Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sarfalla/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 460
گردشگری الکترونیک - آموزش و مشاوره بازاریابی اینترنتی - بازاریابی اینترنتی

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sarfalla/public_html/plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 89

Warning: Illegal string offset 'size' in /home/sarfalla/public_html/modules/mod_acymailing/mod_acymailing.php on line 233

Warning: Illegal string offset 'size' in /home/sarfalla/public_html/modules/mod_acymailing/mod_acymailing.php on line 233

آموزش‌ها، تکنیک‌ها و مطالب ویژه را از طریق ایمیل دریافت کنید.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sarfalla/public_html/components/com_easyblog/views/categories/view.html.php on line 161

Warning: A non-numeric value encountered in /home/sarfalla/public_html/libraries/cms/pagination/pagination.php on line 131

در بخش گردشگری الکترونیک بال الکترونیکی، من تلاش می‌کنم تا مطالب و مقالات علمی و کاربردی در زمینه گردشگری الکترونیک و زمینه‌های مرتبط منتشر کنم.

آن‌چه در این بخش می‌خوانید، حاصل مطالعات، بررسی‌ها و تجربه‌های خودم است که خودم را در نشر آن‌ها ملزم می‌دانم.

در بخش گردشگری الکترونیک بال الکترونیکی، مطالبی خواهید خواهند که قطعاً به‌کارتان خواهد آمند؛ چه از منظر علمی و چه از منظر کاربردی.

چک‌لیست یک آژانس هواپیمایی برای موفقیت (با رویکرد امروزی)

چک‌لیست یک آژانس هواپیمایی برای موفقیت (با رویکرد امروزی)

شرکت‌های مختلفی را از دور و نزدیک مشاهده کرده‌ام. افراد یا گروه‌هایی که با انگیزه‌های مختلف وارد حوزه گردشگری شده‌اند و به نوعی در حال فعالیت هستند. اما اکثراً موفق نیستند.

درباره این عدم موفقیت می‌توان ساعت‌ها نوشت و صحبت کرد و از هر رویکردی آن را مورد بررسی قرار داد. اما در این مطلب نمی‌خواهم رویکرد انتقادی داشته باشم و در دلایل شکست آژانس‌های هواپیمایی  و مسافرتی ریز شوم. بلکه می‌خواهم فهرستی ارائه بدهم که در صورت استفاده از این فهرست خیلی از مشکلات این شرکت‌ها به صورت طبیعی و خودکار حل می‌شود.

 


 

 

 

جایگزین کردن مدیریت نوین به جای مدیریت سنتی

مدیریت سنتی یعنی چه؟

به طور خلاصه و کوتاه مدیریت سنتی یعنی مدیریت براساس تجربه و نه براساس تخصص و دانش آکادمیک.

مدیریت نوین یعنی چه؟

نقطه مقابل مدیریت سنتی است. یعنی مدیریت براساس تخصص و دانش روز.

تفاوت مدیریت نوین و مدیریت سنتی؟

 • مدیر سنتی برساس تجربه تصمیم می‌گیرد اما مدیر نوین براساس داده.
 • مدیر سنتی اهمیت راهبردی ابزارهای نوین را درک نمی‌کند، ولی مدیر نوین، به خوبی با ابزارهای به‌روز و اهمیت راهبردی آن‌ها آشناست.
 • مدیر سنتی از بالا به پایین است (هیرارشی) ولی مدیریت نوین با حفظ مسئولیت‌ها سلسله‌مراتبی نیست (هترارشی)
 • در مدیریت سنتی عمل‌کردها کند و زمان‌بر است ولی در مدیریت نوین عمل‌کردها سریع‌تر است.
 • تصمیم‌گیری در مدیریت سنتی تجربی است ولی تصمیم‌گیری در مدیریت نوین براساس مدل است.

برای تغییر مدیریت سنتی به مدیریت نوین در آژانس هواپیمایی چه باید کرد؟

 

1- باید کامپیوتر و اتوماسیون وارد فرآیندهای مدیریتی شود.
وارد شدن کامپیوتر و مهم‌تر از آن اتوماسیون، ادبیات جدیدی را در مدیریت آژانس هواپیمایی مطرح می‌کند که باعث می‌شود ویژگی‌های مدیریت نوین در مقابل مدیریت سنتی برجسته شوند.
نرم‌افزارهای مدیریت یکپارچه و اتوماسیون خوبی آن بیرون است، بررسی‌شان کنید و سریعاً به کار گیریدشان.

 

2- باید ساختار سلسله‌مراتبی و از بالا به پایین به ساختار فلت تبدیل شود.
ساختاری که در بسیاری از استارت‌آپ‌ها مشاهده می‌کنیم، ساختارهای فلت و یا غیر سلسله‌مراتبی است. در این نوع ساختارها با حفظ مسئولیت‌ها و حریم‌ها، کارها به صورت تیمی انجام شده و به سمت هدف حرکت می‌کنند.

با استارت‌آپ‌ها آشنا شوید و مدل‌های آن‌ها را در آژانس خود پیاده کنید.

 

3- جایگزینی رهبری به جای مدیربازی
مدیربازی در بیشتر آژانس‌های هواپیمایی کوچک که تازه وارد بازار شده‌اند و یا سرمایه بالایی برای بسیاری از کارها ندارند، بی‌معنی است. چنین شرکت‌هایی باید مدیربازی را کنار بگذارند و به جای مدیریت، رهبری کنند. مدیر کسی است که می‌نشیند و می‌گوید پارو بزنید، ولی رهبر کسی‌ست که خود نیز یک پارو به دست می‌گیرد؛ هم تلاش می‌کند و هم در کنار سایرین یاد می‌گیرد
نکته: اگر در شرکت و سازمانی مشاهده کردید که گفتگوها و صحبت‌ها زیادی و همواره رسمی است، نظام مدیریتی آن شرکت سنتی است. اگر مشاهده کردید در عین صمیمیت، حوزه‌ها و وظایف سر جای خود هستند، نظام مدیریتی آن مدرن است.

محیطی صمیمی و تیم‌پایه ایجاد کنید و به جای سلسله‌مراتب‌ها، تیم‌های یک‌پارچه ایجاد کنید. کاری کنید افراد به صورت راحت‌تر و صمیمی‌تر با هم رفتار و گفتگو کنند و از حالت‌های خشک به حالت‌های انگیزشی نقل مکان کنید.

 

4- جبران نبود مدیریت نوین با به کارگیری متخصصین و مدیران امروزی.

در نقاط حساس شرکت، از مدیران امروزی و با تخصص مرتبط استفاده کنید و با کسی تعارف نداشته باشید. به یاد داشته باشید یک مدیر و مسئول متخصص و حرفه‌ای از 30 نفر نیروی آماتور یا غیرمتخصص کارآمدتر است.

 

بازسازی و بهینه‌سازی نیروی انسانی

اگر یک شرکت مسافرتی از نیروهای مبتدی استفاده نماید و توقع بازدهی حرفه‌ای داشته باشد، در اشتباه است. این جمله بسیار ساده به نظر می‌رسد ولی در عمل شخصاٌ ده‌ها شرکت را مشاهده کرده‌ام که دچار این اشتباه هستند.

بله، هیچ مدیری نمی‌خواهد نیروی آماتور داشته باشد، ولی پرسش من از شما این است که آیا بستر را برای فعالیت نیروی حرفه‌ای فراهم کرده‌اید؟ در 100% شرکت‌های مذکور چنین بستری فراهم نبود. بنابراین این شرکت‌ها همواره در یک چرخه بی‌پایان از رفت‌وآمدهای نیروهای آماتور هستند. راه حل چیست؟

5- اصلاح ساختار سازمانی
سیستمی فکر کنید و سیستمی تصمیم بگیرید و سیستمی بخش‌‌ها و وظایف مختلف شرکت را طرح‌ریزی کنید.

 

6- فرآیندهای معیوب را شناسایی کنید.
تمامی فرآیندهای شرکت را رسم کرده و فرآیندهای معیوب را شناسایی کنید و راهکارهای لازم هر یک را تدوین و اجرا کنید.

این کار را با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف رایگان و غیررایگان می‌توانید انجام دهید.

 

7- ابزارها و امکانات لازم نیروهای حرفه‌ای را فراهم کنید.
شما نمی‌توانید از یک نیروی حرفه‌ای در زمینه‌های تبلیغات، بازاریابی، طراحی بسته‌های سفر و ... بخواهید تا در یک بستر غیرایده‌آل فعال شود. بنابراین اگر اتوماسیون ندارید، اگر وب‌سایت قوی‌ای ندارید، اگر تبلیغات درستی ندارید، اگر حضور آنلاین مناسب ندارید، اگر خود را به خوبی برند نکرده‌اید و به بازار نشناسانده‌اید، توقع نداشته باشید افراد حرفه‌ای مایل به همکاری با شما باشند.

 

8- بسترسازی کنید و نیروهای حرفه‌ای را حتا با دستمزد بالا به کار گیرید.
شما می‌توانید در حین بسترسازی برای فعالیت نیروهای حرفه‌ای، افراد حرفه‌ای را نیز به کار گیرید تا این افراد تخصص خود را در شرکت شما نشست داده و پخش کنند.
برای مثال اگر یک مدیر بازاریابی آنلاین حرفه‌ای را به کار گیرید، قطعاً دیگر نیروها می‌توانند از تخصص و دانش او بهره‌مند شده و فرهنگ و دانش سازمانی شرکت ارتقا پیدا می‌کند. این مسئله در تمامی بخش‌های یک آژانس مسافرتی وجود دارد. اگر یک طبیعت‌گرد حرفه‌ای را به کار گیرید، روی تخصص و مهارت‌های او می‌توانید سرمایه‌گذاری کرده و فاز به فاز پیشرفت را توسعه دهید.

برای پیدا کردن افراد حرفه‌ای از وب‌سایت‌های مختلف مانند جاب‌این‌جا می‌توانید استفاده کنید. وب‌سایت‌های دیگر هم هستند البته.

روش‌های دیگر یافتن افراد حرفه‌ای، شبکه‌های اجتماعی است. برای این منظور تلاش کنید در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و به دنبال افراد حرفه‌ای با ویژگی‌هایی که لازم دارید بگردید. مطمئن باشید با صرف زمان و انرژی حتما پیدا خواهید کرد.

اگر نمی‌توانید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید مشکل در سه چیز بیشتر نیست:

الف) بسترسازی نکرده‌اید

ب) در جای مناسب نمی‌گردید.

ج) زمان، هزینه و انرژی کافی را صرف نکرده‌اید.

 

 

9- با استفاده از سیستم‌های اتوماسیون مدیریتی، عمل‌کرد افراد و بخش‌ها را رصد کنید.

 

10- برای ارتقای سطح دانش و تخصص نیروهای خود، برنامه داشته باشید.

 

11- حتما دپارتمان بازاریابی آنلاین داشته باشید.

بازاریابی آنلاین یک تخصص است. هرکسی که از کامپیوتر و شبکه‌های اجتماعی سر در بیاورد و یا کار با وب‌سایت را بلد باشد، دلیل بر آن نمی‌شود که از بازاریابی آنلاین چیزی بداند. بازاریابی آنلاین یک تخصص بسیار حساس و البته دشوار است که ده‌ها زیرمجوعه و شاخه دارد. و بهتر است بدانید که بخش بازاریابی آنلاین مستقیماً با رأس شرکت در تماس است و این نشان از اهمیت راهبردی این بخش برای شرکت‌ها دارد. پس، هم چنین بخشی را در شرکت خود ایجاد کنید و هم یک فرد متخصص را مسئول آن.

 

حضور آنلاین‌تان را اصلاح و تقویت کنید

12- وب‌سایت‌تان را حرفه‌ای درست کنید.
یک وب‌سایت حرفه‌ای برای یک آژانس هواپیمایی باید ساختار و محتوای مناسب و هدفمندی داشته باشد. برای مثال از استفاده از صفحات و بخش‌های غیرلازم و بی‌معنی خودداری کنید. یکی از این صفحات صفحات جاذبه‌هاست! کدام انسان عاقلی با وجود این همه منبع می‌آید و جاذبه‌های گردشگری را در وب‌سایت یک آژانس مسافرتی جستجو می‌کند؟! چنین بخش‌هایی غیرحرفه‌ای هستند.

دقت کنید که آژانس مسافرتی یعنی یک خرده فروش، یعنی نماینده فروش. بنابراین یک نماینده فروش باید اطلاعات لازم و کاربردی برای آن‌چه می‌فروشد ارائه نماید. در نتیجه وب‌سایت یک آژانس مسافرتی نیز باید چنین عمل کند. تلاش کنید همه چیز را درخصوص آن‌چه ارائه می‌دهید بیان کرده باشید، آن هم به شکل بصری مناسب و جذاب.

چند نکته:

 • از اسلایدشوهای بی‌هدف استفاده نکنید و به‌جایش از پیشنهادات و خبرنامه استفاده کنید.
 • حتما یک بخش محتوایی مانند بلاگ، مجله یا ... داشته باشید.
 • وب‌سایت‌تان آماده پرسش و پاسخ باشد و تماس با شما از طریق وب‌سایت راحت باشد.
 • صفحات شلوغ نباشند.
 • هر صفحه هدف هوشمندی داشته باشد.
 • وب‌سایت‌تان قیف فروش داشته باشد.
 • و خیلی نکات دیگر که در یک مطلب جدا درباره آن خواهم نوشت.

 

13- پایگاه داده ایمیل خود را تقویت کنید.

همواره استراتژی‌های آنلاین و آفلاین برای جمع‌آوری ایمیل کاربران آنلاین و همچنین مشتریان آفلاین را در دستور کار داشته باشید. از طریق همین ایمیل‌ها می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی خوبی را به اجرا بگذارید. برای جذب کاربر (مشتری بالقوه) جدید به وب‌سایت‌تان باید چندین برابر بیشتر هزینه کنید، پس قدر آن‌چه هم‌اکنون دارید و مراجعاتی که به شما می‌شود را بدانید. یکی از این روش‌های قدردانی، ایمیل است. بانک ایمیل خود را کمی و کیفی ارتقا دهید تا هم مشتریان وفادارتری داشته باشید و هم از طریق این مشتریان وفادار، مشتریان جدیدی جذب کنید. نه این‌که از پایه و در خلاء دنبال مشتریان جدید باشید، چراکه در این صورت 7 برابر بیشتر باید هزینه کنید.

 

14- در شبکه‌های اجتماعی راهبردی حضور فعال داشته باشید.

حضور در شبکه‌های اجتماعی به این معنی نیست که در «همه» شبکه‌های مجازی حضور داشته باشید، خیر. بلکه به این معنا است که بدانید مشتریان شما در کدام فضاهای آنلاین حضور دارند، آن‌جا حضور برجسته داشته باشید تا دیده شوید.

 

15- تبلیغات آنلاین مستمر داشته باشید.

براساس بودجه خود، همواره تبلیغات آنلاین مستمر داشته باشید. برای این مسئله از روش‌های مختلف مانند تبلیغات کلیکی، تبلیغات گوگلی، تبلیغات بنری و ... استفاده کنید. هرچه این تبلیغات هوشمندتر و بیشتر، بازده دریافتی بیشتر.

 

16- صفحات فرود را از یاد نبرید.

برای خدمات خود صفحات فرود حرفه‌ای طراحی کنید و از آن صفحات فرود در کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود استفاده کنید. صفحات فرود نسبت به صفحات معمولی وب‌سایت‌ها، بازده بیشتری دارند. البته این به شرط آن است که وب‌سایت خوبی داشته باشید تا این صفحات را پشتیبانی کند. وگرنه صفحات فرود در خلاء، راهگشا نیستند.

17- محتوای خوب تولید کنید.

با استفاده از نیروهای مختصص و حرفه‌ای، محتوای خوب تولید کنید تا صدای شما در بازار شنیده شود. اگر در یک بازه زمانی پیرامون خدمات خود محتوای خوب تولید کنید، و این محتوا را در وب‌سایت خود و شبکه‌های اجتماعی به خوبی توزیع کنید، صدای برند شما شنیده خواهد شد و مشتریان جدید به سمت شما خواهند آمد.

 

مدیریت خدمات و بازار

18- خلاق باشید و از شناور بودن فاصله بگیرید.

این کار باید به تدریج انجام شود که البته با پدید آمدن راه‌های آسان ارتباطی، این کار دیگر آن‌چنان سخت نیست. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی افراد حرفه‌ای و تأثیرگذاران بازار را پیدا کنید، با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و تلاش کنید بسته خدماتی خود را خلق کنید. دقت کنید که تورگردان شدن از اقدامات ساده این‌چنینی آغاز می‌شود. پس تلاش کنید از ابزارها و امکانات آنلاین به خوبی برای این مسئله بهره ببرید.

 

19- ارتباطات راهبردی خود را توسعه دهید.

هنگامی که حضور آنلاین خوبی داشته باشید، قطعاً و حتماً سر راه افراد و شرکت‌های موفق دیگر قرار خواهید گرفت. پس، همواره برنامه‌ای برای ایجاد و توسعه این ارتباطات داشته باشید تا بتوانید ارتباطات راهبردی خود را در جهت دستیابی به اهداف و چشم‌انداز ارتقا دهید.

 

20- با رصد آنلاین بازار، بازارهای پنهان را کشف کنید.

اگر از ابزارهای مختلف رایگان و غیر رایگان (مانند انواع تحلیل‌گرهای آنلاین) استفاده کنید و به صورت مداوم فرصت‌های نهفته در بازار را کاوش کنید، متوجه خلاء‌ها خواهید شد، آن وقت است که برپایه این خلاء‌ها می‌توانید خدماتی تعریف کنید و بازاری انحصاری یا کم‌تر رقابتی برای خود پرورش دهید.

 

پیشنهاد مهم و مرتبط: راهنمای تهیه برنامه بازاریابی همراه با نمونه طرح بازاریابی آژانس مسافرتی

 

21- از تحلیل‌گرهای آنلاین استفاده کنید.
با استفاده از این تحلیل‌گرها می‌توانید رقبایتان را به خوبی رصد کنید، استراتژی‌های تبلیغاتی‌شان را کشف کنید و از طرف دیگر، به خوبی بدانید چه موقع، چه کاری باید انجام بدهید.

بنابراین، با استفاده از این تحلیل‌گرها، تصمیم‌گیری‌های تبلیغاتی‌تان برپایه داده خواهد بود. زین‌پس خواهید دانست که در کدام وب‌سایت‌ها، با چه روش‌هایی، به چه اندازه تبلیغات کنید. چه محتواهایی با چه موضوعات و کلیدواژه‌هایی تولید کنید تا برای رقبایتان یک رقیب جدی شوید.

 

22- از اشتباه کردن نترسید و مدام در حال یادگیری و اصلاح باشید

هنگامی که 21 مورد بالا را اجرا کنید، پیش می‌آید که گاهی در مسئله‌ای اشتباهی مرتکب شوید. مشکلی ندارد. اساساً موفقیت بدون اشتباه شدنی نیست. بنابراین یک مدیر و به بیان من، رهبر خوب، از اشتباهات درس می‌گیرد و دیگر آن‌ها را تکرار نمی‌کند.

فرآیندهای معیوب و اشتباهات ساختاری را یک‌بار برای همیشه اصلاح می‌کند. روش‌های تبلیغاتی مختلف را با ریسک‌پذیری منطقی آزموده و ارزیابی می‌کند تا به بسته ایده‌آل خود دست یابد.

یک رهبر خوب، عدم قطعیت را درک می‌کند، بنابراین به صورت هوشمندانه منعطف خواهد بود. بنابراین، او همواره در حال اصلاح و تعالی دادن سازمان خود است.

 

نتیجه‌گیری

با اجرای این چک‌لیست 22 موردی، خیلی از مشکلات ابتدایی آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی حل خواهد شد و یا دست‌کم رو به بهبودی خواهند گذاشت. لازم به ذکر است که در 22 مورد بالا تلاش شد رویکردهای امروزی لحاظ شوند، بنابراین در بیشتر موارد به نوعی صحبت از رویکردهای آنلاین شده است. چراکه من خود اساساً مدیریت سنتی را در کسب‌وکارهای امروزی، حتا در آژانس‌های مسافرتی اصلاً قبول ندارم و هیچ مورد موفقی هم با رویکردهای سنتی مدیریت ندیده‌ام. پیشنهاد من به مدیران آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی این است که مانند یک استارت‌آپ فکر کنند و مانند یک استارت‌آپ عمل کنند.

دوران دفاتر چند طبقه‌ای و ساختمان‌های عریض و طویل و اقدامات و تفکرات سنتی، دست‌کم در این حوزه، خیلی وقت است که به پایان رسیده، با تغییرات دنیا همگام باشید تا دیرنشده است؛ زیرا ممکن است در سال‌های آینده، آژانس‌های مسافرتی به معنا و ساختار امروزی وجود نداشته باشند. نگویید که سرفلاح نگفت.

نظر شما چیست؟

 

 

خواندن را ادامه دهيد
4545 Hits
نظرات 0

7 نکته درباره تبلیغات اینترنتی آژانس‌های مسافرتی و تورگردان‌ها

7 نکته درباره تبلیغات اینترنتی آژانس‌های مسافرتی و تورگردان‌ها
یکی از خوانندگان گرامی بال الکترونیکی که در صنعت تبلیغات در زمینه گردشگری فعالیت می‌کند پرسشی را بیان کرد.
پرسش ایشان در زمینه تفاوت تبلیغات اینترنتی یک آژانس مسافرتی و یک تورگردان بود.
البته پاسخ به این پرسش با توجه به گستره وسیع استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی، و همچنین مباحث مربوط به گردشگری و گردشگر و روندهای صنعت گردشگری، پاسخی‌ست که به اندازه یک کتاب می‌تواند به درازا کشد.
اما در یک ایمیل نسبتاً مختصر تلاش کردم پاسخ بهینه‌ای به این دوست گرامی بدهم.
در این مطلب کوتاه نیز نکاتی را که برای ایشان گفتم، بازگو می‌کنم تا شاید به کار دیگر عزیزان نیز بیاید.
 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — مبین موسوی
با سلام از حسن توجه و زمانی که جهت پاسخ‌گویی به پرسش بنده گذاشتید، کمال تشکر و قدردانی را دارم. بی شک این اقدام شما، اینجانب را نس... ادامه مطلب
پنج شنبه, 19 فروردين 1395 07:54
مهران سرفلاح
درود بر شماسپاس از شما که پرسش‌تان را بیان فرمودید. امیدوارم در مسیرتان، همواره موفق و سربلند باشید.داشتن مخاطبانی چون جناب‌عالی ب... ادامه مطلب
جمعه, 21 خرداد 1395 09:24
مهمان — آوا بورالان
سلام ممنون از مقالتون به نظر من گام شناخت یا تدوین اهداف تبلیغات مهمترین مسئله در تبلیغات که تاثیر زیادی در بازخود تبلیغ داره
یکشنبه, 28 آذر 1395 11:03
خواندن را ادامه دهيد
4082 Hits
نظرات 4

وبسایت‌های رزرواسیون آنلاین چگونه فروش خود را افزایش دهند؟

وبسایت‌های رزرواسیون آنلاین چگونه فروش خود را افزایش دهند؟

با توسعه صنعت گردشگری و فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، بسترهای توسعه گردشگری الکترونیک اکنون فراهم‌تر است.

در سال‌های گذشته شاهد رشد وب‌سایت‌های رزرو آنلاین هتل، خرید تور یا بلیط هواپیما در کشور بوده‌ایم.

از سوی دیگر، این الگوی مصرف و خرید نیز، کم‌کم در حال افزایش است و هرچه زمان می‌گذرد افراد بیشتری مایل به استفاده از خدمات آنلاین در حوزه گردشگری و سفر می‌شوند، مانند وب‌سایت جاباما، رزرو هتل به صورت آنلاین که هرچه جلوتر می‌رویم  افراد بیشتری برای رزرو آنلاین هتل از این وب‌سایت بهره می‌برند.

همه مفاهیم بالا در مقابل استارت‌آپ‌ها و وب‌سایت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند یک معنا دارد: چگونه نرخ فروش خود را بیشتر کنیم؟

پرسش به ظاهر ساده‌ای است و معمولاً هم به اشتباه پاسخ‌های ساده‌ای به آن داده می‌شود.

در این مطلب قصد دارم روش‌های مختلف علمی و کاربردی مختلفی را جهت افزایش نرخ رزرو وب‌سایت‌های رزرو آنلاین هتل، تور و بلیط بیان کنم که توجه به آن‌ها به صورت جدی به صاحبان این کسب‌وکارها پیشنهاد می‌شود.

 

پاسخ‌های اشتباه به این پرسش

پاسخ‌های اشتباهی که به این پرسش داده می‌شود همه یک مخرج مشترک دارند، ترافیک بیشتر.

این تفکر ترافیک‌محور که عامل موفقیت و فروش بیشتر را صرفاً ترافیک بیشتر می‌داند، باعث می‌شود افراد پاسخ‌های عملیاتی زیر را دنبال کنند:

 • اقدامات مربوط به سئو
 • انواع تبلیغات آنلاین
 • تولید محتوا

اما آیا واقعاً برای افزایش پایدار نرخ رزرو و فروش آنلاین اقدامات بالا پاسخ‌های کافی و درستی هستند؟

پیش از این‌که به سراغ پاسخ علمی‌تر و اساسی‌تر بروم، چند نکته را در مورد تفکر ترافیک‌محور بیان کنم؛

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — نازنین
سلام هر پست شما مثل یک ترم کلاس درس هست و چند بار باید مطلب را با دقت خواند تا تمامی نکات را متوجه شد. متشکر که مطالب کاربردی و عل... ادامه مطلب
شنبه, 17 بهمن 1394 00:50
مهران سرفلاح
درود بر شما بانوی گرامی محبت دارید. در تلاش هستم روز به روز مطالب بهتر و کاربردی‌تری بگذارم.سپاس از اینکه دنبال می‌کنید.
یکشنبه, 18 بهمن 1394 16:16
مهمان — ali
درود بر شما مقاله بسیار ارزشمندی بود البته در کنار این نکات از پکیج های سایت های modiresabz و memberco به خوبی می شه استفاده کرد ب... ادامه مطلب
دوشنبه, 13 اسفند 1397 06:46
خواندن را ادامه دهيد
3484 Hits
نظرات 4

گردشگری، گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی

گردشگری، گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی

گردشگری الکترونیک، دیجیتالیزه کردن تمامی فرآیندها و زنجیره‌های ارزش در صنایع گردشگری، سفر، هتلداری و پذیرایی است که سازمان‌ها را در جهت حداکثر کردن بهره‌وری و کارآمدی توان‌مند می‌کند (بوهالیس، 2003).

از طرفی، بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین، به تبلیغات و تلاش‌های بازاریابی اشاره می‌کند که با استفاده از وب و ایمیل یا منجر به فروش می‌شود یا در جهت فروش مستقیم از طریق تجارت الکترونیکی عمل می‌کند.

در این مطلب، تلاش می‌کنم تا چرایی و چگونگی رابطه بین گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی را هم از دید کیفی و هم از دید کمی مورد بررسی قرار دهم و اهمیت بازاریابی اینترنتی در گردشگری الکترونیک را برجسته‌تر کنم.

خواندن این مطلب به صورت جدی به تمامی فعالان گردشگری، گردشگری الکترونیک و مدیران بازاریابی اینترنتی پیشنهاد می‌شود.

 

حال که یکی از تعریف‌های نظری گردشگری الکترونیک را در بالا بیان کردم، بیایید ببینیم که گردشگری الکترونیکی واقعاً شامل چه موارد و جزئیاتی می‌شود؟

به استناد دیدگاه پروفسور لئو جاگو (Leo Jago) گردشگری الکترونیک شامل موارد زیر است:

 • تجارت الکترونیکی و بازاریابی الکترونیکی
 • حساب‌داری الکترونیکی و سرمایه‌گذاری الکترونیکی
 • مدیریت الکترونیکی منابع انسانی
 • تدارکات الکترونیکی
 • استراتژی الکترونیکی
 • برنامه‌ریزی الکترونیکی
 • مدیریت الکترونیکی

به نظر می‌آید این دیدگاه تمامی جزئیاتی که ما در این مطلب نیاز و در نظر داریم را پوشش داده است.

گردشگری الکترونیک چه چیزهایی را سبب شد؟

دیجیتالیزه شدن گردشگری و پدید آمدن گردشگری الکترونیک، باعث انقلابی در تمامی فرآیندهای تجارت و کسب‌وکارها شده است و از سوی دیگر زنجیره ارزش را نیز در کنار روابط راهبردی سازمان‌ها و ذی‌نفعان متحول کرده است.

به طوری که از منظر اینترانت (Intranet) یا شبکه‌های داخلی، روابط داخلی سازمان‌ها، نهادها و ذی‌نفعان را دچار نظمی جدید و از منظر اکثترانت (Extranet) یا شبکه‌های خارجی، امکان توسعه تراکنش‌ها را فراهم کرده است.

همچنین، از منظر اینترنت نیز، میان تمامی ذی‌نفعان صنعت رابطه تعاملی ایجاد کرده است.

در کنار همه این موارد که در بالا بیان کردم، گردشگری الکترونیک، باعث تشدید رقابت میان مقاصد گردشگری و یا تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که در این صنعت فعال هستند شده است.

از این‌رو است که توجه به ابعاد گردشگری الکترونیک اهمیتی راهبردی برای شکوفایی و توسعه صنعت گردشگری پیدا می‌کند.


پیش از ادامه بحث، بگذارید چند مسئله را با هم مرور کنیم.

 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — آوا بورالان
سلام ممنون اطلاعات مفیدی در این مقاله گردآوری کردید
یکشنبه, 28 آذر 1395 10:51
مهمان — www.ysorkh.net
عالی بود
یکشنبه, 15 بهمن 1396 18:09
مهمان — www.ysorkh.net
خیلی خوب بود
یکشنبه, 15 بهمن 1396 18:09
خواندن را ادامه دهيد
3866 Hits
نظرات 3

25 روش تبلیغ تور و آژانس مسافرتی به صورت آنلاین

25 روش تبلیغ تور و آژانس مسافرتی به صورت آنلاین

مشاهده بسته‌های خدمات بازاریابی آژانس هواپیمایی و مسافرتی


تقریبا تمامی صنایع موجود در جهان از مزیت دنیای ارتباطات و اطلاعات برای پویایی و حیات اقتصادی خود استفاده می‌کنند.

در این میان، صنعت گردشگری نیز نه تنها از دیگر صنایع عقب نیست، بلکه تلاش می‌کند تا با استفاده از فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی، مرزهای جدیدی را بگشاید و ارتباطات بهتر، کامل‌تر و سریع‌تری را میان عرضه و تقاضای موجود در بازار جهانی گردشگری و سفر ایجاد نماید.

در ایران، با توجه به ساختار و شرایط خاص صنعت گردشگری و در حال توسعه بودن زیرساخت‌های فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، اقدامات و فعالیت‌های هرچند نامتوازان ولی خوب و رو به جلویی صورت گرفته است.

در چند سال گذشته شاهد انفجار انواع وب‌سایت‌های گردشگری و سفر و فروش و تبلیغ تور بوده‌ایم و هستیم، در کنار این وب‌سایت‌ها آژانس‌های مسافرتی و تورگردان‌ها نیز از شیوه‌های سنتی بازاریابی و تبلیغات به روش‌های نوین و آنلاین روی آوردند و در این بین نیز نرم‌افزارهای مختلف همراه متولد شده‌اند.

با اینکه تعداد زیادی از وب‌سایت‌ها و ایده‌ها ماهیتی نوآورانه دارا نمی‌باشند و کارهای نشده در این حوزه هنوز بسیار است، اما این روند، روندی نیک است و امید است روز به روز در این زمینه شاهد نوآوری‌ها و ایده‌های جالب‌تری باشیم، و بازیگران صنعت گردشگری نیز به صورت بسیار خلاقانه‌تر از روش‌های نوین و بسترهای آنلاین در جهت توسعه صنعت سفر و گردشگری استفاده نمایند.

در این مقاله تلاش می‌کنم 25 روش و ابزار تبلیغ تور و یا آژانس مسافرتی را بیان کنم تا اهمیت این روش‌ها را برجسته نمایم و بیان کنم که جا برای فعالیت و خلاقیت بسیار است، به ویژه برای گنجاندن در برنامه‌های بازاریابی اینترنتی.

این مقاله به مدیران شرکت‌های تورگردان‌، آژانس‌های گردشگری، مراکز اقامتی، وب‌سایت‌های گردشگری و دیگر کسب‌وکارهای آنلاین و غیرآنلاین حوزه صنعت گردشگری و اهالی دانشگاه پیشنهاد می‌گردد.

 

پیشنهاد مهم و مرتبط: راهنمای تهیه برنامه بازاریابی همراه با نمونه طرح بازاریابی آژانس مسافرتی


 1. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق وب‌سایت

  اگر یک وب‌سایت خوب و مناسب ندارید و اگر در کسب‌وکارتان جدی هستید، هم‌اکنون دست به کار شوید.
  ویژگی‌های یک وب‌سایت خوب و مناسب گردشگری را در این مقاله می‌توانید بیابید:یک وب‌سایت گردشگری و سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
 2. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق شبکه‌های اجتماعی

  اگر از بسترها و فرصت‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنید، هم‌اکنون به فکر چاره باشید و اقدام کنید. منظور من از استفاده از بسترها و فرصت‌های شبکه‌های اجتماعی، تنها ساخت چند اکانت و رها کردن آن، یا از آن‌سوی دیوار افتادن با پُست مدام تبلیغ آژانس و تور نیست اصلا!
  استفاده از شبکه‌های اجتماعی یک بحث کاملا جدی و نظام‌مند است. بنابراین باید یک برنامه کاملا مدون و روشن برای آن وجود داشته باشد. یک برنامه استراتژیک بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی که تمامی نقشه راه را برای وب‌سایت یا شرکت شما به صورت دقیق تدوین کرده باشد و در هر زمان از تقویم زمانی بدانید باید چه کاری کنید. کوچک‌ترین و ساده‌ترین برنامه از بی‌برنامگی به مراتب بهتر است.

 3. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق وب‌سایت‌های کاربر محور

  وب‌سایت‌های کاربر محور حوزه فعالیت خود را بشناسید و در آن‌ها صادقانه و با برنامه فعالیت کنید. فعالیت در این نوع وب‌سایت‌ها به منظور تبلیغ مداوم محصول شما نیست، این کار باعث آزار دیگران است. برای این‌کار باید برنامه داشته باشید. به این معنا که باید تعامل خوبی با دیگر کاربران ایجاد کنید و تقریبا از 100% زمان و محتوا نهایت 10% را از محصول و خدمت خود صحبت کنید.

 4. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق نرم‌افزارهای موبایلی ارتباط جمعی

  استفاده از این نرم‌افزارها نیز از قوانین مورد دو و سه پیروی می‌کند. حال آن‌که اگر هوشیار باشید و با برنامه عمل کنید می‌توانید دوستان و مشتریان وفاداری را در این بستر برای خود فراهم کنید و یک کانال مطمئن برای خود بسازید.

 5. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق وب‌سایت‌های تخفیف

  خدماتی که این وب‌سایت‌ها ارائه می‌نمایند را می‌توان به روش‌های گوناگون در جهت فروش و یا تبلیغ یک تور یا یک آژانس مسافرتی مورد استفاده قرار داد. این روش در یافتن مشتری‌ها و مخاطبان جدید بسیار مؤثر است اگر با برنامه دقیق همراه باشد تا بهترین بازده از این اقدام گرفته شود.
 6. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق نوشتن مقاله

  این روش بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنوز جا برای کار بسیار دارد. در این روش می‌توانید در زمینه یک مقصد، موضوع، رویداد یا فعالیتی خاص، مقاله‌ای عالی نوشته و آن را منتشر کنید و با انتشار آن توجه‌ها را به سوی خود جلب نمایید. این روش برای اهداف گوناگونی از جمله تبلیغ و ترویج می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 7. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق بلاگ

  منظور از بلاگ، یک وبلاگ بی‌کیفیت در سرویس‌دهندگان رایگان وب‌لاگ‌نویسی نیست. بلکه منظور ایجاد یک فضای اینترنتی جدا از وب‌سایت یا در داخل وب‌سایت برای نشر برنامه‌ریزی‌شده محتواهای با کیفیت است. این بلاگ در صورت دارا بودن یک برنامه محتوایی خوب می‌تواند به یک قیف فروش تبدیل شود و به نوعی کانالی برای توزیع خدمات و محصولات‌تان و دعوت از خوانندگان برای خرید از شما گردد.

 8. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق مهمانی رفتن به دیگر بلاگ‌ها

  در بلاگ‌های موجود در حوزه فعالیت خود حضور داشته باشید و نظر دهید و تعامل کنید. این کار باعث گسترش پیام برند شما می‌شود.

 9. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق پرداخت به ازای کلیک یا PPC

  اگر بودجه بازاریابی‌تان اجازه داد گاهی بد نیست از این روش استفاده کنید تا هم بازدیدکننده‌های جدیدی داشته باشید و هم در کنار آن بتوانید ذخیره ایمیل‌ها یا تلفن‌های خبرنامه خود را افزایش دهید. این روش اگر همراه با استفاده از صفحه فرود (landing page) می‌تواند به فروش (یا ارائه خدمت) نیز ختم شود.

 10. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجوگر یا سئو (SEO)

  بسیار دیده می‌شود هزینه‌های قابل توجهی برای انواع روش‌های تبلیغ و بازاریابی می‌شود ولی وقتی به وب‌سایت آن شرکت یا محصول مراجعه می‌کنیم می‌بینم خیلی چیزها ایراد دارد! حال ما از چشم انسانی خود می‌بینیم ولی گوگل یا دیگر موتورهای جستجوگر اصلا از این موضوع خوش‌شان نمی‌آید.
  اگر وب‌سایت‌تان آماده پذیرایی از کاربران و موتورهای جستجوگر نیست، تمامی فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی آنلاین خود را متوقف کنید تا هزینه آن‌ها بر باد نرود. راستی، همان‌طور که به طور مفصل در مقاله بازاریابی دیجیتال، بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی اشاره کردم، بهینه‌سازی یک وب‌سایت جزئی از یک برنامه بازاریابی است و جدا از آن نیست، به همین دلیل هرجا کسی به شما پیشنهاد خدمات سئو داد و حرفی از برنامه بازاریابی نزد بدانید یک جای کار ایراد دارد و گفتگو را ادامه ندهید.
  بگذارید این‌گونه بگویم:
  هدف از بهینه‌سازی یک وب‌سایت چیست؟ در دید بودن.
  در دید چه کسانی؟ مشتری‌های هدف یا بازار هدف.
  مشتری‌ها (کاربران هدف) چه کسانی هستند؟ کسانی که تنها در فرآیند تهیه برنامه بازاریابی اینترنتی مختصات‌شان مشخص می‌شود.

 11. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق انتشار رسانه‌ای

  گاهی می‌توانید با نشریه‌ها و روزنامه‌ها برنامه‌ای را ترتیب دهید تا در خصوص مسئله یا موضوعی مطلبی کارآمد و مفید را منتشر کنید تا به نفع همگان باشد و قابلیت رسانه‌ای شدن داشته باشد. این اقدام باعث جلب توجه بسیار برای شما است.

 12. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق خبرنامه‌ها

  اگر هم‌اکنون به صورت اسپم و مزاحمت‌گونه از خبرنامه‌های پیامکی و ایمیلی استفاده می‌کنید و می‌دانید که مخاطب راضی نیست به دریافت آن، این کار را متوقف کنید. این کار به برند و برنامه‌های بازاریابی شما آسیب وارد می‌کند. تلاش کنید با برنامه‌ها و استراتژی‌های کاربردی آنلاین ایمیل‌ها و تلفن‌های علاقه‌مند را جلب کنید.

 13. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق انتشار ویدئو

  اگر یک شرکت تورگردان، یک آژانس مسافرتی یا یک وب‌سایت گردشگری هستید چرا از سفرها و گردش‌هایی که به گردشگران و مسافران ارائه می‌دهید یک کلیپ کوتاه تهیه نمی‌کنید؟ کار سختی نیست و بسیار هم مفید است اگر همراه با برنامه و هدف باشد. سپس این ویدئوها را در ارائه‌دهندگان داخلی و خارجی درج کنید تا هم برند شما بیشتر و بهتر شناخته شود و هم بازدیدکننده و لینک‌های مفید از این سرویس‌دهندگان دریافت کنید.
 14. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق ارائه امکانات ویژه

  برای مشتریان آنلاین فعلی خود امکانات ویژه‌ای فراهم کنید تا پیشنهادات و اطلاعات بهتری از تورها یا خدمات شما نسبت به دیگر مشتریان دریافت کنند. برای این‌که ارتباط با مشتریان فعلی بسیار ساده‌تر است. مثلا اگر تور جدیدی دارید، به مشتریان فعلی خود اطلاعات و مستندات بیشتر و بهتری ارائه دهید. همان تبلیغ و محتوایی که به دیگران می‌دهید را به آن‌ها ندهید.

 15. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق دعوت به پخش پیام

  پیام و محتوای تبلیغاتی و ترویجی خود را طوری تنظیم و طراحی کنید که مشتریان آنلاین و فعلی شما بتوانند به راحتی آن را از روش‌هایی که دوست دارند با دیگران به اشتراک بگذارند.

 16. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق سفارشگیری

  این امکان را در وب‌سایت خود فراهم کنید تا مخاطبان شما بتوانند تور یا سفری را سفارش دهند. آن‌گاه شما می‌توانید تورهای فعلی خود را با توقعات ایشان به صورت مستقل یا با همکاری شرکت‌های همکار، هماهنگ کنید و ارائه دهید.

 17. تبلیغ بهتر تور یا آژانس مسافرتی از طریق برجسته‌سازی منفعت

  صرف تبلیغ کردن به معنی افزایش فروش و موفقیت آن تبلیغ نیست. محتوای تبلیغ و پیام مخابره شده در آن بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید محتواهای تبلیغاتی و بازاریابی‌تان به ویژه در دنیای آنلاین (که امکانات مخابره بیشتر و گوناگون‌تری فراهم است) دارای محتوای با کیفیت باشد و در آن حتما به منفعت مورد نظر مشتری پرداخته شده باشد. یعنی مشتری پاسخ یا نیاز خود را در پیام شما در سریع‌ترین حالت ممکن ببیند.

 18. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق توفان‌های تبلیغاتی

  گاهی می‌توان به تنهایی یا با همکاری شرکت‌ها یا وب‌سایت‌های دیگر یک توفان تبلیغاتی برای ترویج یک نوع تور یا سفر یا رویدادی خاص استفاده کرد. این کار هزینه‌ها را شکسته و به طرف‌های مشارکت سود خوبی می‌بخشد.

 19. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق جلب توجه شرکت‌های دیگر

  اگر شرکت تورگردان یا آژانس مسافرتی یا وب‌سایت شما مدعی تخصص در حوزه یا حوزه‌های خاص است، حتما در وب‌سایت خود آن را نشان دهید. چگونه؟ با نوشتن و نشر محتواهای مفید، با کیفیت و کاربردی برای دیگر شرکت‌ها. این مسئله باعث افزایش و توسعه بازوهای فروش شما می‌شود و بسترهای خوبی را برای اقدامات بازاریابی B2B فراهم می‌کند.

 20. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق همکاری با فعالان خارج از صنعت گردشگری

  به دنبال ایده‌هایی باشید تا با کسب‌وکارهای آنلاین خارج از صنعت گردشگری ارتباط برقرار کرده و کار کنید. و یادتان باشد الزاما این کار نباید برای سودآوری در گام اول باشد، به این مسئله به عنوان یک فعالیت برندسازی نگاه کنید، هرچند گاهی می‌تواند یک روش خوب و متمرکز فروش باشد.

 21. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق خدمات رایگان

  به بازدیدکنندگان خود در بازه‌های زمانی خاص، خدمات رایگانی را ارائه دهید. این کار را می‌توانید به روش‌ها و برای اهداف مختلف انجام دهید. برای مثال قرعه‌کشی تور رایگان کیش در ازای یک کار خاص در وب‌سایت شما.

 22. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق دنبال کردن سرنخ‌ها

  همیشه نظارت داشته باشید که بازدیدکننده آنلاین شما از کجا و کدام مسیر آمده است. آن مسیرها ایده‌آل‌ترین مسیرها برای سرمایه‌گذاری‌های تبلیغاتی و ترویجی است.

 23. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق مسابقات آنلاین

  از ابزارهای آنلاین خود، چه وب‌سایت، چه نرم‌افزار چه شبکه‌های اجتماعی و غیره، گاهی برای مسابقه با موضوعات مختلف حوزه فعالیت خود استفاده کنید. و حتما این مسابقه‌ها را در جهت برنامه بازاریابی آنلاین خود و افزایش کیفیت حضور آنلاین‌تان به کار گیرید.

 24. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق خرید بنرها و لینک‌ها

  در حال حاضر این روش رایج‌ترین شیوه در دنیای آنلاین گردشگری ایران است. این روش هم گرچه هزینه بالایی دارد و گاهی اثرات رعد و برقی در افزایش بازدیدکننده دارد، اگر همراه و جزئی از یک برنامه استراتژیک بازاریابی اینترنتی نباشد در درازمدت ممکن است فقط یک هزینه باشد و بازده کافی نداشته باشد. هرچند شخصا معتقدم این هزینه اگر در داخل وب‌سایت سرمایه‌گذاری شود بهتر و هوشمندانه‌تر است.

 25. تبلیغ تور یا آژانس مسافرتی از طریق تولید محتوا

  تولید محتوا و دارا بودن یک برنامه تولید محتوا به همراه یک برنامه بازاریابی محتوا، خود می‌تواند به صورت جداگانه یک کانال توزیع و فروش باشد، مانند خود بال الکترونیکی.

 

نکته طلایی

به یاد داشته باشید تمامی موارد و روش‌های بیان‌شده را زمانی به گام اجرا برسانید که آن‌ها را به صورت مکتوب یا نوشتاری، نوشته باشید. ذهنی عمل نکنید. به دو دلیل:

 1. برنامه بازاریابی زمانی برنامه بازاریابی است که مکتوب و مدون باشد.
 2. برنامه مکتوب و نوشته شده قابلیت ارزیابی و اندازه‌گیری خواهد داشت.

 

نتیجه‌گیری

روش‌ها و تکنیک‌ها بسیارند و با نوآوری‌های مختلف می‌توان تاکتیک‌ها و تکنیک‌های ذکر شده را افزایش و ارتقا داد، لذا محدودیتی در اقدامات بازاریابی آنلاین وجود ندارد. تنها چیزی که مهم است انتخاب بهترین حالت و ترکیب از این تکنیک‌ها و تاکتیک‌هاست که آن هم تنها و تنها از طریق یک برنامه بازاریابی آنلاین شدنی است.

با آرزوی کام‌یابی

تألیف: مهران سرفلاح

 


 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — nassim
مثل همیشه عالی....
شنبه, 14 شهریور 1394 04:50
مهمان — رضا
بی نظیره باید بازاریابیمون و بازنگری کنیم با توجه به مقالات عالی شما...
شنبه, 14 شهریور 1394 07:16
مهران سرفلاح
ممنون خانم.
چهارشنبه, 23 دی 1394 11:42
خواندن را ادامه دهيد
25128 Hits
نظرات 12

یک وب‌سایت گردشگری و سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یک وب‌سایت گردشگری و سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

با توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و گسترش بسترهای آنلاین و هم‌راه شدن آن با توسعه صنعت گردشگری در جهان، این دو مقوله به شکل روزافزون بیش‌تر و بیش‌تر در حال تعامل و ایجاد فرصت‌های مشترک هستند؛ ظهور انواع وب‌سایت‌ها، خدمات اینترنتی و نرم‌افزارهای همراه در حوزه سفر، تفریح و گردش سندی بر این پیوند پویا میان فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی و صنعت گردشگری است.

در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که یک وب‌سایت خوب گردشگری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا در این شرایط بسیار رقابتی بهترین و مناسبت‌ترین سهم را در بازار و این روند، به صورت پایدار داشته باشد.

این مقاله به صاحبان وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی گردشگری، دانشگاهیان و کارشناسان گردشگری پیشنهاد می‌گردد.

 

گردشگری الکترونیک در یک پاراگراف

گردشگری الکترونیک (Electronic Tourism یا E-Tourism) یا گردشگری دیجیتال (Digital Tourism)، بخشی از تجارت الکترونیک است که نقطه تلاقی صنایع اطلاعات و ارتباطات، هتل‌داری، گردشگری و سفر، و همچنین امور مدیریتی، برنامه‌ریزی و بازاریابی است.

حرف e در این عبارت، نشان‌دهنده بازار الکترونیکی (e-marketplace) است. جایی که تجارت الکترونیک ( e-business)، مشتریان الکترونیک (e-costumers)، سیاست‌گزاری الکترونیک (e-governing)، ذی‌نفعان الکترونیک (e-partners) و دیگر بازیگران حوزه الکترونیک در بسترهای الکترونیکی (e-platforms) همدیگر را ملاقات می‌کنند.

اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که یک وب‌سایت گردشگری نیز با هر مقیاس و اندازه و نوعی، در فضای بازار الکترونیکی گردشگری الکترونیک ظهور می‌کند، پس شناخت و درک گردشگری الکترونیک و متغیرهای آن بسیار حائز اهمیت است که در مقاله‌های بعدی حتما درباره آن خواهم نوشت.

برای مطالعه رابطه گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی و چرایی و چگونگی شکل‌گیری هر یک به این مطلب مراجعه فرمایید: گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی چرا و چگونه رابطه دارند؟


تقسیم‌بندی وب‌سایت‌های گردشگری

 • وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری
 • وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری
 • وب‌سایت‌های اطلاعاتی و خدماتی گردشگری

وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری

این نوع از وب‌سایت‌ها بر ارائه اطلاعات به کاربر تمرکز دارند و فرآیندها و امکانات این وب‌سایت‌ها بر این امر محوریت دارد.
در وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری، معمولا تلاش می‌شود تا انواع اطلاعات سفر، تفریح و گردش در قالب‌های محتوایی مختلف به کاربر هدف ارائه شوند.

انواع قالب‌ها و فلسفه‌های محتوایی وب‌سایت‌های گردشگری و سفر

ارائه اطلاعات بسته به خلاقیت و هدف می‌تواند شکل‌های گوناگونی به خود گیرد. که در این‌جا به شماری از این شکل‌ها اشاره می‌کنم.

اطلاعات خُشک سفر و گردشگری

این اطلاعات، اطلاعاتی هستند که دستخوش تغییر در فلسفه و شیوه بیان نشدهاند و در واقع همان اطلاعات فنی و عمومی مکان‌ها، مقصدها و مسیرهای سفر و گردش هستند. که در این بین با توجه به نیاز کاربران هرچه این اطلاعات قابل اعتمادتر، به‌روزتر و کاربردی‌تر باشند، کیفیت بیش‌تری خواهند داشت.

اطلاعات خشک، هم می‌توانند نوشتاری و شنیداری باشند و هم به انواع شیوه‌های بصری مانند فیلم و عکس و ... .

اطلاعات تر سفر و گردشگری

این اطلاعات، اطلاعاتی هستند که خلاقیت و نوآوری در آن‌ها اعمال می‌شود.
دسته‌بندی اطلاعات تر به طور قطعی ممکن نیست، ولی در این‌جا بنا به تجربه دسته‌بندی‌ای کلی به شما ارائه می‌نمایم.

 • اطلاعات تر به شیوه روایت
 • اطلاعات تر از زبان کاربر
 • اطلاعات تر پنهان

اطلاعات تر سفر و گردشگری به شیوه روایت

در این اطلاعات به روش‌ها، بیان‌ها و شکل‌های گوناگون تلاش می‌شود چیزی برای کاربر روایت شود.
این روایت می‌تواند یک سفرنامه ساده باشد، یا یک مطلب هنری، یک داستان، یک گزارش جالب، یک مجموعه عکس، یک مستند، یک فیلم هنری، یک ترانه و ... . دراین روش جا برای خلاقیت و نوآوری بسیار است و محدودیتی نیست.
در دل این اطلاعات یک هسته وجود دارد که پیرامون آن هسته روش‌های بیان‌شده شکل می‌گیرند و مفاهیم را به کاربر منتقل می‌کنند.
نکته‌ای برای کارشناسان مدیریت گردشگری: این روش در برندسازی مقاصد گردشگری بسیار کاربرد دارد.

 
اطلاعات تر سفر و گردشگری از زبان کاربر

هرزمان در یک وب‌سایت گردشگری فرآیند و امکاناتی را فراهم کنیم که به کاربران فرصت دهیم تا تجربه‌ها و اطلاعات خود را بیان کنند، بستر تولید اطلاعات تر از زبان کاربر را ایجاد کرده‌ایم.
نکته‌ای برای کارشناسان مدیریت گردشگری: این اطلاعات در بازاریابی و تبلیغات دهان به دهان مقاصد یا خدمات کاربرد بسیار دارد.
علاوه بر این، این روش، نوعی احترام به کاربر و تعامل با او حساب شده، و به لحاظ فنی برای جایگاه وب‌سایت مفید است.

اطلاعات تر پنهان سفر و گردشگری

این نوع از اطلاعات معمولا در مقیاس‌های بزرگ‌تر و کلان‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در این روش، تلاش می‌شود به صورت پنهان مفاهیم به ناخودآگاه کاربر منتقل شوند.
برای نمونه، ساخت یک فیلم درباره یک موضوع، یک خدمت، یک مقصد، یک مسئله تاریخی و یا ساخت نرم‌افزارها و بازی‌هایی که به صورت پنهان در یک منطقه اتفاق می‌افتند یا موضوع خاصی را بیان می‌کنند (نمونه: طبیعت‌گردی).

روش‌های درآمدزایی وب‌سایت‌های اطلاعاتی گردشگری

این نوع از وب‌سایت‌ها معمولا به روش‌های زیر حیات اقتصادی دارند:

 • متعلق به ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و سفر هستند و مانند قیف فروش عمل می‌کنند.
 • با هم‌کاری با دیگر فعالان و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری و سفر
 • تبلیغات، که این تبلیغات با توجه به وسعت و شهرت وب‌سایت می‌تواند روش‌ها و سفارش‌دهندگان گوناگونی داشته باشد، یعنی سفارش‌دهنگان خُرد، کلان، حقیقی، حقوقی و رسمی... .

وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری و سفر

این نوع از وب‌سایت‌ها بر ارائه یک خدمت یا دسته‌ای از خدمات مرتبط به کاربران تمرکز دارند و فرآیند‌ها و امکانات این وب‌سایت‌ها بر این امر محوریت دارند.
این خدمات به طور کلی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خدمات خرید بلیط هواپیما
 • خدمات خرید بلیط قطار و ...
 • خدمات رزرو اقامتگاه (هتل، هتل آپارتمان و ...)
 • خدمات اجاره وسایل نقلیه
 • فروش بسته‌های سفر و تور
 • ارائه خدمات به نمایندگان فروش: آژانس‌های مسافرتی
 • و دیگر خدمات B2B و B2C

صحبت از خدمات رزرو شد، آیا دوست دارید بدانید که وبسایت‌های رزرواسیون آنلاین چگونه فروش خود را افزایش دهند؟

 

 

روش‌های درآمدزایی وب‌سایت‌های خدماتی گردشگری و سفر

 • تعلق به یک ارائه‌دهنده خدمات گردشگری و سفر (تورگردان، آژانس مسافرتی) با فروش مستقیم
 • فروش غیرمستقیم قراردادی و حق کمسیون
 • انواع قراردادهای همکاری و ترویجی
 • تبلیغات

وب‌سایت‌های اطلاعاتی و خدماتی گردشگری و سفر

این نوع از وب‌سایت‌ها حالت و ترکیب خاصی از خدمات و روش‌های بیان‌شده را طراحی و استفاده می‌کنند تا به هدف مورد نظر خود دست پیدا کنند.

مفهوم حضور آنلاین پایدار

یعنی کسب‌وکار یا وب‌سایت مورد نظر ما یک حیات اقتصادی کوتاه‌مدت نداشته باشد. بلکه دارای برنامه و پویایی و توسعه مداوم بوده و آینده خود را در بازار رقابتی تضمین نماید.
این مفهوم بسیار مهم است، زیرا معمولا ایجادکنندگان و سرمایه‌گذاران وب‌سایت‌های گردشگری دچار اشتباه‌هایی در این زمینه می‌شوند.


اشتباه یک) عدم توجه به روندهای کلی

عدم توجه به روندهای کلی باعث می‌شود وب‌سایت برنامه‌ریزی و طراحی آینده‌نگرانه نداشته باشد. یعنی فقط مخصوص مدت زمان کوتاهی باشد، شاید یک یا دو سال، نهایت سه سال.
بگذارید مثالی بزنم.
وب‌سایتی را در نظر بگیرید که در سال 2015 آمده است و روی کسب درآمد از بنر تمرکز کرده است. پرواضح است که محکوم است به شکست. چون روندهای کلی موجود در حوزه اینترنت این اجازه را به آن نمی‌دهد. هرچه پیش‌تر می‌رویم تمرکز بر تجربه کاربر و محتوا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، حال خلاف آن عمل کردن، کاری سنجیده نیست.

اشتباه دوم) تقلید

در جایی که ده‌ها وب‌سایت ایجاد می‌شوند و همه یک قالب کلی دارند و حتا اسکریپت‌های کار شده در آن‌ها یکی‌ست، یک مورد دیگر به آن‌ها اضافه کردن اشتباهی استراتژیک است. هر وب‌سایت باید پیام و معنای خویش را داشته باشد تا از دیگران جدا باشد، اگر نتوانستید وب‌سایت خود را در یک پاراگراف از دیگران جدا کنید، ایده آن را فراموش کنید.

اشتباه سوم) تمرکز بر سود

تمرکز بر سود باعث می‌شود تصمیم‌ها منحرف شده و پایداری خود را از دست بدهند و گاها بخش‌هایی به وبسایت‌ها اضافه شوند که نه تنها به جامعیت آن‌ها کمک نمی‌کنند بلکه باعث تخریب برند آن‌ها نیز می‌شوند!
همه چیز باید متعادل باشد، کیفیت، محتوا، طراحی، تعامل با کاربر و کسب سود.
باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا ترکیب خوبی از متغیرهای بالا کنار هم چیده شوند و کسب‌وکار اینترنتی را پایداری بخشند.

 


اشتباه چهارم) عدم آگاهی و شناخت روح گردشگری

گاه دیده شده است که برنامه‌ریزهای وب‌سایت‌های گردشگری، صرف اطلاع داشتن از مسائل فنی و با تکیه بر بازاریابی کلی، اقدام به ایجاد وب‌سایت‌هایی کرده‌اند که با شکست روبه‌رو گشته‌اند.
دلیل آن است که اولا، شناخت مسئله گردشگری و سفر است که ایده کلی را شکل می‌دهد و مسائل فنی باید در خدمت ایده خالص گردشگری باشند، نه برعکس. دوما، بازاریابی گردشگری با بازاریابی کالا و خدمات دیگر، بسیار متفاوت است و نکته‌های ویژه خاص خود را دارد، که ترکیب آن نکته‌ها با دنیای وب، نیازمند ذهنی مسلط بر بازاریابی گردشگری و دنیای وب است.

ویژگی‌های یک وب‌سایت خوب گردشگری و سفر

اکنون، جدا از این‌که وب‌سایت گردشگری ما ماهیت اطلاعاتی داشته باشد یا خدماتی و یا ترکیبی از این‌دو، به بررسی ویژگی‌هایی خواهیم پرداخت که باعث می‌شود وب‌سایت مفید، کاربردی، جذاب و خاص باشد تا به صورت پایدار در بازار اینترنتی گردشگری حضور داشته باشد.

ویژگی 1) نام و برند مناسب وب‌سایت گردشگری و وفاداری به آن

نام و برند مناسب درواقع آغازی‌ترین پله و البته یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده چشم‌انداز و آینده پروژه است.
تمامی فعالیت‌ها، خدمات، فرآیندها و فلسفه‌های چشمی و محتوایی وابسته به نام برند است و اگر زمانی یک وب‌سایت خلاف نُتِ برند خود بنوازد، به نوعی محکوم است به سقوط، زیرا این امر اجازه نمی‌دهد به یک برند موفق تبدیل شود و مفهوم اصلی خود را داشته باشد.

توجه: درباره انتخاب نام وب‌سایت و برند اینترنتی در آینده نزدیک مقاله‌ای جدا خواهم نوشت که در آن الگوی ابداعی خود را جهت انجام این کار شرح می‌دهم.


ویژگی 2) امکانات مناسب آن وب‌سایت گردشگری

ترکیب خاص و مناسبی از امکانات به معنای کاربران بیش‌تر است، زیرا باعث می‌شود کاربران بیش‌تر در وب‌سایت حضور پیدا و مراجعه کنند. امکانات مناسب یعنی هم باید در جهت چشم‌انداز برند باشند و هم کاربردی و قابلیت استفاده آسان.


ویژگی 3) تأکید بر تجربه کاربر در وب‌سایت گردشگری

در برنامه‌ریزی و طراحی هر خدمت و امکاناتی باید به کیفیت تجربه کاربر دقت بسیار شود. بهترین امکانات هم فراهم شوند، اگر تجربه خوبی را به کاربر منتقل نکند، بی‌فایده است.


 ویژگی 4) رزرو و فروش آسان در وب‌سایت گردشگری

تا می‌توانید کیفیت بخش‌ها و فرآیندهای فروش و رزرو خود را بالا ببرید، به صورتی که به سریع‌ترین و آسان‌ترین شکل کاربر بتواند فرایند را طی کند و در میانه راه پا به فرار نگذارد.


 ویژگی 5) پاسخ سریع به کاربر در وب‌سایت گردشگری

در تمامی بخش‌ها و خدمات، فرآیندها باید به گونه‌ای باشند که کاربر در سریع‌ترین زمان به پاسخ خود دست یابد. هرچه زمان رسیدن کاربر به پاسخ بیش‌تر باشد، شانس شما برای ماندگاری آن کاربر کم‌تر است.


ویژگی 6) گیج نشدن کاربر در وب‌سایت گردشگری

برخی تصور می‌کنند نشان دادن انواع دکمه و کادر و گزینه برای کاربر خوشایند است، خیر اینطور نیست.
گزینه دادن به کاربر دارای حدی است، و اگر از حد بگذرد باعث می‌شود او فرآیند را ادامه ندهد.
در این‌جا باید به بهترین شکل و استفاده از پتانسیل‌های فنی بر این چالش پیروز شد.


ویژگی 7) تماس و تعامل کاربر در وب‌سایت گردشگری

کاربر باید بتواند هر زمان و در هر موضوعی که نیاز داشت با وبسایت تماس برقرار کند. اگر این امکان در وبسایت شما فراهم نیست، هم‌اکنون بازنگری انجام دهید؛ شما مهمان خود را در سالن شرکت‌تان رها نمی‌کنید، می‌کنید؟!


ویژگی 8) تصاویر و عکس‌ها در وب‌سایت گردشگری

اگر وبسایت گردشگری شما درباره گردشگری و سفر در ایران و برای ایران است، حتما از عکس‌ها و تصاویر بومی و داخلی استفاده کنید. از تصاویر کاربران و مسافران خود بهره ببرید و کیفیت تصاویرتان بالا باشد.
یک تصویر از چند متن گویاتر است، پس اگر لازم بود تیم عکاسی حرفه‌ای داشته باشید.


ویژگی 9) جامعیت مطالب وب‌سایت گردشگری

در حد کافی به کاربر اطلاعات دهید، اطلاعات ناقص، یعنی خروج کاربر. همچنین، همواره تلاش کنید گفتگو را با کاربر در تمام وبسایت حفظ کنید، تا نرخ تبدیل شما بالا باشد.


ویژگی 10) قابل اعتماد بودن اطلاعات و مطالب وب‌سایت گردشگری

اگر به هر دلیل، مطالب و اطلاعات بر روی وبسایت شما قابلیت اعتماد بالایی نداشته باشند، بخت بازگشت کاربر و معرفی دهان به دهان را از دست خواهید داد.


ویژگی 11) عدم وجود بخش‌های ناقص در وب‌سایت گردشگری

وجود بخش‌های ناقص، یعنی شکست مفهوم برند شما در ذهن کاربر، فارق از تمام هزینه‌ها و فعالیت‌های بازاریابی شما.


ویژگی 12) واکنش‌گرا بودن وب‌سایت گردشگری

معمولا بین 30 تا 40 درصد کاربران وب‌سایت‌ها کاربرانی هستند که از وسایل همراه مانند تبلت و گوشی موبایل استفاده می‌کنند، در نتیجه از دست دادن این درصد از کاربران اشتباهی است بزرگ و زیان‌آور.
واکنش‌گرا بودن وب‌سایت باید دارای نکته‌های زیر باشد:

 • ساده بودن و شفاف بودن
 • جستجوی آسان داشتن
 • نرم‌افزارهای موبایل ویژه وب‌سایت مورد نظر
 • جانمایی دقیق و درست تماس دست کاربر روی صفحه نمایش
 • عدم ایجاد مشکل در هنگام تایپ کیبورد وسایل همراه
 • در هنگام بزرگ و کوچک کردن فونت وب‌سایت، مطالب به هم نریزد
 • تمامی صفحه در دسترس تماس کاربر باشد
 • و موارد دیگر
وبسایت گردشگری واکنشگرا

ویژگی 13) قابلیت دسترسی صفحات وب‌سایت گردشگری

 • صفحات دارای عنوان باشند
 • دارای نوشته‌های جایگزین باشند
 • از سربرگ‌ها استفاده شود
 • تضاد رنگ نوشته و صفحه رعایت شود؛ معمولا دارای نرخ 4.5 به 1 یا 3.5 به 1 باید تنظیم شود
 • امکان تغییر اندازه نوشته
 • استفاده از فرم‌ها
 • استفاده از امکانات چندرسانه‌ای

رعایت اصول دسترسی صفحات وب‌سایت، نه تنها در راهنمایی کاربر بسیار مفید است، بلکه از دید سئو و موتورهای جستجوگر اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.


  ویژگی 14) امکانات جستجوی مناسب در وب‌سایت گردشگری

جستجوی مناسب می‌تواند در فعالیت کاربر در وب‌سایت بسیار حائز اهمیت باشد. به ویژه جستجوهایی که قابلیت پیش‌بینی داشته باشند.


ویژگی 15) برنامه بازاریابی اینترنتی

فعالیت حرفه‌ای اقتصادی در حوزه گردشگری الکترونیکی و کسب‌وکارهای اینترنتی گردشگری بدون چشم‌انداز، استراتژی و برنامه شدنی نیست، و احتمال شکست و به چالش خوردن آن افزایش پیدا می‌کند.

برنامه بازاریابی اینترنتی یکی از بدیهی‌ترین و ضروری‌ترین الزامات یک وب‌سایت گردشگری است که بدون آن، آسیب‌پذیری وب‌سایت در محیط پویا و رقابتی و در حال تغییر بستر اینترنت بالا می‌رود و گاه از مهار خارج می‌شود.

همچنین، یک برنامه خوب بازاریابی اینترنتی، تضمینی برای کسب سود پایدار و تبدیل شدن به برندی موفق در حوزه فعالیت است.

اگر وب‌سایت گردشگری شما، یک برنامه مکتوب و مدون بازاریابی اینترنتی ندارد، پیشنهاد می‌کنم اگر آب دست‌تان است زمین بگذارید و اقدام کنید.

ویژگی‌های دیگری که به وب‌سایت‌های گردشگری پیشنهاد می‌شود تا بنا به ساختار و چشم‌اندازشان از آن‌ها بهره گیرند به شرح زیر می‌باشند:

 • دریافت بهینه نظرات کاربران
 • ایجاد فهرست‌های علایق
 • تقویم‌های ساده و کاربردی
 • قیمتگذاری‌های شفاف و بدون هزینه‌های پنهان
 • مطالب یگانه و عدم کپی کردن
 • دوری از اشتباهات نگارشی و املایی
 • ایجاد امکان مقایسه کاربردی و آسان
 • پیشنهادات داغ، نه برپایه تبلیغ و ترویج محصول یک شرکت، بلکه بر پایه سلیقه و علاقه کاربر
 • و دیگر ویژگی‌های جالب.

دوست دارید بدانید که گردشگری الکترونیک و بازاریابی اینترنتی چرا و چگونه رابطه دارند؟

 


ویژگی طلایی یک وب‌سایت گردشگری

هر صفحه از یک وب‌سایت، باید دارای یک هدف واحد باشد.
به این معنا که تمامی المان‌های آن صفحه مانند یک قیف تبدیل عمل نموده و کاربر را به جهتی خاص راهنمایی کنند.
آن جهت خاص، می‌تواند یک کلیک باشد، ثبت یک نظر باشد یا انجام فعالیت خرید یا مسئله‌ای دیگر.
متأسفانه معمولا اغلب صفحات وب‌سایت‌ها دچار بیماری پراکندگی در اهداف هستند و یا معماری بصری و اطلاعاتی صفحه جوری انجام شده است که کاربر را به سوی هدف خاصی رهبری نمی‌کند.
این یعنی کاسته شدن بازدهی و پایین آمدن فروش.

نمای معنایی صفحه وبسایت

 تصویر شماتیک تمرکز هدف در صفحه یک وب‌سایت

اگر از صفحه هدفمند یک وب‌سایت با اشعه ایکس تصویر تهیه کنیم، چنین تصویری باید حاصل شود.

این تصویر بیان‌گر آن است که تمامی محتویات موجود در صفحه در جهت یک هدف برنامه‌ریزی شده‌اند.

 

روش درمان این بیماری چیست؟

 • برای هرصفحه هدفی خاص تدوین کنید.
 • تمامی اجزای صفحه را مرتبط با آن هدف تعیین و ایجاد کنید.
 • تمامی مطالب تصویری و نوشتاری در راستای رهبری به آن هدف باشد.
 • از ایجاد انحراف ذهنی در ذهن کاربر دوری کنید. مثلا یک تبلیغ بی‌ربط، یک بخش بی‌ربط و  ... .
 • بخش‌ها و موارد مزاحم را شناسایی و حذف کنید.
 • نه کم‌گویی کنید و کاربر را در ابهام بگذارید و نه زیاده‌گویی کنید تا کاربر حس نکند مدام از خود صحبت می‌کنید.
 • فواید را خیلی شفاف و برجسته بیان کنید تا کاربر بداند از هر صفحه چه می‌خواهد و دنبال چه باشد.
 • در صورت نیاز، به صورت آشکار یا پنهان او را راهنمایی کنید.
 • یا از یک کارشناس کمک بگیرید.

نکته: یک برنامه بازاریابی اینترنتی مدون یا حتا یک برنامه بازاریابی محتوایی، از مواردی هستند که باعث جلوگیری از این نوع بیماری‌های وب‌سایتی می‌شوند.

 

نتیجه‌گیری

گردشگری صنعت حساسی است زیرا با تجربه مستقیم گردشگر یا مسافر ارتباط دارد. بنابراین تمامی فعالیت‌های اقتصادی در این صنعت باید با توجه به این حساسیت صورت گیرند تا موفقیت آن‌ها تضمین شود. در این میان، گردشگری الکترونیکی و خدمات اینترنتی سفر و گردشگری نیز مستثنا نیستند، در نتیجه نهایت دقت باید لحاظ گردد تا هر فعالیت و برنامه‌ای برپایه استدلال و منطق روز صنعت گردشگری باشد.
وب‌سایت‌های گردشگری و سفر، اگر به روندهای صنعت گردشگری و فضای وب توجه کنند و نقطه تلاقی مناسبی برای خود بین این‌دو ایجاد نمایند، موفقیتی پایدار خواهند داشت.

نظر شما چیست؟ یک وب‌سایت خوب گردشگری، امروزه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟


با آرزوی کام‌یابی
تألیف: مهران سرفلاح

 

 

آخرين نظرات ارسال شده اين مطلب
مهمان — سپهر
جناب مهران سرفلاح بصورت اتفاقی با سایت شما برخورد کردم . جدن این مطلب عالی و کـاربردی بود و به کـارم اومد. اون روزی که کسب و کار ق... ادامه مطلب
پنج شنبه, 02 مهر 1394 09:22
مهمان — آوا بورالان
سلام این پست واقعا یه پست کاربردیه عالی بود
یکشنبه, 28 آذر 1395 10:13
خواندن را ادامه دهيد
4960 Hits
نظرات 2

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sarfalla/public_html/modules/mod_menu/helper.php on line 97
×
به وب‌سایت من خوش‌آمدید.

دانلود کتاب تفکر متفاوت

دانلود کتاب بازاریابی محتوا

دانلود کتاب فرصت‌های استارت‌آپی

 

این سه کتاب ترجمه من هستند. اگر در زمینه کسب‌وکار، بازاریابی و یا کارآفرینی و استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کنید، حتما مطالعه‌شان بفرمایید.