجتماعی در بر دارد.
  حوزه شبکه‌های اجتماعی در تصویر بالا جایی‌ست که بازاریابی تعاملی حضور فعال دارد.

اکنون موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی است که از طریق کانال‌های دیجیتال چه آنلاین و چه غیرآنلاین انجام می‌شود.

در این روش، از تمامی ظرفیت‌ها و کانال‌های ممکن و موجود در دنیای دیجیتال استفاده می‌شود تا اطلاعات به مشتری یا مصرف‌کننده رسانده شود.

پس اگر دقت بفرمایید، بازاریابی دیجتال محدود به اینترنت و یا رسانه‌های الکترونیکی نیست.

به بیان دیگر، بازاریابی دیجیتال از دو بخش یا دو فرآیند تشکیل شده است: فشار و کشش.

بخش فشار فرآیندی است که به مصرف‌کننده دسترسی ایجاد می‌کند و بر او تأثیر می‌گذارد. در مقابل بخش کشش فرآیندی است که شما انجام می‌دهید تا زمانی که مصرف‌کننده به دنبال شما گشت شما را بیابد.

پس نتیجه می‌گیریم:

«بازاریابی دیجیتال یعنی دستیابی به اهداف بازاریابی با استفاده از روش‌ها و ابزارهای دنیای فناوری دیجیتال.»

 

نگاه ریزبینانه‌تر به بازاریابی دیجیتال:

استفاده از فناوری‌های دیجیتال جهت ایجاد کانال‌های آنلاین و غیر آنلاین برای دسترسی به بازار.

جهت دست‌یابی به هدف: پشتیبانی از فعالیت‌های بازاریابی با در نظر داشتن سودآوری و حفظ مشتریان در کانال‌های چندگانه خرید و چرخه حیات مشتری.

براساس تاکتیک‌های زیر:

 • درک اهمیت راهبردی فناوری‌های دیجیتال
 • ایجاد و توسعه رویکردی برنامه‌ریزی شده برای دسترسی به مصرف‌کنندگان.
 • مهاجرت دادن برنامه‌ریزی شده مصرف‌کنندگان به خدمات و ارتباط آنلاین از طریق ارتباطات الکترونیکی و سنتی.
 • حفظ مشتری از طریق ارتقای دانش و انگیزش او.
 • ارائه ارتباط یک‌پارچه و هدفمند.
 • توجه به ویژگی‌های شخصی مصرف‌کننده و ارائه خدمات دیجیتالی و آنلاین برساس نیازهای او.

نکته‌های تعریف‌های ارائه شده:

 1. بازاریابی دیجیتال هم بسترهای سخت‌افزاری را شامل می‌شود و هم بسترهای نرم‌افزاری.
 2. بازاریابی دیجیتال نسخه جهش‌یافته بازاریابی سنتی است که در دنیای دیجیتال فرصت فرگشت یافته.
 3. در بازاریابی دیجیتال بحث محوری فناوری نیست، بلکه محور آن تجارت است و در هسته آن مشتری و ادامه رابطه با مشتری وجود دارد، تا پویایی داشته باشد.
 4. بازاریابی دیجیتال در خلاء رخ نمی‌دهد و زمانی بهترین اثربخشی را دارد که به صورت یک‌پارچه با دیگر استراتژی‌ها و روش‌های ارتباطی به کار گرفته شود، مانند ارتباط چهره به چهره، تلفن، نامه و بسته به نوع تجارت روش‌های دیگر... .
 5. ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتال باید در تمام فرآیند خرید حضور به مصرف‌کننده خدمت‌رسانی کنند: پیش‌فروش، هنگام خرید، پس از فروش و ادامه ارتباط با مشتری.
نمونه‌هایی از ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتال:
 • انواع ابزارهای دیجیتال
 • انواع رایانه‌ها
 • بیلبوردهای دیجیتال
 • تلویزیون‌های دیجیتال
 • موبایل‌ها و تبلت‌ها
 • پادکست‌ها
 • رادیو
 • تلویزیون‌های اینترنتی
 • وبسایت‌ها
 • ایمیل
 • نرم‌افزارهای پیام‌رسان و جمعی
 • بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو
 • پیامک و پیام‌های نوشتاری
 • شبکه‌های مجازی
 • بنرهای مجازی و دیجیتال
 • ارتباطات بی‌سیم
 • پایگاه‌های داده

با پیشرفت فناوری و راهکارها، روزبه‌روز بر انواع و روش‌های این نوع از بازاریابی افزوده می‌شود.

وبسایت آی‌بازاریابی مطلب جالبی درباره بازاریابی دیجیتال دارد که پیشنهاد می‌کنم مطالعه کنید.

بازاریابی الکترونیکی چیست؟

بازاریابی الکترونیکی به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که از طریق «رسانه‌های الکترونیکی» صورت می‌گیرد.

با این‌که بیشتر این فعالیت از طریق اینترنت صورت می‌گیرد ولی شامل مواردی می‌شود که الزاماً در حوزه اینترنت قابل تعریف نیستند:

 • مدیریت الکترونیکی داده‌های مشتریان
 • مدیریت الکترونیکی ارتباط با مشتریانن (E-CRM)
 • نرم‌افزارهایی که الزامی به ارتباط آنلاین نداشته باشند.

روش‌های دیگر این نوع از بازاریابی را به دلیل هم‌‌پوشانی به طور کامل در بخش بازاریابی اینترنتی توضیح می‌دهم.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بسیار خب، تا این‌جا متوجه شدیم که بازاریابی اینترنتی در دل بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی الکترونیکی در بستر دیجیتال رخ می‌دهند. حال بازاریابی اینترنتی چه تعریفی دارد و یعنی چه؟

بازاریابی اینترنتی، یک کمپین بازاریابی‌ است که نیازمند ارتباط فعال اینترنتی باشد.

یعنی با ارتباط فعال اینترنتی، به مشترسی دسترسی ایجاد کنیم، او را مورد بررسی قرار دهیم و سپس محصول خود را به روش اینترنتی به او بفروشیم.

بازاریابی اینترنتی که تقریبا مهم‌ترین زیرمجموعه بازاریابی دیجیتال (و الکترونیکی) است، شامل زیرمجموعه‌های مختلفی برپایه ارتباط اینترنتی است، که در ادامه این زیرمجموعه‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

وب‌سایت

وب‌سایت یا وب‌گاه، مجموعه‌ای از صفحات وب است که به همر مرتبط هستند و زیر یک دامنه (نام) اینترنتی قرار دارند، که این وب‌سایت‌ها یا به صورت ایستا هستند و یا پویا. یعنی یا ارتباط یک‌سویه با کاربر دارند یا ارتباط دو سویه.

در بازاریابی ایمنترنتی وب‌سایت‌ها دارای دو نقطه مهم در سرگذشت خود هستند:

 1. نقطه آغاز (start point)
  این نقطه زمانی است که یک وب‌سایت آغاز به فعالیت و خدمات‌دهی می‌کند.
 2. مقصد (destination)
  این نقطه در واقع اهداف اصلی وب‌سایت است، یعنی افزایش بازدید و یا افزایش نرخ تبدیل بازدید به درآمد. (برای افزایش درآمد وب‌سایت الزاما نباید بازدید آن افزایش پیدا کند)

بازاریابی در موتورهای جستجوگر

این روش، در واقع روشی است که وب‌سایت شما را دوستِ موتورهای جستجوگر می‌کند، به این معنی که هرکاری که موتورهای جستجوگر وب‌سایت شما را بیشتر دوست داشته باشند.

نکته‌ای بسیار مهم در این روش است و آن این است که موتورهای جستجوگر کاربر را بیشتر از همه دوست دارند، یعنی مدام در حال تغییر و توسعه هستند تا به کاربر تجربه و راحتی بیشتری در جستجوهایش بدهند.

پس، زمانی وب‌سایت شما واقعا مورد علاقه موتوهای جستجو واقع می‌شود که مورد علاقه کاربر بشود.

این روش، شامل دو زیرمجموعه کلی است:

 • بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو یا search engine marketing مخفف به SEO
  که خود آن شامل دو رویکرد است:

1- درون‌وب‌گاهی(On-page): روشی است که با اعمال تغییرات در وب‌سایت باعث می‌شوید برای موتورهای جستجوگر بهینه‌تر شوند و مورد علاقه آن‌ها قرار گیرند.

از جمله این تغییرات به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:
- بهینه‌سازی عنوان‌ها و توضیحات
- بهینه‌سازی نشانی‌ها (url)
- راهبری کاربرپسند (چینش منوها و نقشه وبسایت)
- بهینه‌سازی لینک‌ها و ارجاعات درونی
- بهینه‌سازی نوشتاری و نگارسی
- بهینه‌سازی تصاویر
- صفحات 404 کاربرپسند و جذاب (امید کاربر ناامید شود)
- سرعت مناسب
- ارجاعات خارجی
- و مهم‌تر از همه محتوای با کیفیت


2- برون‌وب‌گاهی (Off-page): فعالیت‌ها و بهینه‌سازی‌های خارج از محدوده وب‌سایت. مانند:
- لینک‌سازی (که البته با گذشت زمان تأثیر مستقیم خود را از دست می‌دهد و تغییراتی را خواهد داشت که در پُست‌های بعدی به آن خواهم پرداخت)
- جذب بازدیدکننده از شبکه‌های اجتماعی
- افزایش اشتراک‌گذاری مطالب و صفحات وب‌سایت

 

 • تبلیغات پرداختی در جستجوگرها (Paid Search Ads): یعنی خرید تبلیغات در موتورهای جستجوگر.

  شناخته‌شده‌ترین روش این شیوه PPC است، یعنی پرداخت به ازای کلیک و معروف‌ترین ابزار این روش هم Google Adwords است.

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

مردم یا مصرف‌کنندگان زمان قابل توجهی را به صورت آنلاین در شبکه‌های اجتماعی مجازی می‌گذرانند. پس این شبکه‌ها جای خوبی برای بازاریابان جهت فعالیت‌های بازاریابی است.

جدا از اهمیتی که شبکه‌های اجتماعی در زمینه تعامل با مصرف‌کنندگان دارند، در کشف و نمایش مطالب برای کاربران آن شبکه‌ها بسیار حائز اهمیت‌اند، یعنی می‌توان گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که کاربران با جستجو در آن شبکه‌ها به مطالب شما برخورد نمایند.

همچنین، شبکه‌های اجتماعی ابزار بسیار مناسبی برای ایجاد لینک‌ها و ارجاعات به وبسایت یا مطلب شما هستند، بنابراین تأثیر قابل توجهی روی سئو خواهند گذاشت. دلیل این امر این است که موتورهای جستجو به این ارجاعات اهمیت می‌دهند و به نوعی اعتبارسنجی انجام می‌دهند. بنابراین مطالبی که بیشتر اشتراک و ارجاع به خود اختصاص دهند، دارای امتیاز نمایش بیشتری در جستجوگرها خواهند بود.

بازاریابی محتوا

به این نوع از بازاریابی، درون‌گرا یا درونی هم می‌گویند که البته من خودم شخصا به آن درون‌زا می‌گویم، چون با مفهوم آن نزدیکی معنایی بیشتری دارد و معتقدم برگردان دقیق‌تری است.

در گذشته هنگامی که از سئو صحبت می‌شد منظور بیشتر لینک‌سازی و ارجاعات بود، ولی همان‌طور که در قبل هم گفتم، موتورهای جستجو رفته رفته کاربرپسندتر می‌شوند، به این معنا که در تلاش‌اند مطالب مفید را در کم‌ترین زمان ممکن به دست کاربر برسانند.

از این‌رو، بحث لینک‌سازی که بسیار هم از آن سوء استفاده شد و باعث شده بود مطالب بی‌کیفیت و نامرتبط برای کاربران نمایش داده شوند، کنار گذاشته شد و «محتوا» جای آن را گرفت.

پس، در حال حاظر سئوی واقعی یعنی محتوا. به بیان دیگر محتوا هسته اصلی و بی‌چون‌وچرای سئو است.

بنابراین، محتوای خوب کلید طلایی حضور اینترنتی (online presence) است، نه روش‌های مصنوعی و ناپایدار.

پیشنهاد می‌کنم در خصوص بازاریابی محتوا این مطلب را از دست ندهید: 47 استراتژی ساده بازاریابی محتوا با تأکید بر سئو

همچنین، در بخش آموزش‌گاه راهنمای کامل بازاریابی محتوا منظر مطالعه توسط شماست.

بازاریابی ایمیلی

خیلی‌ها می‌گویند ایمیل قدیمی شده است، ولی واقعا این‌گونه نیست.

ایمیل هنوز یکی از بهترین و کارآمدترین ابزارها در کنار شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود.

ایمیل می‌تواند نقش کلیدی‌ای در تبدیل بازدیدکننده به خواننده یا مشتری بازی کند. ولی باید دقت کرد که از ایمیل در چارچوب طرح بازاریابی استفاده شود، یعنی برای کسانی که تمایل و علاقه دارند مطلب ایمیل ارسال شود و محصول، مطلب یا خدمت معرفی شود، در غیر این‌صورت برند یا نام شما یک عامل مزاحم شناخته خواهد شد. که نمونه‌های مشابه این مزاحمت‌ها را بیشتر ما سراغ داریم.

برای مثال یک وبسایتی بود که هر هفته بیش از 30 عنوان تور برای من ارسال می‌کرد. این برند با تداوم اینکار وارد فهرست‌های سیاه من شد و شاید هرگز هم به وبسایت آن مراجعه نکنم، چون به مخاطب خود احترام نمی‌گذارد.

 

بازاریابی موبایلی

 هرچه پیش می‌رویم، مردم بیشتری با موبایل به جستجو می‌پردازند چه در جستجوگرها و چه در شبکه‌های اجتماعی.

و از آن‌جا که معمولا به طور میانگین 30% از بازدید وب‌سایت‌ها با دستگاه موبایل صورت می‌گیرد، نمایش بهینه و جذاب مطالب در موبایل بازدیدکننده عامل بسیار مهمی در جذب و حفظ اوست.

پس، با ایجاد محتوا یا تبلیغ مناسب فضای موبایل می‌توان این بازدیدکنندگان با انگیزه را جذب کرد و سپس تبدیل به مخاطب دائمی و مشتری نمود.

برخی از کسب‌وکارها حتا پا را فراتر از این می‌گذارند و مطالب یا تبلیغات خود را محلی‌سازی می‌کنند. یعنی زمانی که بازدیدکننده با دستگاه موبایل خود وارد وبسایت می‌شود، محل مکانی او ثبت شده و در نتیجه تبلیغات یا مطالب مرتبط با آن مکان مشخص به او نمایش داده می‌شود.

بنر

بنر همه جا هست و هنوز در بیشتر وب‌سایت‌ها کاربرد و حضور دارد.

البته برخی وب‌سایت‌ها با استفاده زیاد از این بنرها علاوه بر پایین آوردن کیفیت زیبایی‌شناختی، باعث می‌شوند تا کاربر از هدف اصلی محتوایی خود منحرف شود. نمونه‌های این مسئله را می‌توانید در بسیاری از وب‌سایت‌های تور و سفر مشاهده نمایید.

همچنینف به دیدگاه من، استفاده زیاد از بنر، نوعی بی‌احترامی به مخاطب است. بنابراین، در استفاده از بنر نهایت دقت را بفرمایید.

به لحاظ نظریه‌ای بنرها انواع مختلفی دارند که در زیر برخی از آن‌ها را بیان می‌کنم:

 • بنرهای ایستا
 • بنرهای نوشتاری
 • بنرهای تصویری
 • بنرهای ویدئویی
 • بنرهای هوشمند

 

به شما پیشنهاد می‌کنم راهنمای بازاریابی اینترنتی  را که در بخش‌های مختلف تهیه می‌کنم را حتما مطالعه بفرمایید.

 

به دلیل رابطه نزدیکی که رویکرد بازاریابی تعاملی با این سه نوع دارد، به اختصار با هم این رویکرد را مرور می‌کنیم.

بازاریابی با رویکرد تعاملی (بازاریابی تعاملی یا Interactive marketing)

رویکردی است که با استفاده از بسترهای دیجیتال و آنلاین تعامل میان مصرف‌کننده و کمپین بازاریابی را فراهم می‌کند.

در این حالت از بازاریابی، رابطه یک‌سویه با مصرف‌کننده به رابطه دوسویه تبدیل می‌شود و مصرف­کننده هم با برند رابطه و تعامل برقرار می‌کند.

این رویکرد، روز به روز در حال افزایش است زیرا این تقاضا در نزد مصرف‌کنندگان در حال افزایش است که بیشتر به عنوان شخص شناخته شوند و به شخصیت آنان ارج گذاشته شود. همچنین آنان دوست دارند تا تجربه آنلاین بهتری برایشان فراهم شود.

برای نمونه: اگر یک مصرف‌کننده وارد وب‌سایت شما بشود، دوست دارد نام خود را مشاهده کند، ترجیحات و علاقه‌مندی‌هایش لحاظ شود و به آن‌ها پاسخ داده شود. در این صورت وب‌سایت شما با مصرف‌کننده تعامل ایجاد کرده است.

مزیت ویژه این روش، بازخورد آنی و دقیقه به دقیقه در خصوص خدمت، محصول یا یک کسب‌وکار است. به طوری که با این روش به طور آنی از رفتار و نیازهای مشتری آگاهی خواهید داشت و بهتر می‌توانید پاسخ‌گوی خواسته‌ها (تقاضا) باشید.

آخرین روندهای بازاریابی کدام‌ها هستند؟

برای پاسخ به این پرسش یک راه داریم و آن هم بررسی این است که شرکت‌های بزرگ به کدام سمت‌وسو در حال حرکت هستند؟

بررسی و پژوهشی که انجام دادم، یافته‌های زیر را در بر داشتند:

 1. سه چالش بزرگ بازاریابی دیجیتال، سود درآمد، ارتباط با مشتریان و رقابت شدید است.
 2. در سال گذشته 18% از هزینه‌های بازاریابی صرف بهتر کردن تجربه دیجیتالی مصرف‌کننده شده است.
 3. بالاترین سرمایه‌گذاری در فناوری‌های مرتبط با بازاریابی در سال 2014 در زمینه تجربه مصرف‌کننده بود است.
 4. تجربه مصرف‌کننده بالاترین حد نوآوری را در سال 2015 به خود اختصاص خواهد داد.
 5. تقریبا 10% درآمدهای سال 2014 صرف بازاریابی دیجیتال شده و نیمی از شرکت‌ها تصمیم دارند تا در سال 2015 بیشتر در این زمینه هزینه کنند.
 6. در 79% شرکت‌ها این هزینه‌ها به توسعه زیرساخت‌ها و نرم‌افزارها اختصاص داده شده.
 7. بازاریابان بیشتر بر حال بیشتر کردن درآمد حاصل از تبلیغات دیجیتال، تجارت دیجیتل و فروش اطلاعات هستند.
 8. 68% از سازمان‌ها و شرکت‌ها بودجه جداگانه‌ای برای بازاریابی دیجیتال دارند و این بودجه به طور میانگین یک چهارم بودجه کلی باازاریابی آنان است.
 9. در سال 2014 تبلیغات دیجیتالی بیشترین حد را در فعالیت‌های بازاریابی دیجیتالی به خود اختصاص داد و البته رابطه بسیار تنگاتنگی هم با بازاریابی موبایلی در سال 2015 خواهد داشت.
 10. دو سوم از شرکت‌های کنونی به صورت دوباره و از پایه در حال سرمایه‌گذاری در بخش بازاریابی دیجیتال خود هستند.

با تحلیل یافته‌های بالا مهم‌ترین نکته طلایی را متوجه می‌شویم، که آن کاربر است.

پس، روندها در حال حرکت به سمت تجربه بهتر کاربر هستند که این تجربه بهتر چهار بعد مهم دارد:

 • محتوا (سود به کاربر)
 • ساختار (راهنمای ساده و درست کاربر)
 • موبایل (آسودگی کاربر)
 • تعامل (شبکه‌های اجتماعی)

همچنین، باید بدانیم که شرکت‌های بیشتری به دنبال حضور در فضای آنلاین و تبلیغات دیجیتالی خواهند بود.

 

 

نتیجه‌گیری

بنا بر تجربه بیشتر کسانی که برای مشاوره در زمینه بازاریابی دیجیتال مراجعه می‌کنند، می‌دانم که منظورشان همان بازاریابی اینترنتی است، ولی باید دقت کنیم که شناخت درست روش‌ها، شناخت درست فرصت‌ها را به همراه دارد.

استفاده از این نوع بازاریابی‌ها بستگی به نوع کسب‌وکار دارد و البته نوع ارتباط با مشتری.

ولی نکته‌ای که مهم است این است که موفقیت بازاریابی دیجیتال معمولا در به کارگیری روش‌های ترکیبی است، یعنی با روش‌های ترکیبی بازده فعالیت بازاریابی بالاتر خواهد رفت.

پس موفقیت یک برنامه بازاریابی دیجیتال در گروی استفاده از روش‌های ترکیبی جهت ارتباط و توزیع است و همچنین مهاجرت دادن برنامه‌ریزی شده مشتریان فعلی به کانال‌های آنلاین یا دیجیتال و سپس، دستیابی به مشترین جدید از طریق آن کانال‌ها.

و نکته پایانی، شناخت مداوم و مستمر بینش مشتری است.

باید به صورت مداوم ویژگی‌ها، ارزش‌ها، علاقه‌مندی‌ها و ترجیحات مشتری را مورد بررسی و شناخت قرار دهیم تا در ارائه خدمات مناسب و رقابت پویا باشیم.

در مطالب بعدی به مباحث دیگر این سه نوع بازاریابی خواهم پرداخت.

به دید شما کدام‌یک از این روش‌ها مؤثرترند؟ تجربه شما چیست؟

پژوهش و تألیف: مهران سرفلاح

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — z.d
بسیارجالب بود.ممنون از مقاله ی خوبی که منتشر کردید.پیروز و سلامت باشید
جمعه, 01 خرداد 1394 18:51
مهمان — سینا
خیلی کامل و جامع بود. واقعا روشنم کرد. بیصبرانه مقاله های بعدیتون را دنبال میکنم.
جمعه, 01 خرداد 1394 21:55
مهران سرفلاح
درود بر شماسپاس‌گزارم از دیدگاه شما و از این‌که خواننده راهنمای علمی و کاربردی بازاریابی دیجیتال هستید.مقاله‌های بسیار جالبی در را... ادامه مطلب
چهارشنبه, 06 خرداد 1394 16:42
خواندن را ادامه دهيد
10939 Hits
نظرات 21

نرم‌افزار آموزش بازاریابی دیجیتال

نرم‌افزار آموزش بازاریابی دیجیتال

در این مطلب می‌خواهم نرم‌افزاری را معرفی کنم که برای کسانی که می‌خواهند بازاریابی دیجیتال را به صورت اصولی و از پایه بیاموزند بسیار مفید است.

این نرم‌افزار مباحث آموزشی را با طرح پرسش‌ها در موضوعات زیر به شما آموزش می‌دهد:

 • مقدمه
 • راهبرد (استراتژی)
 • بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization)
 • اقدامات بر روی وبسایت
 • شبکه‌های مجازی
 • تبایغات آنلاین
 • بازاریابی از طریق ایمیل
 • بازاریابی از طریق دستگاه‌های همراه

حجم: تقریبا 9 مگابایت  -  قابل نصب بر روی گوشی‌های اندرویدی

 


 لینک دانلود به صورت مستقیم: http://ewing.ir/download/dmla.apk

 

لطفا دیدگاه خود را در خصوص این نرم‌افزار بفرمایید.

 

با سپاس و آرزوی کام‌یابی

مهران سرفلاح


آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — حسین نوعی
با سلام به نظر من ایده بسیار جالب و کاربردی میتونه باشه و مشتاقم که زودتر ازش استفاده کنم ولی متاسفانه لینک دانلود مشکل داره.با تش... ادامه مطلب
جمعه, 05 تیر 1394 09:34
مهران سرفلاح
با درود سپاس‌گزارم از بیان دیدگاهتون. لینک مشکلی ندارد، ولی اگر همچنان نمی‌توانید از آن طریق دانلود کنید، از لینک مستقیم استفاده ب... ادامه مطلب
جمعه, 05 تیر 1394 09:52
خواندن را ادامه دهيد
1739 Hits
نظرات 2
×
به وب‌سایت من خوش‌آمدید.

دانلود کتاب تفکر متفاوت

دانلود کتاب بازاریابی محتوا

دانلود کتاب فرصت‌های استارت‌آپی

 

این سه کتاب ترجمه من هستند. اگر در زمینه کسب‌وکار، بازاریابی و یا کارآفرینی و استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کنید، حتما مطالعه‌شان بفرمایید.